Po leto: typické problémy s kožou a vlasmi

Nie je vždy možné vrátiť sa z dovolenky nielen oddychovo, ale aj hezky. Horúce slnko suší vlasy a spája kožu, čím je hrubšia a zanecháva stopy na nej - pigmentové škvrny. Ako sa s týmito problémami zaoberať? Vypočujte si rady odborníkov.

Dovolenka je bezstarostná doba. Reeling na pláži, plávanie v mori, prechádzanie úzkými uličkami neznámeho južného mesta, často zabúdame, že pokožka a vlasy musia byť chránené pred slnkom (a tiež z morskej soli). Medzitým môže mať ultrafialové žiarenie vážny negatívny vplyv na ne aj v miernom prostredí. A to nielen v lete, ale aj v období od marca do septembra. Takže aj keď ste strávili svoju dovolenku nie v Turecku alebo Egypte, ale na chate mimo Moskvy, vaše vlasy a pleť môžu potrebovať dodatočnú starostlivosť a pomoc pri obnove.

Unavený zo slnka: problémy s pokožkou

V každej koži pod pôsobením slnka sa mení rovnováha tuku a vlhkosti, čo môže viesť k mnohým problémom.

hyperpigmentácia

"Je to príliš intenzívna a nerovná farba jednotlivých oblastí kože," hovorí Catherine Stepkina, dermatológ, kozmetológ, vedúci Centra dermatológie a kozmetológie "ViTerra". - Zatemnenie sa často objavuje na tvári, krku, rukách, chrbte. Vznikajú v dôsledku zvýšenej tvorby melanínu. "

Ako sa vyrovnať? V závislosti od stupňa pigmentácie môže byť koža osvetlená kyslou vodou (mandľou, kojičkou, azelaikom), počas lekárskych terapií odstrániť horné vrstvy, aplikovať leštenie laserom a mikrodermabráziu (ľahké leštenie). Ak chcete bojovať proti ich temnoty môžu byť s pomocou jemné bieliace masti, džús z celandínu alebo uhorky, otrubové masky.

Je dôležité vedieť. "V oblasti hyperpigmentácie môžu byť umiestnené krtky a iné benígne rastliny. Takéto oblasti pred akýmkoľvek postupom pre objasnenie, je potrebné preukázať dermatológ a dermatoskopia, "- varuje lekára.

keratóza

Koža prestáva odlupovať mŕtve bunky v normálnom režime a hromadí stratum corneum.

Ako sa vyrovnať? "Možnosť liečby sa vyberá v závislosti od hĺbky a oblasti lézie," hovorí Ekaterina Stepkina. - Môže to byť individuálne vybrané krémy, masti, šupky. V niektorých prípadoch sa bude vyžadovať kryoterapia (úprava kvapalným dusíkom), metóda odstránenia rádiových vĺn, frakčná fototemolýza, laser. " Domáce horúce sódy kúpeľa, šťavy z aloe, cibuľové kôry tinctures tiež pomôže: zmäknú pokožku.

Je dôležité vedieť. "Nepokúšajte sa zbaviť keratómu doma (benígny rast na koži), môže to spôsobiť krvácanie a zápal," hovorí expert.

akné

Jednoducho povedané, akné.

Ako sa vyrovnať? Je potrebné znížiť sekréciu mazu a vyčistiť pokožku. Použite masky, peelingy. "Používajú tiež drogy - môžu to byť retinoidy a antibiotiká," dodáva dermatológ. Potrebujete sledovať stravu: odstráňte potraviny s vysokým obsahom cholesterolu, koreniny, údené a vyprážané.

Je dôležité vedieť. "Prípravky obsahujúce retinoidy sú vo forme mastí, krémov a tabliet," hovorí Ekaterina Stepkina. "Ich účinok je stabilný, rýchly a účinný, ale pred použitím je potrebné odovzdať testy na funkciu pečene."

Čierne bodky (komedóny)

Rovnaké produkty mazových žliaz, ale nie zapálené, ako pri akné, ale vo forme dopravných zápch, upchávanie pórov.

Ako sa vyrovnať? Hlavná vec - odstrániť korek, ale nie mechanicky: takže môžete priniesť infekcie. Najjednoduchší domáci spôsob, ako sa ich zbaviť - sušenie masiek. Na lekára - ultrazvukový peeling a vysávanie.

Je dôležité vedieť. "Ak vytláčate zapálené komedóny, existuje riziko, že sa rozšíria po celej tvári a jazvy sa vytvoria na mieste expozície," hovorí lekár.

Mimické vrásky

Prehĺbiť a vytvoriť na pozadí dehydratácie. "Husí nohy" sú kreslené jasnejšie aj preto, že za slnečných dní často križia.

Ako sa vyrovnať? Najprv zabezpečte, aby pokožka bola dobre hydratovaná. "Biorevitalizácia a mezoterapia pomôžu jej mokré kyselina hyalurónová- hovorí dermatológ. "A vyčistiť hlbšie vrásky na čele a" vranové nohy "- injekcie botulotoxínu."

Je dôležité vedieť. "Pre zvlhčovanie je užitočné rozprašovať tvár termálnou vodou," komentuje Ekaterina Stepkina. - Ale nezabudnite okamžite dostať vlhkú pokožku! V opačnom prípade môže jeho dehydratácia dokonca narastať. "