Leonid Zaitsev o chybách v počítaní kalórií

Niektorí prívrženci zdravého životného štýlu sú doslova posadnutí presným počítaním prijatých a zbytočných kalórií. Tréner "ALIVE!" Leonid Zaitsev dokazuje, že ich pokusy o dôkladné výpočty sú úplne neoprávnené.

Kalorické vzorce sú veľmi približné.

Výpočty nákladov na energiu pomocou tabuliek môžu byť veľmi, veľmi približné. Uvediem príklad. Predstavte si, že človek šplhá po schodoch do 20. poschodia. Znalosť výšky schodov, hmotnosť osoby a zohľadnenie sily gravitácie umožňuje vypočítať množstvo vynaloženej energie. A ak výška podlahy v dome je tri metre a hmotnosť osoby je 60 kg, potom strávi 9 kcal. A upravené na efektívnosť (EFF) - 36 kcal.

Zvážte: až do 20-podlažnej budovy, stratíme asi 36 kcal. Na porovnanie, v čokoládovej tyči Snickers - asi 280 kcal. Je zrejmé, že akákoľvek fyzická námaha a vážne prejedanie sa nedá kompenzovať. Len si predstavte, koľko 20 poschodí musíte dobiť.

Chcem však upozorniť nie na počet kalórií, ale na predpoklady, ktoré deformujú výsledok získaný pomocou vzorcov. Nebrali sme do úvahy horizontálny pohyb osoby medzi schodmi a vzali sme priemernú hodnotu efektívnosti - 25%. Takže naše výpočty sú len približné.

A ak by sme nebrali do úvahy len výstup, ale aj zostup, skreslenie výsledku by bolo ešte výraznejšie. Neexistuje žiadny špeciálny vzorec na výpočet vynaloženej energie pri pohybe nadol podľa gravitácie. Zvyčajne sa predpokladá, že energia, ktorá sa vynaloží na zostup, sa rovná jednej tretine energie vynaloženej na výstup. Ale horolezci, napríklad, by nesúhlasili. V závislosti od podmienok môže zostup zberať ešte viac energie ako výstup.

Počítanie kalórií podľa srdcovej frekvencie nie je presné

V telocvičniach sú kalórie často vypočítané pulzom. Pulzné snímače sú napríklad na ramenách cvičných bicyklov alebo v zábradliach trenažérov. Ale táto metóda tiež nie je dokonalá - nezohľadňuje vždy úroveň fyzickej zdatnosti osoby. Je známe, že vyškolení športovci, ktorí vykonávajú vytrvalostné cvičenia, môžu vykonávať prácu jeden a pol krát viac ako neškolení ľudia. V tomto prípade bude pulz týchto a iných bude rovnaký. Znamená to, že zariadenia dokážu, že náklady na energiu sú rovnaké, ale budú pre profesionálneho športovca vyššie.

Kalorické údaje z balení potravín sú klamlivé.

Ak sedíte v kancelárii a máte celodenné občerstvenie so sladkými cukrovinkami a váš kolega má nízkotučný tvaroh, dostane menej energie, hoci obsah kalórií v potravinách môže byť ekvivalentný. Faktom je, že náklady na trávenie energie sa môžu líšiť v závislosti od toho, koľko bielkovín, tukov a uhľohydrátov vo vašej strave.

Existuje koncept bazálneho metabolizmu - množstvo energie, ktoré človek trávi v pokojnom a pohodlnom stave. Náklady na trávenie predstavujú 4-6% hlavného metabolizmu, ak budete jesť iba sacharidy, 4-14% - ak budete jesť iba tuky a pri konzumácii výlučne bielkovín môže dosiahnuť 30-40%. Je tento rozdiel v spotrebe energie ľudí s rôznymi pomermi bielkovín, tukov a sacharidov v potravinách - posúďte si sám.

Predpokladá sa, že hlavná výmena dospelého zdravého človeka s hmotnosťou 60 kg je 1440 kcal denne. Predstavte si dvoch mužov, ktorí robia všetko rovnakým spôsobom, len jesť inak. Jeden spotrebuje viac bielkovín a druhý - sacharidy. V dôsledku toho je rozdiel v ich spotrebe energie na trávenie napríklad 20%. To znamená, že jeden dostane 288 kcal viac ako druhý a pri výpočte nákladov na energiu to zvyčajne nie je zohľadnené. A na to, aby sme strávili tieto 288 kcal, ako vieme, musíte dobiť osem 20-podlažných poschodí.

Užitočné odkazy:

Video "Pilates" a "Fit-mix" vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".