Tatyana Lisitskaya o tom, ako trénovať na diabetes

Systematické cvičenie zlepšuje reguláciu hladiny cukru v krvi - to je záver, ktorý dosiahli vedci počas mnohých rokov výskumu. Dnes budem hovoriť o tom, ako si vybrať tréningový kurz pre cukrovku.

Treba pamätať: fitness komplikuje a obmedzuje bežný spôsob života. Obzvlášť u ľudí s cukrovkou. Cvičenie vyžaduje neuveriteľnú mobilizáciu vôle. Preto je veľmi dôležité organizovať najpriaznivejšie a najkomfortnejšie podmienky pre tréning. Je lepšie pracovať s rodinou alebo priateľmi, aby tréning poskytoval nielen výhody, ale aj potešenie. Ale čo je najdôležitejšie, nezabudnite, režim a charakter tréningy musia byť dohodnuté s lekárom!

diabetici ja typ (keď sa zníži produkcia pankreatického inzulínu) denné tréningy sú najlepšie vhodné, najlepšie po jedle.

Choroba cukrovky II typ (keď sa znižuje citlivosť na inzulínové tkanivo), nesprávne fyzické cvičenie môže zhoršiť priebeh choroby a viesť k komplikáciám: kolísanie krvného tlaku a ďalších komplikácií kardiovaskulárneho systému, krvácanie sietnice, ulcerácia na nohách, ortopedické poranenia, prudký nárast telesnej teploty.

Pre pacientov s cukrovkou sa odporúčajú rôzne typy fitness: aqua aerobik, klasický, aerobik, silový tréning v kombinácii s aerobickým cvičením. Je možné používať kardiovaskulárne vybavenie s dobrým zdravotným stavom a fitness, silový tréner, ale pod dohľadom špecialistu.

Silné cvičenia sa má vykonať dvakrát alebo trikrát týždenne, oddelene od kardiovaskulárnych ochorení. Ak to nie je možné, potom po, ale nie pred aeróbnou časťou lekcie. Najpriaznivejším spôsobom je trénovať pevnosť s malou záťažou. Zobrať cviky by mali dostať veľké svalové skupiny. Je nežiaduce vykonávať cvičenia s držaním gravitácie nad hlavou na niekoľko sekúnd. Tieto cvičenia môžu negatívne ovplyvniť srdce a krvné cievy. Dýchanie by malo byť rytmické, bezodkladne.

Aeróbne cvičenie by nemal trvať dlhšie ako 30-45 minút. Preferované dlhšie triedy strednej intenzity ako krátke trvanie s vysokou intenzitou. Dlhé triedy účinnejšie regulujú hladinu glukózy v krvi a sú menej nebezpečné z hľadiska komplikácií.

Fyzicky nepripravené osoby odporúčam program, ktorý navrhli vedci na Stanfordskej univerzite (USA): tri desaťminútové tréningy denne, pred a po ktorom sa musíte zahriať a "zastaviť" celkovo najmenej päť minút.

V prípade hypoglykemického záchvatu, dokonca aj maloletého (chvenie, zvýšená srdcová frekvencia, zvýšené potenie), okamžite zastavte cvičenie a ak je to možné, skontrolujte hladinu glukózy v krvi. Po užití sacharidov by mal zostať 10-15 minút. Ak sa cítite lepšie, môžete pokračovať v hodinách. Ak nie, je lepšie prestať cvičiť a ďalej upravovať tréningové zaťaženie a dávku inzulínu alebo iných hypoglykemických liekov.

Nasledujúcu dobu budem hovoriť o liečbe jogou a špeciálne pre cukrovku. Byť zdravý a byť fit!

Užitočné odkazy:

Video "50 +" s Tatiana Lisitskaya vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".