Buteyko metóda

Metóda voličnej eliminácie hlbokého dýchania (VLGD) na liečbu rôznych ochorení: od astmy po hypertenziu. Vyvinul ju fyziológ Konstantin Buteyko, ktorý veril, že príčinou mnohých chorôb je hyperventilácia. "Aby ste boli zdraví, musíte dýchať menej," argumentoval.

Buteyko veril, že hlboké dychy a dlhé dychy, ktoré boli predtým považované za užitočné, "vymývajú" oxid uhličitý z pľúc (CO2), zatiaľ čo pre normálne fungovanie tela v pľúcnom vzduchu by malo byť 6-7% oxidu uhličitého a 1-2% kyslíka. V atmosférickom ovzduší naopak obsahuje 0,03% oxidu uhličitého a 20% kyslíka. Časté a hlboké dýchanie vedie k tomu, že vzduch v pľúcach je blízko v zložení až atmosférický, a to je plné mnohých ochorení. Napríklad samotný Buteyko sa stal prvým človekom, ktorý dokázal poraziť hypertenziu pomocou metódy VLHD.

Pred liečbou sa pacient pokúša znížiť hĺbku a frekvenciu dýchania počas útoku. Ak to pomôže, je vhodná metóda. Podstatou ďalších cvičení je, že sa pacient postupne učí držať dych, keď vydychujete. Bežná osoba môže ľahko dýchať asi 15 sekúnd. Cieľom cvičení je zvýšiť pauzu na minútu. Pacient jednoducho trénuje držať dych, postupne zvyšuje pauzu. Časom sa stáva zvykom.

Táto metóda je účinná pri ochorení astmy, pľúc a dýchacích ciest (bronchitída, rinitída, tracheitída), angína pektoris a iné ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Aby bola liečba čo najefektívnejšia, pacient musí zmeniť svoj životný štýl. Následníci spoločnosti Buteyko dávajú prednosť vegetariánskemu jedlu, pretože zvieracie jedlá vyvolávajú hlboké dýchanie, zvýšenú srdcovú frekvenciu po jedle a nadváhu, čo sťažuje dýchanie voľne a ľahko. Zástancovia metódy VLGD robia veľa gymnastiky, spať nie viac ako šesť alebo sedem hodín denne a na pevných lôžkach.