Šampanské v novom svetle

Veľmi včasné správy prišli z University of Reading: dve poháre šampanského denne chránia naše plavidlá, rovnako ako červené víno.

Nejde o zábavné bubliny, pretože jeden z mojich kolegov má rád vtip, ale o polyfenolové nánosy v šumivých vínach - tento antioxidant potláča činnosť voľných radikálov a zabraňuje ich poškodeniu buniek. Najmä polyfenol spomaľuje odstránenie oxidu dusnatého z krvi, znižuje krvný tlak a tým znižuje riziko mŕtvice, srdcových infarktov a iných srdcových problémov.

"Zistili sme, že pár skleniek šampanského denne má rovnaký spevňujúci a tonizujúci účinok na steny ciev, ako je červené víno," hovorí vedúci výskumu biochemik Jeremy Spencer. Mimochodom, objav sa týka aj lacných variantov tohto šumivého nápoja, napríklad talianskeho Prosecco a španielskej Cavy.

Ak chcete vziať štúdiu Angličana podnietil vedecké zábrany. Faktom je, že polyfenol je prítomný v červenom víne, ale nie v bielom víne. Šampanské sa vyrábajú zo zmesi červeného a bieleho hrozna (presnejšie červený pinot noir a pinot menie, rovnako ako biela šaráda) a či polyfenol v tejto zmesi si zachováva svoje prospešné vlastnosti, až donedávna nebol známy.

Okrem šampanského analyzoval tím Spencer aj nealkoholické nápoje. Ukázalo sa, že v kakaových bôboch je veľa polyfenolu. Šálka ​​horúceho kakaa pred spaním pôsobí na nádoby tak dobre ako šampanské. Mimochodom, druhá z nich má podľa môjho názoru významný mínus: rovnako ako z červeného vína, často začína ublížiť jeho hlavu. Dôvod tanínu - tieto látky sú prítomné v koži červeného hrozna. Ale v bielych odrôd (a preto biele víno) nie sú.