6 prírodných liekov na úzkosť

Máte pocit, že v poslednej dobe úzkosť bola po vašich podpätkoch? Neustále sa obávajú zdravia, práce alebo rodiny? Možno je čas prevziať kontrolu nad situáciou. Nepokúšajte sa však bežať u lekára pri hľadaní závažných sedatív. Vyskúšajte jednu z týchto bezpečných prírodných liekov, ktoré vám pomôžu znížiť úzkosť.

harmanček

Ak ste náhle zakryté úzkosťou, potom šálka čajového harmančeka pomôže upokojiť. Táto rastlina obsahuje špecifické zlúčeniny, ktoré pôsobia na naše receptory mozgu podobne ako populárne sedatíva.

Upokojujúci účinok harmančeka bol dokázaný v jednej zo štúdií na Univerzite v Pensylvánii Medical Center vo Philadelphii. Doplnky na harmanček sa odobrali osem týždňov v tomto centre so zovšeobecnenou úzkostnou poruchou. Potom mali významné zníženie úzkosti v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.

Zelený čaj

Existuje presvedčenie, že budhistickí mnísi môžu počas troch hodín meditovať v akejkoľvek nálade kvôli tomu, že pravidelne pil zelený čaj. Predpokladá sa, že utišujúci účinok nápoja je spojený s L-theanínom. Štúdie ukázali, že pomáha normalizovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak, čo výrazne zvyšuje úzkosť. Takže jedna z vedeckých prác dokázala, že subjekty, ktoré boli náchylné na úzkosť, boli oveľa pokojnejšie a pozornejšie pri vykonávaní testov, ak sa predtým opili asi 200 mg čistého L-theanínu.

Môžete sa pokúsiť získať rovnaké množstvo L-tianiny vo forme zeleného čaju. Avšak musíte ho piť veľa - od 5 do 20 šálok denne.

poskakovať

Áno, táto rastlina môže byť vhodná nielen na výrobu piva, ale aj na riešenie úzkosti. Obsahuje éterický olej, ktorý má sedatívny účinok. Avšak odborníci varujú: samotná chmeľová tinktúra má veľmi horkú chuť, takže je lepšie ju používať nie vo svojej čistej forme, ale pridávať do čaju spolu s harmančekom alebo mätou. Pre nespavosť môže byť infúzia chmeľu použitá v kombinácii s valerijským extraktom.

Melissa

V stredoveku bola táto rastlina často používaná na zvládnutie úzkosti a nespavosti. Vedecké štúdie dokazujú aj sedatívny účinok citrónovníka. V jednej z nich zdravé subjekty, ktoré pravidelne užívali 600 mg tinktúry Melissa, cítili omnoho pokojnejšie než tí, ktorým bolo podané placebo.

Dávajte však pozor pri dávkach tohto lieku. Viaceré štúdie preukázali, že príjem veľkého množstva tinktúry melissa vedie k opačnému účinku - zvýšeniu úzkosti. Uistite sa, že počúvate rady odborníkov a začnite s minimálnymi dávkami rastliny.

levanduľa

Jasná aróma levandule môže slúžiť aj ako sedatívum. V jednej z týchto štúdií boli pacienti čakajúci na návštevu zubára menej náchylní, ak by sa v miestnostiach vonil vzduch levanduľovým olejom. V ďalšej štúdii študenti, ktorí inhalovali vôňu levanduľového oleja pred skúškou, boli menej znepokojní. Niektorí účastníci experimentu však uviedli, že počas testov bola hlava "v hmle". Preto je lepšie používať levanduľový olej pred spaním ako liek na nespavosť. A na dôležité stretnutia a skúšky si vyberajte ďalšie prírodné zdroje.

Omega-3

Samozrejme, viete, že rybí olej je vhodný pre srdcovú prácu, stav pokožky a vlasov. Avšak omega-3 mastné kyseliny v ňom sú tiež dobré ako antidepresíva. V jednej štúdii tak študenti, ktorí užívali 2,5 mg tejto látky počas 12 týždňov, mali menej skúseností pred vyšetrením než tí, ktorí užívali placebo. Zároveň odborníci odporúčajú, aby sa omega-3 z potravy, ak je to možné. Ak to chcete urobiť, vložte do svojej diéty ľanové semienka, losos, sardinky.