Čierny zoznam: potraviny, ktoré nekonzumujú výživu

Nejedia klobásky a štiepky, nepijú sódu a je nepravdepodobné, že by boli zvádzaní koláč s krémom z tučného masla ... Avšak ste to všetko vedeli bez nás! Ale prečo si odborníci na výživu nemajú ako müsli, slnečnicový olej a syr?

Táto téma mi náhodne navrhla výživu. Marina Studenikina, Zástupca vedúceho kliniky klinickej skúšky hmotnosti. V rozhovore nejako nechala skĺznuť, ktoré úplne vylúčilo z diéty slnečnicový olej: "Vôbec nejedia! Neplním šaláty a nevarujem, ale na olivách. V slnečnicovom oleji je veľa omega-6 mastných kyselín. Samozrejme, sú užitočné, ale v strave každého z nás je veľa z nich. Ale omega-3, naopak, nestačí. Ako odborník na výživu viem, že rovnováha týchto kyselín v strave (normálne by mala byť 4: 1 av modernej výžive je 20: 1) je dôležitá pre normálny metabolizmus tukov, pre štíhlu postavu. Preto už dávno nahradil slnečnicový olej s ľanovým olejom, olejom z vlašských orechov a olejom z pšeničných klíčkov. "

Slnečnicový olej som vždy považoval za veľmi užitočný. Vlastne, podobne ako iná zelenina. Aké ďalšie zdravé potraviny by stravníci nikdy nekonzumovali a prečo?

Natalia Nefedova, Dietetik, odborník na výživu, koordinátor medzinárodných programov Vedeckého a klinického centra pre dietetiku a zdravú výživu atlasového zdravotného strediska, nejedí müsli.

- Poviem hneď: nie všetko. Zakúpené iba. Dokonale premiešam domáce ovocné, slnečnicové a tekvicové semená, orechy a sušené ovocie, starostlivo vypočítať, do akej miery by mali byť všetci v miske.

Nákupný produkt je iná vec. Músli považujeme za užitočné a priori. Ale tých, ktorí sú na regáloch supermarketov, nie všetci sú. Môžu to byť stabilizátory a rôzne látky zvyšujúce chuť, cukor a tuky vo veľkom množstve. Ak nechcete pripravovať müsli sami, potom ich zakúpte v obchode, nezabudnite si pozorne prečítať nálepku.

Po prvé, venujte pozornosť tomu, koľko vlákien je v produkte. V ideálnom prípade by malo byť asi 4-9 g (8% alebo viac).

Druhým bodom je obsah cukru až do 15%. A ak nie je sušené ovocie v müsli - a nie viac ako 2-5%. Mimochodom, veľké množstvo sušeného ovocia v müsli by tiež nemalo byť. Oni, ako orechy, sú navyše pokryté cukrom, ktorý sa často skrýva za receptami "fruktóza", "glukóza", "sirup", "med" atď.

A napokon tuky. Úplne nízkotučné müsli sú nepravdepodobné: oleje v nich "naliať" orechy a semená a to je dobré nenasýtené mastné kyseliny. Ale keď vidíte na etikete "rastlinné tuky" alebo "kokosové oleje", mali by ste byť upozornení: to sú zbytočné prísady.

Michail Gavrilov, Ph.D., autor patentovanej metodiky na korekciu stravovacieho správania a chudnutie, člen Ústavu funkčnej medicíny (IFM, USA), nejedí lacné tvrdé syry.

- Konkrétne lacné tvrdé a polotvrdé syry. Na svoju výrobu používajú rastlinné tuky, najmä palmový olej, ktorý sa veľmi málo absorbuje. Dôvodom je predovšetkým skutočnosť, že tento nekonvenčný výrobok je pre Rusko a v našom tele neexistujú žiadne enzýmy, ktoré by mohli úplne rozložiť tuky obsiahnuté v palmovom oleji. Preto sa môžu hromadiť v tkanivách tela, čo spôsobuje obezitu, rozvoj aterosklerózy a alergické reakcie.

Mastné kyseliny, ktoré tvoria palmový olej, sú štrukturálne odlišné od mastných kyselín bunkových membrán. A aj keď sa im podarí integrovať do bunkovej membrány, nemôžu vykonávať potrebné fyziologické funkcie. To vedie k poškodeniu a zničeniu buniek, urýchľuje proces starnutia a prispieva k rozvoju chorôb súvisiacich s vekom.

Podľa technických predpisov by syry obsahujúce rastlinný olej mali byť nazývané "syrový výrobok". Výrobca ich však označuje týmto spôsobom nie vždy. Ak chcete rozpoznať "falošný", môžete sa sústrediť na cenu. Na výrobu 1 kg prírodného syra je potrebné minúť plnotučné mlieko vo výške 240 rubľov. Výsledný produkt s nákladmi 250-300 rubľov.

Ďalším kritériom je, ako sa syr správa pri krájaní. Kvalitný polotvrdý a tvrdý syr by sa nemal držať na noži, zlomiť sa alebo rozpadnúť. Pri pečení nesprávneho syra netvorí krehké, rozširuje sa a konzistencia sa začína podobať žuvačke.

V zásade odporúčam, aby sa prirodzené mliečne výrobky zaradili do stravy. Nedávne štúdie ukazujú, že obsahujú takzvaný inzulínový rastový faktor - molekulu, ktorá môže vyvolať vývoj mnohých chorôb: onkologická, autoimunitná, endokrinná (najmä diabetes mellitus typu I).

Ďalším dôvodom premýšľania o znížení mliečnych výrobkov v strave je neznášanlivosť laktózy. Predpokladá sa, že po 22 rokoch to každý z nás má do istej miery: s vekom, telo produkuje čoraz menej laktázy - enzýmu, ktorý rozkladá mliečny cukor.

Anna Korobkina, odborník na výživu športového metabolizmu v Centre pre dobrú výživu, nekonzumuje sušené ovocie.

- Nikdy. A nekupujte zmes "kandizovaných sušených orechov" a podobne. Prečo? Koniec koncov, všetci odborníci na výživu ponúkajú túto možnosť na občerstvenie! Z dvoch jednoduchých dôvodov.

Po prvé, neverím výrobcom. Keď sa ovocie vysuší, aby sa dlho zachovala časť úrody. A získali cenný výživový výrobok. Dnes, výroba hrozienok, sušené marhule, slivky - spôsob, ako minimalizovať stratu ovocných produktov. Plody na sušenie nie sú najlepšie vybraté. Vďaka dlhému skladovaniu sa sušené ovocie stáva živnou pôdou pre baktérie, preto vyžadujú chemickú úpravu. Napríklad hrozno je namočené v alkáliách a sušené marhule a fíky sa spracujú roztokom kyseliny sírovej. Samozrejme, treba dodržiavať prípustnú koncentráciu, ale obávam sa, že je to len teoreticky na papieri. Exotické ovocie je často nasiaknuté v cukrovom sirupe, ktorý navyše zvyšuje ich kalorický obsah, glykemický index a vyvoláva krátky čas na konzumáciu novej šarže sladkej. Nechcem povedať, že sušené ovocie je úplne nemožné jesť. Samozrejme, môžete, len nevyhnutne mať umývanie, a prednostne dokonca aj ich namočenie na nejaký čas. Je pravda, že som nikdy nevidel zmesi, ktoré sú zabalené a balené, niekto naozaj umýva. Koniec koncov, toľko ľudí verí, že boli vytvorené na zdravé občerstvenie na cestách.

A aj keď som si istý, že sušené ovocie je vysoko kvalitné a umývané, potom chápem, že rovnako ako všetci ľudia, môžem ich jednoducho prejedať. Musíte priznať, že len málo ľudí sa obmedzí na 4-5 sušených marhúľ v snacking. Dlhý pocit sýtosti nebude oveľa lepšie mať občerstvenie s celým plodom alebo dokonca dva, urobiť ovocný šalát s jogurtom. Podľa môjho názoru, ako súčasť mŕtveho marhule na pulte v Moskve nie je nič prospešné okrem cukrov a chemických zvyškov.