Bolesť chrbta: ako liečiť a ako sa predchádzať

Bolesť chrbta je jedným z najčastejších dôvodov návštevy lekára. A to nie je prekvapujúce. Koniec koncov, ona doslova immobilizes ... Tu chcete alebo nechcete, a budete hľadať lekársku pomoc. Prečo bolesť v zadnej časti obťažuje aj veľmi mladých ľudí a ako sa vyrovnať s týmto problémom?

Ak starší ľudia vo veku 45 až 50 rokov trpia bolesťou chrbta, teraz vo veku 30 rokov sa mnohým ľuďom pravidelne stretávajú tieto pocity. Je to spôsobené sedavým životným štýlom, sedavou prácou, niekedy v extrémne nepohodlných statických postojoch, neopravenými chorobami pohybového aparátu, najmä plochými nohami, rôznymi zraneniami vrátane športu.

Všetky vyššie uvedené spôsobujú opotrebovanie medzistavcových diskov, ktoré menia ich štruktúru a tvar. V dôsledku toho sa disky môžu posunúť z pôvodnej fyziologickej polohy, presahovať obratle - to sa nazýva výčnelok. Kvôli posunutiu chrbticových diskov sú nervové zakončenia často zovreté, čo sa prejavuje v takzvanej neuralgii (bolesti). Konečný výčnelok akordov sa často stáva medzistavcovou kýlou.

Príznaky protruzie

Samozrejme, táto bolesť v zadnej časti, zvyčajne bodne a docela ostré. Môže sa objaviť s náhlymi pohybmi, smiechom, kašľom. Disk, ktorý prešiel za medzistavcový priestor, keď sa mení pozícia chrbtice, spôsobí tlak na nervové zakončenia a spôsobí bolesť. Bolesť môže byť konštantná alebo manifestná záchvaty. Ďalšie príznaky výčnelku môžu byť: slabosť v nohách, bolesť, ktorá nastáva pri dlhom sedení (zmizne po stúpnutí), ostrú bolesť v dolnej časti chrbta s ostrým vzostupom, pocit necitlivosti v nohách, sčervenanie alebo bledosť kože nôh, problémy s močením.

Je dôležité poznamenať, že v počiatočných štádiách ochorenia môže byť asymptomatické. Môže sa však diagnostikovať napríklad pomocou spinálnej ultrazvukovej alebo počítačovej tomografie. Posledná štúdia umožňuje zistiť poškodenie medzistavcových diskov, určiť stav miechového kanála a nervové zakončenia, ktoré z neho vychádzajú.

Príčiny výčnelku

Aby sa spinálny disk vytlačil z jeho fyziologickej polohy, je potrebný určitý provokujúci faktor. Mohlo by to byť trauma, náhly pohyb, nadmerné zaťaženie chrbtice pri zdvíhaní závažia. Najbežnejšou príčinou výčnelku je svalový kŕč kvôli svojmu statickému namáhaniu, napríklad počas predĺženej nezmenenej polohy tela. Riziká vzniku vzostupu sa zvyšujú, ak:

- uprednostňujete nezávislý silový tréning s voľnými hmotnosťami;

- si sedieť;

- po spánku sa dostanete do nepohodlia v chrbte;

- V detstve ste trpeli poranením miechy akejkoľvek závažnosti;

- máte nadváhu a / alebo ploché nohy.

Ako liečiť výčnelky

Po prvé, odstránenie akútnej bolesti s liekmi nie je liečbou - eliminujete len jeden z príznakov. Na vyriešenie problému je dôležitý integrovaný prístup. Najprv pri liečbe výčnelkov patria všeobecné techniky posilňovania: fyzioterapia (elektrické prúdy, magnetické polia, laser, ultrazvuk), farmakoterapia (lieky, ktoré aktualizujú tkanivo chrupavky), fyzická aktivita, posilnenie svalového korzetu. Tieto metódy sú určite účinné - budete čeliť menšej bolesti, jeho intenzita sa zníži. Ale odstránenie jeho príčiny - kŕč paravertebrálnych svalov týmto spôsobom nebude fungovať.

Existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžete opraviť samotnú príčinu výčnelku medzistavcového disku.

* Chirurgia - je extrémne opatrenie a, ak je to možné, je lepšie, aby nedošlo k operácii.

* Manuálna terapia. Pomáha eliminovať bolesť, zmierňovať svalové kŕče. Nie je vždy ľahké, aby ruky pôsobili na hlboké medzistavcové svaly, preto metóda nie je vždy efektívna.

* Liečba autogravity. Spôsob rozťahovania chrbtice s vlastnou hmotnosťou. To vám umožní zvýšiť medzistavcový priestor, znížiť tlak na medzistavcové disky a relaxovať paravertebrálne svaly. To všetko pomáha jemne vyrovnať chrbticu, odstrániť kompresiu medzistavcových diskov a zlepšiť prívod krvi do tkanív chrbtice. Ak chcete dosiahnuť požadovaný účinok, postačí 1-2 minúty vystavenia určitých zón.

Ak veľkosť výčnelku nepresiahne 3 mm, stačí 10 sád autogravitotvornej liečby na dosiahnutie výrazného účinku. S 3-5 mm - budete potrebovať dva kurzy z 10 zasadnutí s prestávkou jedného mesiaca.

Autogravitoterapia - cvičenie doma

Spinné stláčanie je jednou z techník, ktoré možno praktizovať nezávisle. Aby ste to dosiahli, budete potrebovať zariadenia Cordus alebo Sacrus z NeuroTechnology vyvinuté v Rusku za pomoci popredných neurofyziológov a osteopatov. Aký je princíp zariadenia? Je umiestnená pod určitým segmentom chrbtice, masážne dosky sú ponorené do oblasti paravertebrálnych svalov, tiahnu sa a uvoľňujú. To eliminuje hypertonicitu svalov, stláča nervy, obnovuje pohyblivosť chrbtice.

Obe zariadenia pracujú s určitými segmentmi chrbtice.

Sacrus

vypočítané na korekciu v sacrum, panve, krku a membráne. Je obzvlášť účinný pri štiepení ischiatického nervu a bolesti dolnej časti chrbta. Hlboká práca s väziami umožňuje nielen uvoľnenie hlbokých svalov panvy a chrbtice, ale aj postupné centrovanie polohy sakru a stavcov cez vaginálny aparát. Takže je možné odstrániť zóny napätia a dysfunkcie pozdĺž celej osi chrbtice.

Cordus

určené na korekciu hrudnej a bedrovej oblasti. Masážne vrcholy tohto zariadenia uvoľňujú svaly mechanickým rozťahovaním, ako aj prostredníctvom dodatočnej vibrácie s mikroamplitudou. Predovšetkým je potrebné odstrániť kompresiu medzistavcového disku.

Konštrukcia prístrojov, podrobné a jasné pokyny vám umožňujú vykonávať liečbu doma, na vlastnú päsť. Po ukončení liečby sa môžu Cordus a Sacrus použiť na profylaxiu. Tým sa zabráni opätovnému zaobchádzaniu so sedavým životným štýlom. Oba zariadenia boli chválené európskymi osteopatmi a aktívne sa predávajú v Európe.