Ako vyčistiť zuby

Naučili sme sa starať sa o ústnu dutinu už od detstva a napriek tomu, podľa zubných lekárov, viac ako 70% ich pacientov nevie, ako správne vyčistiť zuby. Čo je obzvlášť ťažké v tomto zdanlivo nekomplikovanom postupe? Učme sa od odborníkov!

Denné čistenie zubov je najlepšou prevenciou zubných ochorení. Toto tvrdenie je ťažké argumentovať. Ale robí to všetko správne?

Ako často by som si mal štetkovať zuby?

Aspoň dvakrát denne, ráno a večer. Je jasné, že večer by sa malo robiť po večeri. Ale ráno - pred raňajkami alebo po raňajkách? V tejto otázke sa názory zubných lekárov líšia. Ale napriek tomu väčšina z nich má tendenciu si myslieť, že by sa pred ranným jedlom mali očistiť zuby: takto sa odstraňujú baktérie a mäkké usadeniny, ktoré sa zhromažďujú počas spánku, keď ústa nie sú umyté slinami. Po raňajkách môžete opláchnuť ústa špeciálnym nástrojom.

"Všeobecne si myslím, že kefovanie zubov je lepšie po každom jedle," hovorí Victoria Sharapova, Analytik v centre vedy SPLAT. - Toto je obzvlášť dôležité, ak ste jedli niečo obsahujúce cukor. Je jasné, že to nie je vždy možné. Pre tieto účely je možné vykonávať oplachovacie činidlá. "

Ak máte slabú smalt, odporúča sa vám čistiť zuby a po konzumácii kyslých výrobkov. "Kyselina demineralizuje smalt - minerály sú intenzívnejšie uvoľňované z tkaniva," hovorí Victoria Sharapova. - Aby ste tomu zabránili a posilnite sklovinu, použite pastu s vápenatými soľami, ako je hydroxyapatit. "

Ako si vybrať zubnú kefku?

V ideálnom prípade by mal zubár vybrať štetec na základe stavu vašich zubov. Ak hovoríme o všeobecných odporúčaniach, existujú kefy s tromi typmi tvrdosti: mäkké, stredné a tvrdé. Mäkké by si malo vybrať, či sú problémy s ďasnami a či sú zuby citlivé. Stredne tvrdé kefy sú vhodné pre väčšinu ľudí. Tvrdé kefy sa odporúčajú na prevenciu tvorby zubného kameňa a gumovej masáže. Ale môžu byť použité len s absolútne zdravými smaltmi a ďasnami.

Elektrické zubné kefky sú veľmi populárne. Názor odborníkov o nich však nie je jednoduchý. "Sú naozaj pohodlné a ľahko použiteľné, ale môžu byť odporúčané iba ľuďom s dobrým zubným sklom a zdravými ďasnami," povedal Anna Semenyuk, Ph.D., zubný lekár kliniky "Family Doctor". - Medzi mojimi pacientmi, tieto nie viac ako 10-15%. Mimochodom, elektrický kef sa často stáva ďalším zdrojom infekcie. Mnohí ľudia zabúdajú na to, aby čistiacu trysku zmenili, rovnako ako pravidelné štetce, každé 3-4 mesiace a niekedy ju používali roky! "

Najmodernejšou verziou zubnej kefky je ultrazvuk. Zároveň to lekári nepovažujú za základný predmet, môžete si tiež vyčistiť zuby pravidelným štetcom. "Mohol by som odporučiť takéto zariadenie ľuďom s problémovými ďasnami - všetkým tým, ktorí sa často stretávajú s ich zápalom (parodontitída)," dodáva Anna Semenyuk. "Ultrazvuk môže zabíjať baktérie nielen na povrchu zubov, ale aj v hĺbke 3-5 mm pod gumou".

Ako si zuby vyčistiť?

Zubní lekári odporúčajú čistenie zubov aspoň tri minúty. Každý zub by mal mať približne 8 čistiacich pohybov. Spodné zuby by sa mali čistiť v smere zdola nahor, horné zuby - zhora nadol, žuvacia plocha - v kruhovom pohybe. Mimochodom, je dôležité držať zubnú kefku správne. Často ju držíme v päste a lekári ho v skutočnosti odporúčajú držať ako guličkové pero. "To je dôležité, aby sa zabránilo nadmernému tlaku na ďasná," hovorí Victoria Sharapova. "Ak stlačíte tvrdo kefu, môžete poškodiť sklovinu a dymovú tkaninu."

Pozrite si video: Ako si VYBIELIŤ ZUBY DOMA - TEETH WHITENING at home - Tutorial crazyDEYA (August 2019).