Ako variť pilaf: 4 recepty od kuchárov

Ak sa vám páči pilaf a niekedy ho vezli v tradičnej verzii v dobrej reštaurácii, pravdepodobne ste sa pýtali, či by ste mohli toto jedlo zopakovať doma? Odpoveď: môžete. A v skutočnosti nie je tak ťažké. Hlavná vec je nasledovať niekoľko nezmeniteľných pravidiel. Povieme, ako variť pilaf.

Rodiskom tohto jedla je Stredná Ázia. Recept na klasický pilaf s jahňacím a zeleninou prišiel k nám z Uzbekistanu. V uzbeckom jazyku sa dokonca aj slovo "kuchár" ("oshpaz") ​​prekladá ako "špecialista na pilaf". A v roku 2016 bola stredoázijská verzia pilafa z Uzbekistanu zaradená do zoznamu nehmotného dedičstva UNESCO. Aké sú tajomstvá a jemnosť jeho prípravy?

Odrody pilaf

Plutvy receptov sú skutočne obrovské množstvo. V každej uzbeckej dedine, nehovoriac o meste alebo regióne, vám povedia, že je to ich pilaf, ktorý je najchutnejší a samozrejme najstarší. Tu sú najbežnejšie možnosti tohto jedla.

* Taškent. Klasická a najobľúbenejšia možnosť. Ak vám reštaurácia ponúka len plov, bude to len tak. Zložky sú obyčajné, pilaf je zmiešaný pred podávaním.

* Slávnostné, Je pripravený iba na veľké oslavy, varený hrášok a hrozienka sa pridávajú do samotného pilafa.

* Chaykhansky, Bohatý farebný pilaf, ktorý dodáva praženej cibuľke a mrkvu zmiešané s mäsom.

* Samarkand, V klasickom pilafe pridávajú celé koláče horúcej červenej papriky, na rozdiel od Taškentu sa vrstvy pred zmiešaním nezmiešajú.

* Bukhara, Jahňacina sa varí oddelene, samotný pilaf sa varí bez masla, ale už pripravená miska sa naleje do horúceho oleja.

* Iránsky, Tak často sa pilaf varí v Azerbajdžane a Turecku. Ryža a plnka sa robia oddelene a umiestnia sa vedľa seba na dosku. Takéto jedlo môže byť nielen s mäsom, ale aj s rybami, zeleninou a dokonca aj ovocím.