4 úžasné veci, ktoré vám o vašej vôni povedia

Spravidla si spomínam na vôňu len vtedy, keď cítime silný zápach alebo vyberáme nové parfumy. Tento zmyslový orgán však môže veľa povedať o našom zdraví.

Podľa odborníkov je veľmi dôležité venovať pozornosť vôňu v prípade, keď sa správa ako niečo neobvyklé. Napríklad, keď sa cítite divné, príliš kruté vonia alebo naopak, náhle ich prestanete cítiť.

V takýchto prípadoch môže váš pocit vône ...

Byť predzvesťou mŕtvice

Existujú ľudia, ktorí chytľajú oveľa viac chutí než ostatní. Ale ak nie ste jedným z nich, a zrazu začnete cítiť zápach, že nikto, okrem vás, cíti, by mal byť obozretný. Toto môže byť predchodcom mŕtvice. Podľa odborníkov z Americkej akadémie neurológie sú takéto čuchové halucinácie zvyčajne nepríjemné: zápach hniloby, plesne, ryby ... Ak sa vám niečo stane, ihneď sa poraďte s lekárom.

Signál blížiacej sa migrény

Olhavé halucinácie môžu byť tiež súčasťou aury, ktorá sprevádza nástup migrény. Takéto údaje vedú Americké centrum pre štúdium bolesti hlavy Montefiore. Podľa odborníkov v centre boli takéto "strašidelné" vône väčšinou nepríjemné: spravidla boli spojené s popálením alebo rozkladom.

Upozorňujeme na predčasnú smrť

Všimli ste si, že váš pocit sa zmenšil alebo zmizol? Je možné, že toto je znamenie, že vaše zdravie je ohrozené. Štúdia v roku 2014 na Medical Center v Chicagu ukázala, že neschopnosť cítiť určité vône je úzko spojená s rizikom smrti počas nasledujúcich piatich rokov. Asi 39% starších účastníkov štúdie, ktorí nedokázali rozpoznať vôňu pomaranča, ruže a mäty piepornej, zomrelo v priebehu piatich rokov. A v skupine subjektov rovnakého veku s dobrým pocitom vône bola úmrtnosť za rovnaké obdobie len 19%.

Buďte známkou Alzheimerovej choroby

Podľa štúdie Harvardskej lekárskej školy môže neschopnosť rozpoznať zápach dobre hovoriť o raných štádiách Alzheimerovej choroby. Faktom je, že táto choroba ničí mozgové bunky vrátane tých, ktoré sú zodpovedné za vôňu.