Detské súťaže: ako nestratiť

Dnes sa deti vo veku 3-4 rokov zúčastňujú súťaží a súťaží: športu, hudby, krásy atď. Na jednej strane dáva dieťaťu príležitosť ukázať svoj talent a rozvíjať vôľu zvíťaziť. Na druhej strane, dokonca aj úspešný výkon je stresujúci. A ak nedostanete cenu ... Ako sa zúčastniť detských súťaží a nestratiť?

Prvá otázka, ktorú som ako detský psychológ rád opýtal rodičov: Prečo sa vaše dieťa zúčastňuje na súťaži? Úspešne bez ohľadu na miesto obsadené bude výkon, v ktorom bude mať dieťa príležitosť zdieľať s publikom a porotou svoj záujem o to, čo ukáže na súťaži. Ak dieťa chodí na pódium, aby sa len ukázať, aby si uvedomilo ambície rodičov alebo učiteľov - pre neho je to bezvýznamné a dokonca škodlivé. Koniec koncov, takže ho učíte robiť nie vaše vlastné skutkom. A skôr alebo neskôr pocíti prázdnotu svojho života, akýkoľvek vonkajší spoločenský úspech, ktorý dosiahol. A implementovať jeho talentovaný čas sa stratí. A je nepravdepodobné, že vám za to ďakujem.

Pri registrácii dieťaťa na konkrétnu súťaž alebo súťaž si zvážte, koľko chce súťažiť. Táto túžba u dieťaťa závisí od intuitívneho pocitu: môže sa s navrhovanou úlohou vyrovnať. Ak sa dieťa cíti ako hlboké more, môžete sa zaregistrovať na účasť. Ak sa však pri samotnom premýšľaní o súťaži cíti byť nepríjemné, je lepšie počkať, ísť na publikum a nájsť spôsoby, ako zvýšiť sebadôveru dieťaťa. A čo ešte je veľmi dôležité!

Uistite dieťaťu, že je pre vás dôležitý a nie vyhrávajte súťaž

* Ak sa dieťa obáva, pýtajte sa sympatične, čo ho znepokojuje. Neprepustite jeho obavy, nepovažujte ich za prázdne. Nechajte ich žiť s vami, nie na pódiu.

* Vyjadriť pozitívne svoje schopnosti, zvolené dielo, spôsob chovania, vzhľad.

* Nekritizujte ostatných rečníkov: ukážte im, ako ho budete hodnotiť.

* Bez ohľadu na to, koľko chýb a nedostatkov ste si všimli vo svojom prejave, v prvých dvoch dňoch budete hovoriť iba o pozitívnych aspektoch. Naučte sa ich vidieť vo vašom dieťati!

* Demontujte chyby po vzrušení. A začnite s nimi diskutovať s otázkou, čo by dieťa chcela ďalej pracovať nabudúce.

* Porotu ponechajte učiteľom. Naučte sa posudzovať dieťa, ale jednoducho s ním diskutovať o tom, čo robí. Pamätajte si: chvála a kritika ("to bolo dobré", "to bolo zlé") sú dve strany tej istej mince. Toto sú odhady!

Diskutujte so svojím dieťaťom správne

Rozprávajte sa o tom, ako sa cítil počas svojho prejavu: Pomôže vám aj vám, aby ste pochopili, čo sa nabudúce postará, aby ste mohli najlepšie preukázať seba a svoje zručnosti. Opýtajte sa dieťaťa:

- aké pocity a myšlienky má v súvislosti s jeho počtom počas prejavu, diskutovať o tom, čo robiť, aby sa zabránilo premýšľaniu možných chýb a nedostatkov;

- vedel, ako ísť von, predstaviť sa, skloniť sa pred začiatkom prejavu a na konci toho;

- ako a ako mu pomohli partneri, spoznal ich, vedel, ako s nimi komunikovať a robil to.

- či diváci videli a počúvali, čo sa mu verejnosť zdalo;

- ako vníma svetlo, hudbu, oznámenie svojho čísla;

- či bol oblek vhodný pre neho, ak nie, prečo.

Ak sa podľa podmienok súťaže dieťa môže objaviť v ľubovoľnom oblečení, postarajte sa nielen o jej vzhľad, ale aj o to, že je pohodlný pre malého súťažiaceho.

Vašou hlavnou úlohou je naučiť dieťa, aby pochopil, čo cíti, čo robí a prečo, a nekladať do hlavy "správne" alebo "zlé" rečové vzorce.

Ak výkonnosť nebola veľmi úspešná

* Dieťa nestriekajte žiadnym spôsobom, neodvracajte. Hug, políbil, povedz mi, ako veľmi ho miluješ, ako veľmi sa ti páči, že robí tento obchod.

* Zoberme si do úvahy: deti, ktoré sa chvália a hovoria, že "nedávajú sakra", potrebujú ešte väčšiu podporu od tých, ktorí plačú alebo otvorene hovoria, ako rozrušený.

* Slová "nie šťastie", "nemáte s tým nič spoločné", hovoriť o tom, že "všetko je vylepšené" alebo "ste naplnené špeciálne" nemôže byť ani útechou, ani podporou! Učia dieťa, aby hľadal dôvody za vonkajších okolností a nezodpovedal za výsledok. Ak ste si istí, že "všetko je kúpené / distribuované vopred" (bohužiaľ, takéto súťaže sa naozaj stávajú), je lepšie odmietnuť účasť na takýchto podujatiach. Mimochodom, to platí nielen pre zjavnú stratu účasti, ale aj pre víťazstvo: deti sú na takéto veci veľmi citlivé. Dieťa zvyknuté na to, že úspech môže byť získaný niečím iným, je mnohokrát ťažšie nájsť jeho miesto v živote a stále mu bude chýbať jeho vlastný úspech ...

* Ak chcete rozptýliť dieťa od smutných myšlienok, je možné si všimnúť "spravodlivú účasť" tým, že pôjdete do kaviarne, kupujete si trinkety ...

* Keď sa ubezpečíte, že sa dieťa stretlo s negatívnymi emóciami, analyzujte príčiny zlyhania a nastavte ho na nadchádzajúce víťazstvo. Pri analýze ju porovnávajte s ostatnými a ich výkonmi. Namiesto toho sa zamerať na neosobnú diskusiu o možných možnostiach: "A čo keď sa nabudúce pokúsite urobiť niečo takéto?", "Ako si myslel, že si stojí za to niečo iné?".

* Pri diskusii sa snažte vyhnúť sa hovoriť o "zlepšení", skôr o "zmene".