Tatiana Lisitskaya: krútenie obruče je zlé

Skrútenie obruče, možno, je užitočné pre pás. Ale toto jednoduché cvičenie je pre chrbticu nebezpečné: môže spôsobiť bolesť chrbta a dokonca aj osteochondrózu.

Hulahup, alebo obruč, odporúčame krútiť okolo pása, aby ste dosiahli rovný žalúdok. Názory na túto metódu úbytku hmotnosti sa líšia: niektorí sa sťažujú na modriny po desiatich minútach rotácie, iní sú šťastní, že našli jednoduchý spôsob, ako na tenký pás. Myslím, že krútenie obruče je veľmi škodlivé.

Som profesionálne zaoberal rytmickou gymnastikou už veľa rokov a skúšal som mnoho cvičení s obručou. Dokonca aj dievčatá, skrútili sme obruč práve tak, pre zábavu - zároveň môžete chatovať a snívať. Mladí a trénovaní sme sa netýkali, či je to bezpečné. Ale každý dospelý so slabými chrbtovými svalmi, poruchami chrbtice alebo nadváhou by mal premýšľať o tom, či by to neškodné cvičenie na prvý pohľad ublížilo.

Podľa výskumu väčšina ľudí, ktorí krútia obruč, pravidelne zažívajú bolesti chrbta, ktoré sa v 35% prípadov stávajú chronickými. Najčastejšie je problém spojený s bedrovou chrbticou a to nie je prekvapujúce: v tejto zóne je najväčšia záťaž z obruče. Otočenie sa vykonáva panvou a bokmi, to sú rýchle, ostré a zle kontrolované pohyby. Zvyčajne sa odporúča, aby ste boli najmenej 15 minút dvakrát denne, a to pomocou obruče s hmotnosťou 3 až 5 kg súčasne. Tak blízko k osteochondróze, lumbago v chrbte a ischialgia. A pri výraznej bedrovej lordóze a nesprávnej držbe tela môžu byť následky ešte horšie.

Namiesto rotácie môžete urobiť veľa užitočných cvičení s obručou, opakovane som ich zaradil do vyučovania programu "50+". Obruč je druh simulátora s mnohými funkciami. Je to užitočné v základných krokoch aerobiku na budovanie amplitúdy kroku, v cvičeniach na jemných motorických zručnostiach, zručnostiach a mnohých ďalších. Skúste to!

Ostatné obruče cvičenie od Tatiana Lisitskaya sú tu a tu.

Užitočné odkazy:

Video "50 +" vo fitness-video knižnici klubu "Live!".