Ako sú zdravie nadváhy a čriev

Často napíšeme nadváhu s nadváhou do porúch tela. Zvyčajne je hormonálny, súvisí napríklad s vekom alebo so zhoršenou funkciou štítnej žľazy. Je rozumné predpokladať, že zdravie čriev zohráva úlohu pri udržiavaní (a nie udržaní) normálnej hmotnosti. Nakoniec je v ňom spracovanie a asimilácia potravín.

Otázka, ako súvisí s črevným zdravím a obezitou, dnes jeden z najzaujímavejších a diskutovaných, potvrdzujú odborníci na výživu. Čiastočne tento záujem súvisí s problémom dysbakteriózy. A možno s podporou liekov, ktoré normalizujú mikroflóru.

Nadváha a dysbióza: čo prichádza prvý?

"Súvislosť medzi intestinálnym zdravím a obezitou je už zrejmé, ale to, čo je primárne a čo je druhé, vedci ešte musia zistiť," hovorí Marina Studenkina, dietetik, zástupca vedúceho kliniky "Weight Factor". - Teraz pre toto správanie veľa výskumu. Najmä americkí lekári vykonali pokus na potkanoch, počas ktorého boli tenci jedinci transplantovaní do čriev mikroflóry od ich obéznych príbuzných. V dôsledku toho sa vyvinula obezita a "tenká". Napriek tomu, že boli kŕmené nízkokalorickými jedlami. Predpokladá sa, že "zlé" baktérie, firmykuty, zlepšujú vstrebávanie potravy a umožňujú telu získať všetko od nej až po posledné kalórie. "

Ďalšia skutočnosť je známa. Pri prechode na potraviny s nižším obsahom kalórií spolu so zvýšením fyzickej námahy sa mení zloženie črevnej mikroflóry: počet príležitostných baktérií klesá, naopak počet prospešných baktérií sa naopak zvyšuje.

"Myslím si, že dysbakterióza je v tomto prípade ešte sekundárna a nadváha je primárna," tvrdí Elena Tikhomirova, dietetik v SM kliniky. - Ani on sám, ale problémy, ktoré ho spôsobili. V strave obéznych ľudí je spravidla veľa rafinovaného jedla: instantné obilniny, pečivo vyrábané z bielej múky, cestoviny, cestoviny. A veľmi málo ovocia a zeleniny. Výrobky prvej skupiny nie sú len kalórie. Ich recyklované zvyšky, ktoré sa dostávajú do čriev, vytvárajú v ňom prostredie priaznivé pre zlé baktérie. Zatiaľ čo nestrávené zvyšky ovocia a zeleniny - to sú vlákna, ktoré sa živia dobrými baktériami. Absorpcia a asimilácia potravy je do značnej miery určená prácou pankreasu. A ja osobne pochybujem, že to bolo ovplyvnené črevnými baktériami. "

Zdravie a nadváha čriev: iné faktory

Dysbakterióza je diskutovaným problémom, ale nie jediným.

Ľudia s nadváhou a obezitou často trpia zápchou. To je opäť spojené s nesprávnym, chudým rastlinným jedlom, stravou: je to vlákno, ktoré aktivuje črevnú peristaltiku a čistí ju.

Ak v snahe schudnúť, pôjdeme na strave, situácia sa zhoršuje: množstvo potravy klesá a pohybuje sa pomalšie pozdĺž tráviaceho traktu.

"Je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že obézni ľudia sa pohybujú menej, majú menej dobre vycvičené svaly vrátane panvového dna a brucha," dodáva Elena Tikhomirova. "Je pre nich tristné, aby urobili fyzické úsilie na vyprázdnenie čreva."

Pri zápche dochádza k samovraždeniu tela. Toxíny, absorbované do krvi a tkanív, zhoršujú náš psycho-emocionálny stav, spôsobujú stres, ktorý, ako viete, má veľa ľudí tendenciu sa chopiť. A nie jablká, ale čokolády a koláče. Toto jedlo opäť zhoršuje stav mikroflóry a zvyšuje váhu. Existuje začarovaný kruh.

"Bolo dokázané, že zlepšením črevnej mikroflóry je možné ovplyvniť náladu," dodáva Marina Studenikina. "Americkí vedci sa podarilo transplantovať" črevnú mikroflóru experimentálnym subjektom a zbaviť ich depresie ".

Skutočnosť, že depresia "žije" nie v hlave, ale aj v črevách, je tiež povedané Julia Endersová, Americký mikrobiológ, najpredávanejší autor "Charming intestines": "95% serotonínu sa syntetizuje v bunkách čreva, tam je to, že uľahčuje proces začatia pohybu svalov v čreve. Zmena situácie na črevnej úrovni môže prenášať iné informácie do mozgu. "

Podmienka, "opačná" zápcha, hnačka, v boji proti obezite, na prvý pohľad pomáha. Každý vie: v prípade poruchy trávenia môžete stratiť niekoľko kilogramov takmer denne. Telo rýchlo stráca vodu, absorpcia živín je narušená. To vedie k zníženiu hmotnosti, aby sa prechádzali laxatíva alebo činidlá na zníženie telesnej hmotnosti, prevažná väčšina z nich pôsobí na rovnakom princípe.

"Je to nebezpečná prax," hovorí Elena Tikhomirova. - Posadia sa na laxatívach nie horšie ako na alkohol a drogy. Ak ich užívate nie príležitostne (ako sa očakáva), ale každý deň, musíte neustále zvyšovať dávku. Existuje aj psychologická závislosť: obávate sa, že sa zrazu nedostanú do lekárne, neustále doplňujú zásoby, nesú so sebou všade a zistia, od koho si ich "môžete požičať".

Črevné zdravie: Ako ho udržať

V skutočnosti je recept jednoduchý, opakovane "LIVE!". Áno, a pre tento článok môžete už ho vypočítať. Pre zdravie čriev je potrebné jesť viac ovocia a zeleniny. Podľa medzinárodných štandardov - len 800 gramov denne. A vypite dosť čistú vodu: v množstve 30 ml na 1 kg telesnej hmotnosti. Jedzte iba čerstvé a čisté jedlá. A menej si "doprajte" seba s rizikami, ako sú rolky a potraviny.

Samozrejme, zdravie čriev a celého organizmu ako celku nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim hmotnosť. Genetika a stravovacie správanie, ktoré úzko súvisí so sociálnym prostredím, zohrávajú svoju úlohu. Ale pre normálne trávenie v každom prípade stojí za boj. A nielen pre štíhlu postavu.