Puffer ryby neutralizovali

V Japonsku odvodili bezpečné odrody najnebezpečnejších pufferov na svete. Teraz si ho môžete vychutnať bez toho, aby ste riskovali okamžité rozlúčenie so životom. A čo si myslíte? Verejnosť protestuje a žiada vrátenie "všetkého takého, ako to bolo".

Ako viete, fugu je malý, ostriežovitý tvor, ktorý môže za pár minút uškrtiť osobu. A v doslovnom zmysle slova: jed tetrodotoxín, ktorý sa hromadí v pečeni a vaječníkoch rýb, je 1200 krát nebezpečnejší ako kyanid a takmer okamžite paralyzuje pľúca. Ale antidota, bohužiaľ, neexistuje.

Pred umiestnením fugu na stôl musí byť starostlivo vyčistený. Po dobu troch rokov sú najlepší japonskí šéfkuchári dôkladne vyškolení v oblasti výkrmu tejto pochúťky a potom majú najťažšiu skúšku na udelenie elitnej kvalifikácie "odborník na fúgu". A iba 35% žiadateľov dosiahlo úspech. Napriek všetkým opatreniam sa však stále objavujú prípady otravy fugu. Jeden alebo dva precedensy ročne - v reštauráciách, vina pseudo-kuchárov a päť-šesť-sedem - doma, milosťou japonských rybárov a žien v domácnosti, ktorí cítia, že bez odbornej prípravy dobre vedia, ako odstrániť toxické časti fugy naši pestovatelia húb, ktorí pravidelne otrávia seba a priateľov s "dobre, úplne jedlými" hubami) si myslia rovnako.

Ľudská príroda sa nemôže meniť, a tak sa pokúsime prerobiť ryby - rozhodli sme sa v južnej prefektúre Ehime na ostrove Shikoku. Na miestnej farme zvierat bolo 50 000 absolútne neškodných, možno povedať, manuálnych fugu jednotlivcov. Jed sa zmizol vďaka špeciálnej strave: spolu škrupiny a morské hviezdy, zdroje tetrodotoxínu, domáce puky boli kŕmené makrely a inými netoxickými jedlami.

Ale "origato" od milovníkov rybích potravach, ichthyológovia nečakali. "Príjemná chuť týchto rýb je ďaleko od hlavného dôvodu, prečo si to ľudia vyberajú," poznamenáva Shinichi Ueshima, kuchár reštaurácie Fugu Dote v Yokohame. - Jedzte, vediac, že ​​táto večera môže byť posledná vo vašom živote - to je to, čo skutočne potichu tvoje nervy. Čo je potom potešením, ak neexistuje žiadne riziko? "

Aj keby som nebol vegetarián, stále by som s pánom Weshimou ťažko súhlasil - vyhliadka na dýchanie, pretože ryby mi nejako neinviedli. Nikdy som nepochopil kulinárske extrémy - ani fanúšikovia puffers, ani fanúšikovia talianskeho casu marzu, úplne zhnitý syr so živými červami (presnejšie ôsmimi milimetrovými larvami syrových mušiek), tiež život ohrozujúcimi.

Nevadí mi rozširovanie gastronomických horizontov, skôr opak. Napríklad, chcem ochutnať nové farebné odrody zeleniny a ovocia. V blízkej budúcnosti sú žlté mrkvy a fialové karfiolky. Ale súhlasím s hraním jedlej ruskej rulety iba so španielskymi paprónmi. Zdá sa, že sú úplne rovnaké, väčšina z nich sladká, ale každý ôsmy prípad je horúci a korenistý. Hádajte, čo máte, je to nemožné, kým nehrušte!

Ste pripravení hrať smrteľné hry s jedlom?

Pozrite si video: Global Warming or a New Ice Age: Documentary Film (Február 2020).