Ako sa zbaviť nedokončeného podnikania

Ste otočiť ako veverička vo volante, ale najdôležitejšie veci sa nepohybujú? Nad neustále visí nedokončené projekty a vynikajúce úlohy? Navrhujem účinnú stratégiu na odstránenie tohto problému.

Anglická "proklamácia" (z angl. "Procrastination" - "delay") má v ruskom jazyku veľa priestranných, dokonca láskyplných analógov: "vytiahnite mačku za chvost", "vytiahnite gumu", " Bez ohľadu na to, ako to nazývate, je to všetko podstatu vnútornej sabotáže.

Procrastinators - nie mokasíny. Často sú to aktívni a strašidelní ľudia. Je pravda, že sú väčšinou zaneprázdnení malými a menšinovými záležitosťami:

[jv_plz_show_youtube_video "qIpgrwC8zqA"]

Kvôli hlúpemu hnutiu a zhonu sa spoločníci "tynulshchik" stávajú podhodnotením sebaúcty a viny, depresie a dokonca existenčnej krízy.

"Nekonečné odloženie termínu na vykonanie dôležitých úloh, vlastne vykopávame dieru pre seba. A čím dlhšie kĺzame, tým hlbšie to dosiahne, "hovorí profesor psychológie na univerzite v Chicagu Joseph Ferrari, ktorý už asi desať rokov skúma problém otupenia. "Spočiatku zažívame napätie a vinu za nedokončené podnikanie a zlomené termíny a potom sa snažíme okamžite presunúť hory, prirodzene znepokojujúce nízku kvalitu našej práce. Výsledkom je neustále stres. "

Prečo sa snažíme robiť dôležité veci?

Procrastinators sa nerodia. "V psychológii je bežne akceptované, že otrasenie je obranná reakcia," vysvetľuje doktorka Ferrari. - Napríklad odďaľujete doručenie dôležitej správy v práci, pretože sa bojíte kritiky. Alebo presuniete dátum dovolenky, pretože sa obávate, že vás kolega bude tlačiť počas odpočinku. "

Ak chcete zabiť prokurnátora v sebe, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zistiť, rozpoznať a analyzovať dôvod pre spätné posunutie termínov. A neodkladajte s tým! Všetky obavy prokrastinator možno znížiť na tri.

- strach z neúspechu

Nemilosrdný vnútorný kritik neustále hľadá: "Čo keď to nefunguje? Aká škoda to bude! Možno začať neskôr? "Takže začiatok budúceho podnikania môže byť odložený nekonečne, napriek úprimnému záujmu o výsledok.

- strach z úspechu

Táto strach sa objavuje v školskom veku, ale často sa tiahne k osobe po celý život: "Stačí párkrát rozlíšiť a budete vyzvaní, aby ste od vdovy žiadali viac. Prečo to potrebujem? "Takže osoba nadobudne vonkajšie oddelenie, aj keď sama o sebe môže pracovať alebo študovať pre ňu skutočne zaujímavé.

- Odolnosť

Obvykle sa vyskytuje, keď človek začne cítiť vonkajšiu kontrolu nad svojim životom. Napríklad novomanželia sú napadnutí príbuznými o deťoch: "Poďme už! Čo si ty a dieťa ťaháš? "Aby sa ukázala ich nezávislosť, pár nie je v žiadnom zhone, aby mali deti a prísť s výhovorkami ako kariéra a ďalšie dôležité veci.

Kde začať končiť

Po vyriešení príčiny otrasenia vytvoríte priaznivé podmienky pre ukončenie pozastavených projektov. Ďalej, ako sa hovorí, je otázka technológie. Tu sú niektoré jednoduché pravidlá.

- Rozdeľte veci podľa dvoch kritérií - naliehavosť a dôležitosť. Naliehavé vykonať na prvom mieste, bez váhania, najmä ak sú nepríjemné. Brian Tracy (Brian Tracy), jeden z najlepších svetových odborníkov na osobný rozvoj, nazýva túto techniku ​​"jesť žaba". Nie je potrebné premýšľať o tom, ako škaredé a šmykľavé, bude to ešte horšie. Je potrebné prehltnúť a zabudnúť. "Volanie do daňového úradu, blahoželanie k obsedantnému príbuznému s výročím, zaplatenie účtov, vloženie kabátu do čistiarne sú všetky" žaby ", vysvetľuje Tracy. - Trvajú minimálne, ale zároveň ich môžeme pretiahnuť na neuveriteľné vzdialenosti. Avšak akonáhle si urobíte pravidlo, že sa na začiatku každého dňa zbavíte aspoň jednej "žaby", váš postoj k iným, dôležitejším záležitostiam sa radikálne zmení. "

- Dlhodobé výzvy, ako je nákup nového bytu, organizovanie svadby pre 100 ľudí, plánovanie dovoleniek alebo otvorenie vlastného podniku, sú rozdelené na etapy. "Takéto prípady by sa mali považovať za slony," odporúča jeden z vedúcich školiteľov moskovského psychologického centra "Nový projekt" Sergej Shishkov. - Jedzte ich všetky naraz nebude fungovať, nemali by ste sa laťovať. Avšak, ak veľké podniky, aby sa oneskorenie, riskujú "hnilobu". Urob si ironické pravidlo: každý deň - trochu. " Dnes si prenajímate reštauráciu na budúcu oslavu, zajtra posielate pozvánky hosťom, deň po zajatí si vyberiete šaty a topánky. Niet iného spôsobu, ako jesť slona.

- A nezabudnite na psycholingvistiku: pokúste sa použiť menej výrazu "to musím urobiť" a častejšie - "Chcem to urobiť." Týmto spôsobom vaše podvedomie postupne zmení negatívny postoj k záležitostiam a pracovným zaťaženiam na konštruktívnejšie a optimistickejšie.