Škola krásy

Na strednej škole v americkom meste Norswood boli zvyčajné lekcie chemie nahradené triedami make-upu. Jojobový olej v kadičke, glycerín, roztavený nad lampou, - školáci sú potešení. Prečo by sme túto prax nemali prijať?

Podľa učiteľa chémie, pani Phelan, by sa mali učiť niečo užitočné a používané - "práve písanie vzorcov je príliš nudné". V dôsledku toho pozvala študentov, aby obrátili studenú chemickú laboratóriu na ... malú kozmetickú továreň. A rozdelené na skupiny, skúste pripraviť holiaci krém, telové mlieko, lesk na pery, zubnú pastu a oveľa viac. Recepty - z internetu, pani Phillan osobne kontroluje a schvaľuje každú z nich. Žiaci by mali prísť s najkratívnejšími ekologickými obalmi pre svoje výtvory a vytvoriť reklamnú kampaň na ich predaj.

Hlavnou podmienkou je, aby všetky komponenty boli čo najprirodzenejšie. Napríklad novozrodení kozmetici vytvorili krém na ruky na báze esenciálnych olejov, kakaového masla a včelieho vosku.

"Je úžasné vidieť, ako sa vaša pomoc nemiešateľné zložky zmení na emulziu a potom do skutočného krému!" Hovorí Cindy Featherly, jedna zo študentov, s potešením.

Iná skupina školákov sa snažila urobiť ochucený lesk na pery: s vanilkou utrpeli fiasko, ale jahody "sa neodlišovali od shopu". Tretia skupina pripravila zubnú pastu s éterickými olejmi (to fungovalo), rovnako ako ústna voda, ktorá sa ukázala byť príliš slaná (a preto experimenty s ňou pokračujú). Deti sa projektu tak veľmi páčili, že vedenie školy uvažuje o tom, že sa stane súčasťou povinného vzdelávacieho programu.

Myslím si, že takéto majstrovské triedy by nás neublížili: ľudia vydržia najlepšie vzorec vody z učebných osnov chémie a zabúdajú na to za pár mesiacov. Znalosti, ktoré sa dajú uplatniť v praxi, sú veľmi cenné a dlho zostávajú v mojej hlave.

"Takéto programy vo vyšších ročníkoch našich škôl by boli veľmi užitočné," povedala Tatiana Veresová, kozmetológka a expertka v oblasti výroby mydla a domácej kozmetiky. "Je vo veku 12-14 rokov, že dievčatá nevyhnutne začnú experimentovať doma s výrobou rôznych prostriedkov a často také" pokusy o písanie "končia v slzách. Samozrejme, v priebehu kurzu prichádzajú všetky súpravy prvej pomoci a obsah kozmetiky mojej matky súčasne. Vzdelávacie semináre by pomohli školákom pripraviť naozaj bezpečné a zdravé potraviny. Chlapci by tiež mali záujem o to, ako majú záujem o akékoľvek chemické pokusy. "

Leonid Kolchikov, absolvent študijného oddelenia Metodológia výučby chémie na Moskevskej štátnej pedagogickej univerzite, je trochu skeptický: "Takéto vzdelávacie technológie poskytujú lekcie hravú farbu, ktorá je všeobecne charakteristická pre americké školy. Ale z akademického hľadiska sú slabé - je nepravdepodobné, že chlapci získajú veľa nových vedomostí zmiešaním olivového oleja s včelím voskom. Chcem tráviť viac času v laboratóriu v triede a nie pri stole. Pravdepodobne takéto poučenie je dobré ako voliteľné, ako doplnok k hlavným povolaniam. V tejto forme je myšlienka zaujímavá a experimentálne uskutočniteľná v niektorých moskovských školách. "

Predpokladám, že školáci nebudú namietať, aby sa hodiny chemie nahradili "kozmetickými" dielňami. Je to zábavnejšie, užitočnejšie a mimochodom bezpečnejšie. Priznajme to, takmer každý z nás mal v priebehu školských zážitkov zmätok s činidlami. A olivový olej, na rozdiel od kyseliny chlorovodíkovej, nie je možné spáliť.