Vyliečenie z kocoviny alebo pokušenie?

Zistilo sa, že látka, na rozdiel od antipohmelínu a soľanky, odstraňuje príčinu, nie príznaky kocoviny. Je pravda, že táto zázračná liek pomáha len tým, ktorí sú geneticky chorí s kocovinou. Avšak ja osobne nie som si istý, či to bude prínosom pre nich.

Biochemisti z Indianapolis Medical University (USA) syntetizovali látku Alda-1, ktorá výrazne znižuje kocovinu. Správy o tomto nádhernom objave boli uverejnené minulý pondelok v časopise Nature Structural & Molecular Biology a okamžite sa stali hitom všetkých informačných kanálov.

Musím okamžite povedať, že výhody novej vyliečenej kocoviny sú trochu prehnané: nepomôže všetkým, ale iba tým, ktorých telo sa geneticky nedokáže vyrovnať s rozdelením "hľúzových jedov". Alda-1 obnovuje aktivitu pečeňového enzýmu, ktorý ničí toxický produkt degradácie alkoholu acetaldehydom na menej toxickú kyselinu octovú.

Ako viete, samotný alkohol nie je jedovatý, ale v pečeni sa rýchlo oxiduje na aldehyd, ktorý otrávi našu existenciu nasledujúci deň ráno po búrlivom večierku. Ako dlho a ťažko bude kocovina závisieť od enzýmu (aldehyddehydrogenázy), ktorý rozkladá toxický acetaldehyd. Obvykle sa to stáva pomerne rýchlo. Avšak ak je enzýmová aktivita znížená, syndróm kocoviny sa môže oneskoriť niekoľko dní.

Tento problém je bežnejší, než som si myslel: aktivita kľúčového enzýmu "anti-hobby" sa znižuje na 1 miliardu ľudí na Zemi, teda jeden zo šiestich Obzvlášť často (40% populácie) neaktívny enzým sa nachádza medzi ázijskými. Práve im táto nová látka s pracovným názvom Alda-1 pomôže zmierniť syndróm kocoviny.

Alda-1 je jednoduchá látka, ktorá mení štruktúru enzýmu aldehyddehydrogenázy, čím je aktívnejšia. Podľa vedúceho výskumu profesora Thomasa Hurleyho "objavenie tejto zlúčeniny nám umožňuje pochopiť vzťah medzi aktivátormi a inhibítormi enzýmu, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu pri detoxikácii organizmu". Vedci dúfajú, že v budúcnosti umožní syntetizovať analógy Alda-1, ktoré ovplyvnia metabolizmus nielen acetaldehydu, ale aj iných toxických molekúl.

Pre mňa osobne tento objav spôsobuje protichodné pocity. Z vedeckého hľadiska je to určite pôsobivé. Avšak v tomto vidím nejaký cynizmus, ak nie zákerný úmysel. Koniec koncov, vrodená neschopnosť stráviť alkohol je, ak sa pozriete, veľké šťastie. Muž, ktorého pečeň nie je schopná ničiť alkohol, je poistený proti alkoholizmu a strate zdravia, času a peňazí spojených s ním. A teraz, páni z lekárskej univerzity v Indianapolise lákajú túto šťastie novú pilulku, ktorá mu pomôže stráviť alkohol, to znamená, že dáva šancu stať sa alkoholikom. Podľa môjho názoru, trochu anti-ľudské.

Pozrite si video: Ford Kuga C250 4x4 test - (Február 2020).