4 neviditeľné príčiny bolesti brucha po jedle

Keď žalúdok "zvratne" po jedle, často ho obviňujeme z poruchy trávenia. Vyskytuje sa, keď sme skúšali nový výrobok alebo sme prejedli, nie je nebezpečný a prechádza sám. Ale ak skromná časť známeho jedla spôsobila podobnú reakciu, musíte byť na stráži. Tu sú niektoré nezvyčajné príčiny bolesti brucha.

reflux

Alebo gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) - ochorenie, pri ktorom je žalúdočná šťava hodená do pažeráka, čo spôsobuje pálenie záhy. Spravidla je pocit pálenia v žalúdku v tomto prípade sprevádzaný pálením, bolesťou pri prehĺtaní a dokonca aj nepohodliem v hrudníku. Ak nie je liečba refluxu, môže nakoniec spôsobiť poškodenie zubnej skloviny, chronický kašeľ alebo zápal hrtana.

zápal pankreasu

Pankreatitída alebo zápal pankreasu môže tiež spôsobiť bolesť po jedle. Dôvodom je porušenie odtoku tráviacej šťavy a enzýmov v tenkom čreve. Pankreatitída sa spravidla rozvíja v dôsledku podvýživy, zneužívania alkoholu. S touto chorobou sa bolesť vyskytuje v hornej časti brucha, môže byť podaná v chrbte a je sprevádzaná nevoľnosťou a vracaním.

žlčové kamene

V tomto stave sa bolesť vyskytuje po výdatnom jedle alebo jedení mastných jedál. Nepohodlie sa často prejavuje v strednej alebo hornej pravej strane brucha, niekedy za hrudnou kosťou alebo hornou časťou chrbta. V niektorých prípadoch spôsobujú žlčové kamene nevoľnosť alebo vracanie.

Syndróm dráždivého čreva (IBS)

V tomto stave sa bolesť brucha vyskytuje veľmi často a nie je spojená s jedlom, ale s kontrakciami čreva. V prípade IBS dochádza k narušeniu pohybu samotného jedla: prechádza tráviacim traktom príliš rýchlo alebo príliš pomaly. Medzi hlavné príznaky tejto choroby patrí bolesť brucha, ťažký pocit, nadúvanie, hnačka. IBS sa týka psychosomatických ochorení a má sa liečiť za účasti gastroenterológov a psychoterapeutov.

Existujú menej časté príčiny bolesti brucha po jedle. Napríklad rakovina žalúdka, aerofagia (chronické bolesti súvisiace s požitím vzduchu pri jedle), črevná anginóza - porušenie krvného zásobenia tenkého čreva.

V takom prípade je potrebné okamžite konzultovať lekára?

Keď sa bolesť po jedle vráti znova a znova. Ak sa to stane len raz, mali by ste to len spomenúť počas ďalšej návštevy špecialistu.