Modrá farba od blues a apatia

Ak je sezónna depresia a jesenná slezina známe z prvej ruky, vedci odporúčajú vymeniť žiarovky v byte a kancelárii. Ale nie jasnejšie, ale ... modré!

Slezina, ospalosť, podráždenosť a únava sú mojimi častými spoločníkmi na jeseň av zime. Preto zakaždým, keď som lahodne chytil nejaké správy o tom, ako zachrániť situáciu. Druhý deň bola moja prasiatko doplnená: vedci zistili, že odtiene modrej (od modrej azúrovej až šťavnaté, ako je argentínska obloha, indigo) aktivujú prácu tých častí mozgu, ktoré sú zodpovedné za naše pozitívne emócie a silu.

Štúdia zahŕňala 17 zdravých, mentálne vyvážených dobrovoľníkov vo veku 20 až 26 rokov. Experiment predal v tmavom laboratóriu. Účastníci, ktorí boli spojení s magnetickou rezonanciou (magnetická rezonancia), boli podrobení alternatívnym zábleskom rôznych farieb, ktoré trvajú niekoľko minút. Blesky boli sprevádzané zvukovými stopami - ľudia počuli teraz smiech, teraz rozzúrené výkriky, teraz smutná pieseň. Medzi zábleskmi, po dobu približne 25 sekúnd, zostali subjekty v úplnej tme. Takže vedci sa pokúsili pochopiť, či emocionálna odpoveď na rôzne podnety závisí od farby svetla.

"Zistili sme, že pod vplyvom rôznych farieb mozog zvládne emocionálne podnety inak," hovorí vedúci štúdie Gilles Vandewalle, neurofyziológ na univerzite v Liege (Belgicko). "A to je modrá farba, ktorá má najväčší vplyv na naše emócie."

Vedci sa domnievajú, že záblesky modrých odtieňov ovplyvňujú hipokampus, ktorý je zodpovedný za spracovanie pamäte a informácií, a čo je najdôležitejšie - "zábavné centrum", v ktorom sa rodia pozitívne emócie.

Táto štúdia sa mi zdá logické pokračovanie minulého roka, ktoré sa venuje aj modrej. Neurofyziológovia z University of Thomas Jefferson (USA) zistili, že pigment melanopsín obsiahnutý v bunkách očnej sietnice sa nezúčastňuje videnia, ale vo vytváraní biorytmov (cirkadiánnych rytmov) reagujúcich na spektrum modrého svetla. To znamená, že je to svetlé modré svetlo, ktoré nás činí energickými, aktívnymi, energickými a núti nás, aby sme sa prebudili v každom zmysle slova.

Premýšľal som: prečo je to skutočne modrá? Vedci zatiaľ nenašli presnú odpoveď, ale verí, že je to kvôli vývoju. Život vznikol v oceáne a organizmy žijúce vo vode vnímajú slnečné svetlo ako modré. Preto sa v sére očí (a v niektorých obojživelníkov melanopsín našiel v koži) sa objavil špeciálny pigment, ktorý reaguje na žiarivo modrú farbu (slnko osvietená vodou) a prenáša signál do mozgu, ktorý spúšťa mechanizmus bdenia.

Tak či onak, to už bolo preukázané dvakrát: modrá farba je lepšia ako ranná káva a zlepšuje náladu. A čo ešte potrebuje osoba, ktorá trpí sezónnou dlaňou?

Teraz je možné uplatniť objavy vedcov v každodennom živote? Áno. Napríklad výmenou žiaroviek vo vašej kancelárii alebo domove za chladnejšie žiarivky. "To nie je zrejmé, ale prirodzené osvetlenie denného svetla pozostáva väčšinou z modrého spektra a umelé domáce osvetlenie má žlté spektrum," vysvetľuje Gilles Vandewall. "Na jeseň av zime strávime viac času v interiéri, často trpiacich smútkom, ospalosťou, apatiou alebo nadmernou podráždenosťou. Možno, ak budeme používať žiarivé modré denné svetlo a nie žlté, potom by nebolo žiadneho problému narušenia sezónnej nálady. "

Na mňa, napríklad doma, sa na chvíľu zapálilo 12 stropných svietidiel, s ktorými som sa s manželom a ja rozhodli nahradiť nepríjemné lustre. Luminiscenčné lampy v nich - len tie, o ktorých hovorí Vandevall so svetlomodrým odtieňom.