Teen potravín: ako správne organizovať

Strava moderného teenagera môže vystrašiť každého odborníka na výživu - najčastejšie to je výbušná zmes rýchleho občerstvenia, sladkostí a nápojov sýtených oxidom uhličitým. Medzitým je počas prechodného obdobia veľmi dôležité. Hovoríme, ako správne organizovať výživu teenagerov.

Počas prechodného obdobia dochádza v organizme k mnohým fyziologickým a psychologickým zmenám v dôsledku puberty. Telo rastie, hormonálne pozadie sa mení. Pri organizovaní stravy vášho rastúceho dieťaťa by ste mali brať do úvahy zvláštnosti tohto dôležitého obdobia života.

Intenzívne rastúce telo cíti potrebu bielkovín, čo je stavebný materiál pre svaly. Hormonálne pozadie sa mení. Kvôli aktívnej produkcii hormónu testosterónu sa chlapci vyznačujú zvýšeným metabolizmom. Súčasne je hormón estrogén vylučovaný vo veľkom množstve v tele dievčat, vďaka ktorému je telo vytvorené podľa typu ženy. V puberte sú dievčatá náchylné na telesnú túžbu, ktorá by sa mala brať do úvahy pri príprave stravy. Zvýšená chuť do jedla u dospievajúcich je tiež spojená s intenzívnym rastom a často s nestabilným emočným stavom. Musím povedať, že na to, aby uspokojili hlad a kompenzovali negatívne, majú deti väčšinou nezdravé jedlá - sladkosti a rýchle občerstvenie, čo tiež stojí za to vziať na vedomie a pokúsiť sa ponúknuť užitočnú náhradu.

Poskytnutie zdravého dieťaťa správnou výživou je oveľa dôležitejšou úlohou, ako by sa mohlo zdať. Počas puberty začína mnoho chronických ochorení, ktoré sú často spojené s nezdravými stravovacími návykmi. Situácia je komplikovaná hormonálnymi zmenami, ktoré sa vyskytujú v tela tela a veľkými záťažami v škole, keď sú deti takmer vždy v strese.

Teen potraviny: základné pravidlá

Nie je tak ťažké vytvoriť pre vaše dieťa ideálnu stravu, v skutočnosti je založená na základných princípoch zdravého, vyváženého stravovania, aj keď má určité zvláštnosti.

* Základom stravy by mali byť bielkoviny (rastlinné a živočíšne), obilniny, zelenina, ovocie, mliečne výrobky. Minimalizujte sladké a mastné jedlá, rýchle občerstvenie, potraviny na zvýhodnenú spotrebu

* Zdravé metódy varenia - varenie, stewing, varenie nie v pare, pečenie. Vyprážané jedlá v menu by mali byť minimálne.

* Denný príjem kalórií podľa odporúčaní odborníkov na výživu by mal byť takýto. Pre chlapcov: 2900-3000 cal za deň. Množstvo sacharidov je 350/370 g, bielkoviny - 90/100, tuky - 90/100. Pre dievčatá: 2500-2600 cal. za deň. Súčasne je množstvo sacharidov 400/420, bielkoviny - 85/90, tuky - 85/90.

Viac informácií o zásadách zdravého stravovania nájdete tu.

Odporúčania môžu byť ťažko sledovateľné z dôvodu povahy adolescentov, ktorí neprijímajú rodičovské pokyny, protestujú proti akýmkoľvek obmedzeniam a pravidlám.

Odborníci na výživu odporúčajú hľadať kompromis. Ak dieťa odmieta bežať pred školou bežnú raňajku, pokúste sa ho aspoň niečo jesť - pár lyžíc kaše, tvrdého vajec, šunky a syrového sendviča. Čas na obed musí zvyčajne zostať v škole, takže občerstvenie je nevyhnutné. Najčastejšie ide o dezerty, sladkosti, rýchle občerstvenie. Jednoduché sacharidy sa rýchlo vstrebávajú do krvného obehu a mozog reaguje rýchlo. Na krátke časové obdobie dochádza k nárastu sily, dokonca aj k eufórii. Ale zároveň s mozgom, pankreas tiež reaguje tým, že uvoľní inzulín do krvi, čo okamžite znižuje hladinu cukru v krvi a hypoglykémia nastane. Takéto skoky poškodzujú zdravie teenagerov vrátane jeho endokrinného systému. Na rozdiel od rýchlych, pomalé sacharidy sa postupne vstrebávajú do krvi, čím sa zabraňujú emisiám inzulínu a stresu endokrinného systému. Pokúste sa urobiť občerstvenie užitočné. Bary - müsli, ovocie (najmä banány), prírodné jogorty, celozrnné buchty, tvaroh sú vhodné. Keďže dieťa konzumuje väčšinou uhľohydrátové potraviny ráno, obed doma a večera by mal byť bohatý na bielkoviny, čo navyše dáva dlhú dobu pocit saturácie a pomáha predchádzať prejedaniu pred spaním. Jedlá, ryby, vajcia (miešané vajcia) s prílohami zo zeleniny sú vhodné pre popoludnie.

Teen potravín: ako upraviť stravu

Stáva sa, že plán výživy dospievajúcich je potrebné prispôsobiť napríklad nadmernej hmotnosti alebo zvýšenej záťaži, ak je dieťa zapojené do športu.

Ak chcete schudnúť

Povedzme hneď, adolescenti sú kontraindikovaní vo všetkých diétach zameraných na intenzívnu stratu hmotnosti, výživové plány s významným obmedzením kalórií. Takéto metódy úbytku hmotnosti vedú k zažívacím poruchám, metabolickým procesom, poškodzujú zdravie dieťaťa ako celku. Úprava stravy by mala byť v prvom rade v dôsledku vylúčenia rýchleho občerstvenia, potravín na báze potravín, cukroviniek, sladkých sýtených nápojov, tučných potravín. Pokúste sa urobiť tak, aby v prvej polovici dňa teenager jedol väčšinou jedlo bohaté na sacharidy a večer - bielkoviny. Zároveň by sa mala zvýšiť motorická aktivita. V našej video knižnici nájdete zaujímavé, cenovo dostupné a účinné fitness programy.

Ak potrebujete získať váhu

Tieto odporúčania sa týkajú predovšetkým mládeže zapojených do športu - trávia viac energie. Denný objem potravín by sa mal zvýšiť o približne 30%. K tomu môžete jednoducho zvýšiť porcie alebo pridať ďalšie jedlo pozostávajúce z bielkovín a zeleniny. Môžete tiež poradiť s jedlom pomaly sacharidy s každým jedlom.

Užitočné informácie o tom, ako získať váhu, nájdete tu.