Čo jesť, aby schudnúť? Stopové prvky a produkty na chudnutie

V snahe dosiahnuť harmóniu sme pripravení zomrieť. Ale odborníci na výživu trvajú na tom, aby schudnúť, stačí jesť. A to nielen preto, že telo prestane uchovávať každú kalóriu, ktorá prichádza s jedlom. Poskytnete mu látky potrebné na chudnutie. Aké sú tieto stopové prvky a aké sú produkty na chudnutie?

Vápnik: produkty na chudnutie

Stopové prvky, ktoré odborníci na výživu spomínajú v prvom rade v súvislosti so stratou hmotnosti. "Podieľa sa na intercelulárnom metabolizme," hovorí Marina Apletaeva, dietetikka na klinike Alumed. - Ak je tento stopový prvok v tele postačujúci, metabolizmus nastane rýchlo a ľahko stratíme váhu. " Ak to nestačí, metabolizmus sa spomaľuje. "Okrem toho je vápnik nevyhnutný pre normálne fungovanie nervového systému," dodáva Ekaterina Belová, šéfka lekára v Centre pre osobnú diétóriu "Nutrition Palette". "Ale pri diéte sme často nešťastní, nahnevaní a ... prežili emócie."

Čo bude jesť? Mlieko a kyslé mlieko.

Vápnik sa nachádza v mnohých potravinách, ale je to od mlieka, ktoré sa najlepšie absorbuje. Koniec koncov, existuje aj vitamín D a fosfor, v spoločnosti ktorého je tento stopový prvok optimálne trávený. Podľa Ekateriny Belovej stačí spotrebovať 400-600 ml mlieka, kefíru alebo jogurtu denne na získanie denného príjmu vápnika. Optimálne - 1,5-2,5%. To znamená, že nie je príliš tučný, ale nie nulový: prvé z nich vám pripočítajú cholesterol, druhý sa vápnik jednoducho nedá absorbovať.

Železo: produkty na chudnutie

Marina Apletaeva ju považuje za druhý najdôležitejší stopový prvok na úbytok hmotnosti po vápníku. Pri nedostatku tohto stopového prvku krv nemôže normálne prenášať kyslík a bez dostatočného množstva kyslíka nemožno dosiahnuť plnohodnotný metabolizmus.

Čo bude jesť? Červené mäso a pečeň.

"Nie je vždy ľahké získať dostatok železa z potravy, najmä pre vegetariánov," hovorí Marina Apletaeva. - Povedz, mnohí počuli, že jesť jablko, dostanete dostatočnú časť železa. Ale to nie je prípad: samozrejme, že v jablku je veľa tohto mikroelementu, ale je zle absorbovaný. Jedzte 1-2 krát týždenne pečeň, morčacie mäso alebo kura a chráňte sa pred nedostatkom železa, "uzavrela Marina Apletaeva.

Jód: výrobky na chudnutie

"Nedostatok jódu vedie k hypotyreóze, nedostatočnosti štítnej žľazy a produkcii hormónov," hovorí Marina Apletaeva. So slabým výkonom štítna žľaza spomaľuje mnoho procesov, vrátane straty hmotnosti.

Čo bude jesť? Ryby, morské plody, riasy.

Podľa štatistík, čím ďalej od mora je región umiestnený, tým je pravdepodobnejšie, že jód chýba vo výžive svojich obyvateľov. A s vyššou vytrvalosťou, odborníci na výživu odporúčajú nielen dostať sa z jedla, ale aj tento stopový prvok s vitamínovými komplexmi v tabletách. Najmä deti a dospelí v období zvýšeného duševného a nervového stresu.