Ceny prekonávajú epidémiu

Ministerstvo zdravotníctva a sociálneho rozvoja zistilo, že ceny liekov na chrípku sú výrazne nafúknuté. Od včera prevzala prokuratúra kontrolu šekov lekární. Ale ako som zistil, aj keď stráže nemenia situáciu, čoskoro sa zmenia.

Všetko začalo tým, že ministerka zdravotníctva Ruskej federácie Tatyana Goliková prešla lekárňami a prekvapilo, že ceny chirurgických masiek a antivírusových liekov sú príliš vysoké. "Ak hovoríme o spoločenskej zodpovednosti podnikania počas obdobia epidémie, potom by maximálne náklady na Arbidol pre dospelých nemali presiahnuť 220 rubľov. Ide o limit, ktorý zodpovedá predajnej cene výrobcu vrátane DPH a obchodného príspevku, ktorý stanovuje moskovská vláda. "- takéto vyhlásenie spoločnosti Golikova sa nachádza na adrese.

Potom metropolitná prokuratúra začala kontrolovať lekárne a veľkoobchodníkov za stanovenie cien. Na webových stránkach, kde sa táto správa vydáva, mnoho čitateľov vyjadruje myšlienku, že za podmienok voľného trhu sú predpísané ceny normálne a nič nenaznačuje štátnu kontrolu. A naozaj sme zvyknutí na hlasné a prísne slová ministrov, ale môže prokuratúra skutočne ovplyvniť ceny v reťazcoch súkromných lekární? A mala by to robiť?

Ukázalo sa, že to môže a malo. Ako mi povedal riaditeľ marketingového výskumu spoločnosti Pharmexpert, David Melik-Guseinov, má prokurátor prístup k akýmkoľvek účastníkom trhu: "Čo sa týka zoznamu základných liekov, medzi ktoré patria antivírusové lieky a imunomodulátory, maximálne prípustné označenie je 30%. Bod testu, ktorý začal, je zistiť, či jednotlivé lekárne a siete nepresahujú tento limit. "

Problém nadhodnocovania v tomto roku je obzvlášť dôležitý, pretože zvyčajný sezónny rast sa prekrýva s cenovým špičkou, ku ktorému došlo na začiatku roka v dôsledku devalvácie rubľa. "V prvom štvrťroku 2009 ceny liekov vzrástli v priemere o 25-30%. Zvyčajne dochádza k sezónnemu nárastu cien asi o 6% u niektorých liekov vrátane antivírusov. Na pozadí prvého skoku to spôsobilo jasnú reakciu štátnych orgánov, "vysvetlil mi analytik.

Odvtedy bola prokuratúra úzko zapojená do zdravotníckych zariadení (Herzenov inštitút, Radiologický ústav atď.), Farmárskych reťazcov (IFC, Apteka 36.6, Štátna jednotná podnikateľská metropolitná ambulancia, CJSC Apteka-Holding, CJSC Rosh- Moskva "," starý doktor ") a desiatky ďalších organizácií. V dôsledku toho sa ukázalo, že napríklad Rezlov CJSC nevytvoril protokoly o schválení ceny, bez ktorých štát nemôže kontrolovať drogy.

Porušenie cenového postupu už bolo zistené v spoločnosti Olga Farm LLC: prokurátori zistili viac ako 380% nadhodnotenie marží niektorých liekov (najmä Acyclovir-acry). V dôsledku toho bol začatý prípad správneho porušenia. Dnes prebiehajú kontroly a pravdepodobne väčšina zistení prokurátorov stále prebieha.

Ale s chirurgickými maskami je situácia o niečo komplikovanejšia. Masky nie sú drogy, takže ich tvorba nie je regulovaná vôbec, môžu to stáť najmenej 500 rubľov. za kus.

Čoskoro však ceny liekov a masiek môžu klesnúť sami. Podľa Davida Melika-Guseinova by sa mala znížiť dopyt po drogách: "Masové očkovanie už začalo a prvá vlna epidémie prešla, takže ľudia už nebudú aktívne kupovať tieto drogy. Druhá silná vlna sa zvyčajne vyskytuje pri výstupe z epidémie, to znamená na konci zimy. A keďže dopyt čoskoro klesne, ceny liekov nevyhnutne klesnú. Pokiaľ ide o masky, teraz existuje veľa na colnici, takže čoskoro sa objavia v lekárňach v hojnosti. "