Sám doma. Ako zaujímavé tráviť čas s otcom

Zdá sa vám, že nechať dieťa osamote s tvojim otcom je zlý nápad? Strašidelné obrazy hneď pretekajú cez hlavu: rozbité pokrmy, maľované steny a srdce roztrhávajúce kričiace deti. Naozaj, veľa mužov je jednoducho stratené, zostalo osamote s malým zlomyseľným pánom. Rozoberáme s detskými psychológmi, aké zaujímavé je trávenie času s otcom s dieťaťom v akomkoľvek veku.

Psychológovia sú si istí, že trávia čas sám s dieťaťom, otec je cenným a mimoriadnym prínosom pre jeho vývoj. Avšak väčšina mladých otcov je príliš zaneprázdnených na zarábaní peňazí a jednoducho netuší, čo robiť so svojím vlastným dieťaťom, ktoré zostalo sám.

"Muži najčastejšie znášajú bremeno finančnej zodpovednosti v rodine a nie sú dosť vážne, aby sa mohli hrať spolu s dieťaťom," vysvetľuje detský psychológ. Alexander Pokryškin.

Okrem toho musíte brať do úvahy mužský prístup k rodičovstvu. Ako to poznamenal detský psychológ Tamara Mirakyan, otcovská láska pre dieťa je odlišná od materskej. "Dieťa sa zaujíma o človeka len vtedy, keď je schopný zmysluplného dialógu, teda asi 1,5-2 rokov." Preto sa z tohto veku otec zaujíma o spoločné aktivity so svojím synom alebo dcérou.

Ako dodáva Alexander Pokryškin, hlavným tajomstvom úspešnej hry otec a dieťa je naučiť sa nasledovať dieťa a nie snažiť sa ho viesť. "Je to pre ženu jednoduchšie, ale človek má silný pocit konkurencie. To je dôvod, prečo je ťažšie, aby tati v hre naladili. Napríklad sú často rozčuľovaní, keď dieťa robí niečo pomalé - chcú okamžite spěchať ho, stimulovať ho. "

Varianty hier pre otca a dieťa

Samozrejme, v prvom rade, druh spoločného voľného času by mal byť vhodný pre vek dieťaťa. Avšak, ako poznamenáva Tamara Mirakyan, dieťa a vo veku troch rokov a deviatich rokov bude mať záujem o akúkoľvek činnosť, v ktorej sa dospelý dostane priamo. Alexander Pokryškin dodáva, že najľahší spôsob, ako nájsť kontakt s dieťaťom počas hry, je zistiť, čo robí v súčasnosti. Takže, ocko sa môže len opýtať, aké je meno bábiky, kde sa všetko deje, ako dieťa zaobchádza s týmto alebo s atď. "Spýtajte sa na otázky počas hry je všeobecne dobrý spôsob budovania vzťahov s dieťaťom a dozviete sa viac o jeho živote," dodáva expert.

Od šiestich mesiacov do 1,5 roka, V tomto veku sa dieťa môže baviť so všetkými zaujímavými predmetmi, jasnými, hlučným, zvonením. "Otec môže inak manipulovať s týmito hračkami a priťahovať pozornosť dieťaťa. Napríklad skryť ich a nájsť ich znova, "radí Tamara Mirakyan. Psychológ poznamenáva, že tu je v prvom rade dôležitá účinnosť prezentácie a emocionality. A keďže emócie väčšiny mužov sú tesné, namiesto chrastítka môže otec ukázať dieťaťu svoje nové švajčiarske hodinky - tu bude poskytnutá jasná prezentácia.

Od 1,5 do 3 rokov. Otec môže ponúknuť dieťaťu tohto veku, aby navrhol niečo spoločne alebo aby urobil grafické umenie - vytesňovať, kresliť. "Tu sa objavia záujmy a talenty mužov. Niektorí tati, napríklad, sú skvelí pri kreslení, "dodáva Tamara Mirakyan. Ako zdôrazňuje psychológ, v prvom rade sú dôležité spoločné aktivity s dieťaťom. Alexander Pokryškin dodáva, že ak dieťa nemôže mať dlhú dobu pozornosť, je dôležité jemne ho vrátiť do hry s nástrahami, otázkami (napríklad: "Čo sa bude diať ďalej?").

Od 3,5 do 5 rokov. Od tohto veku, otec otvára priestor pre akúkoľvek spoločnú zábavu s dieťaťom. Počas tohto obdobia môžete zvládnuť hry na hranie rolí - napríklad hrať so svojím synom ako detektív alebo byť klientom "kaderníka" - dcéry. Môžete zbierať zložitejšie typy dizajnérov, doplniť ich o herné pozemky, povedzme, postaviť dom, premýšľať o tom, kto bude žiť v nej a tak ďalej. Od 4 rokov môže otec už pomôcť dieťaťu zvládnuť šport s loptou, naučiť ho jazdiť na kolobežke alebo kolieskových korčuliach.

Po 6 rokoch Môžete začať hrať s vašim dieťaťom, kde výsledok nie je tak proces, ako výsledok. V tomto štádiu môže otec začať učiť dieťa hrať šach, karty, "Monopoly". "Staršie dieťa, tým viac mužov a záujem a možnosti spoločného voľného času. V hrách s pravidlami je tanečník obzvlášť potešený, že vďaka svojmu úsiliu sa dieťa stáva čoraz úspešnejšou, "poznamenáva Tamara Mirakyan.