Čo robí z praxe jogy odlišné v zime av lete?

V lete a v zime žije náš organizmus podľa rôznych zákonov. A tak, že prax jogy prináša viac výhod, pomáha vyrovnať sa s letným horúčavom a zimnou zimou, musí byť tiež upravená podľa sezóny. Hovorím: ako.

Jóga v lete

V lete sa príroda prebúdza a potom naše telo aktivuje životne dôležité procesy: metabolizmus zrýchľuje, zlepšuje náladu a celkový tón.

Takže otepľovanie asanov, postoj, ktoré nám dodávajú energiu (státie, otočenie, rovnováhy na rukách) nepotrebujú nič. Namiesto toho by mali byť asane chladenia aktívne zahrnuté do praxe jogy: ohýbanie dopredu, krútenie a jemné ohnutie dozadu. Vo všeobecnosti, aby sa zabránilo prehrievaniu, počas letnej sezóny je jóga lepšie robiť to pasívne, pokojným tempom.

Dýchacie postupy pomôžu ochladiť v letnom horúčavu. Častejšie sa pranayama častejšie, najmä chladenie dychu shitali a utišujúce praktiky chandra bedana (dýchanie cez ľavú nosnú dierku). Pri vykonávaní druhého sa zamerať na zvýšenie času vypršania.

Prax jogy v zime

Keď príde zima, prax bude potrebné opäť opraviť. V chladnej sezóne príroda zaspáva. A naše telo - taky! Ak chcete zintenzívniť trávenie, zabrániť akumulácii toxínov, posilniť imunitu a akumulovať vnútornú energiu, musíte tvrdo pracovať!

V zime trávime viac energie, vrátane toho, aby sme sa udržali v teple. Mnohí v tomto čase neustále zažívajú ospalosť, trpia depresiou a depresiou. V zime sa častejšie zhoršujeme. A na to, aby sme zvládli všetky tieto problémy, prax jogy by mala byť zameraná na zahrievanie a zintenzívnenie práce vnútorných orgánov.

A tu sú základné pravidlá zimnej praxe jogy.

Dokonca aj keď cvičíte v teplej miestnosti, nezabudnite si zahriať svaly pred cvičením, pričom budete mať čas na zahriatie. Napríklad, urobte Surya Namaskar a ďalšie dynamické komplexy: dokonale zvyšujú krvný obeh, stabilizujú emocionálne pozadie a tiež posilňujú chrbticu.

Aktívna prax jogy zvyšuje srdcovú frekvenciu. A to podľa jednej z teórií zvyšuje cirkuláciu bielych krviniek, ktoré bojujú proti patogénnym baktériám a mikroorganizmom. To znamená, že robiť jogu v zime, pomáhate telu nie je chorá. Napriek tomu je prepätie počas zimnej praxe jogy tiež nebezpečné. Môže tiež oslabiť imunitný systém a opäť sa stanete ľahšou korisťou pre túto chorobu.

Obrátené postoje a rovnováhy na rukách zlepšia krvný obeh a obnovia vitalitu. Krútenie spomaľuje zápalové procesy. A ohýbanie dopredu a po boku, asána na otvorenie hrudníka a samozrejme obnovenie pórov pomôže zintenzívniť prácu tráviaceho a imunitného systému.

Postoje, ktoré odhaľujú oblasť srdca, stimulujú krvný obeh v oblasti týmusu, týmusu, ktorý produkuje T-lymfocyty, hlavných vojakov imunitného systému. Ak chcete zabrániť prechladnutiu alebo chrípke, odporúčam Vám každý deň vykonať tri asany - Cobra, Ryby a Most - raz denne. Ak máte pocit, že ste stále chorí, začnite s nimi dvakrát denne. Trvá iba päť minút a chráni vás pred zimou a chrípkou.

Ľudia trpiaci zimnou depresiou by sa mali sústrediť na asány, ktoré odhaľujú hrudník, ako je dhanurasana, ushtrasana. V zlom nálade sú efektívne rovnováhy na rukách, ktoré nám uľahčujú a napĺňajú energiu. A späť oblúky sú obzvlášť dobré: bhujangasana, matsiasana, setu bandha sarvangasana.

Upravte svoju prax jogy v závislosti od sezóny - a budete sa cítiť dobre po celý rok!

Chcete robiť jogu doma online?

V knižnici fitness videoklipov nájdete videokurzy "Jóga pre začiatočníkov" a "Jóga". Druhý krok "s Ravi Kumarom a Innou Vidgofom, rovnako ako triedy v iných oblastiach jogy.