Ultrazvukové vyšetrenie tehotných žien: najdôležitejšie fakty

Ultrazvukové vyšetrenie sa uskutočňuje všetkým očakávaným matkám. A viac ako raz! Povieme, prečo je ultrazvukové vyšetrenie predpísané pre tehotné ženy, ako je to bezpečné a prečo by sa im nemalo chýbať.

Ultrazvukové vyšetrenie je jednou z najpopulárnejších a najpoužívanejších diagnostických metód. S tým môžete potvrdiť alebo objasniť očakávané dátum narodenia, určiť, či je tehotenstvo viacnásobné a sledovať fyzický vývoj dieťaťa, posúdiť stav jeho vnútorných orgánov.

"Aj keď je tehotenstvo nepríjemné, každej očakávanej matke dostaneme štyri ultrazvukové sedenia," hovorí Lyubov Kurdyaeva, gynekológ-reproduktológ "MegaKlinik.ru". - Vykonávajú sa v určitých termínoch a nemali by ste sa dostať mimo tohto plánu. Koniec koncov, štúdia vykonaná v správnom čase nám umožňuje odhaliť rôzne poruchy vývoja dieťaťa. "

Aké sú podmienky ultrazvuku tehotné

* Prvý ultrazvuk: termín až 7 týždňov, Umožňuje vám napraviť, že plod je v maternici a vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo.

* Druhý ultrazvuk: 8-13 týždňov tehotenstva, Umožňuje identifikovať hrubé abnormality vo vývoji dieťaťa, genetické choroby, kontrolovať srdcovú aktivitu dieťaťa a tiež potvrdiť trvanie tehotenstva.

* Tretí ultrazvuk: 19-23 týždňov tehotenstva, Lekár posudzuje vývoj hlavných vnútorných orgánov a systémov dieťaťa tvoreného touto dobou.

* Štvrtý ultrazvuk: 2-3 týždne pred očakávaným doručením, V tomto období určite postavenie a rozmery dieťaťa, ako aj veľkosť rodného kanála budúcej matky. Skontrolujte, či nie je placentárna alebo vaskulárna nedostatočnosť.

Niekedy pozorný tehotný lekár môže predpísať ďalšie ultrazvukové vyšetrenia. Napríklad s krvavým vylučovaním, zhoršeným uteroplacentálnym prietokom krvi alebo zakrpatením dieťaťa.

Čo ak je ultrazvuk "zlý"?

Najdôležitejšou vecou nie je panika. Po prvé, spoľahlivosť údajov získaných touto metódou nie je 100%, ale iba 84%. A veľa záleží na skúsenostiach lekára, kvalite vybavenia a čase zasadnutia.

Po druhé, ultrazvukové skenovanie sa vykonáva, aby sa situácia udržala pod kontrolou, av prípade potreby rýchlo konať. Aké hrozivé termíny budúce matky najčastejšie vidia v závere špecialistu a čo to znamená?

* Preposition chorion. Jedna z najčastejších diagnóz pred 12 až 13 týždňami tehotenstva. Chorion je tkanivo, z ktorého sa bude placenta vyvíjať. Jeho prezentácia znamená, že táto tkanina je umiestnená nízka, takmer na výstupe z maternice. "Ak ste boli diagnostikovaný ultrazvukom, nebojte sa," hovorí Larisa Ivankova, pôrodník-gynekológ kliniky "doktorka rodiny". - Predstavuje len jediného dodatočného špecialistu na kontrolu. Vo väčšine prípadov, v čase narodenia, je placenta v normálnej polohe. A iba v 2% prípadov zatvára výstup z maternice - toto je indikácia cisárskeho rezu. "

* Fetálny oneskorený vývoj plodu (VUZRP). Lekár urobí takýto záver, ak z hľadiska základných fyzikálnych parametrov dieťa zaostáva za normou prijatou pre dané obdobie tehotenstva. Dôvodom môžu byť chromozomálne abnormality, placentárna nedostatočnosť spôsobená chronickými ochoreniami, nepriaznivé účinky na životné prostredie a zlé návyky očakávanej matky, najmä fajčenie a zneužívanie alkoholu.

"V takejto situácii lekári prijmú opatrenia, ktoré" vyliečia "placentu a podporia dieťa, hovorí Larisa Ivanková. - Zvážte, že často je zjavné vývojové oneskorenie. Napríklad, ak je mama a otec nízka, s najväčšou pravdepodobnosťou a dieťa budú malé. Ale zároveň sa narodí zdravý. "

* Opuch alebo zahustenie placenty, placenty. Normálne veľkosť a hrúbka placenty rastú v pomere k trvaniu tehotenstva. Môžu však nadmerne zvýšiť hrúbku kvôli komplikáciám, napríklad konflikt Rhesus, diabetes.

Zápal placenty (placenty) sa vyvíja v dôsledku chronických infekcií (vírus herpes simplex, chlamydia, cytomegalovírus atď.). Vo väčšine prípadov včasná akcia pomáha normalizovať situáciu.

* Voda a ľahká voda. V 30% prípadov tento problém nie je komplikáciou tehotenstva a nevyžaduje zásah špecialistov. Situácia by sa však mala udržiavať pod kontrolou a pozorovať, ako sa bude rozvíjať.