5 zdravotných problémov, ktoré spôsobujú, že ste vážení

Súhlaste, je strašne urážlivé vidieť šípku závažia, ktoré neúprosne klesá, a to aj napriek tomu, že jesť len zdravé jedlo a cvičenie pravidelne. Bohužiaľ niekedy nie je možné, aby naša váha bola vedome riadená kvôli vplyvu niektorých vonkajších faktorov na telo. Povedzte vám o skrytých príčinách súboru ďalších kilogramov.

"Mnoho ľudí verí, že dokážu regulovať svoju váhu na úkor určitého životného štýlu. Telo však často reaguje na okolnosti, ktoré sú mimo našej kontroly, vysvetľuje Robert Hedaya, MD, klinický profesor psychiatrie na Georgetown University Medical Center. - Napríklad to môže byť vedľajší účinok hormonálnych liekov. Existujú problémy, ktoré možno vyriešiť len s pomocou lekára, "dodáva expert.

Tu je päť situácií, ktoré môžu stáť medzi vami a vašou ideálnou hmotnosťou.

Ste depresívne

Podľa Roberta Hedaiho mnohé antidepresíva spôsobujú zvýšenie telesnej hmotnosti. Preto, ak ich liečite, buďte pripravení získať hmotnosť od 2 do 6 kg. Môžete získať extra libier, aj keď trpíte depresiou, ale nepoužívajte lieky. Ako ukazuje jedna z štúdií z roku 2010 publikovaných v americkom vestníku o verejnom zdraví, ľudia, ktorí cítia smútok a osamelosť, rýchlejšie získavajú váhu ako tí, ktorých emocionálne pozadie je normálne. Ako navrhuje hlavný autor štúdie, odborný asistent sociológie na univerzite v Alabame v Birminghame Belinda Needham, depresívni ľudia majú sklon odmietnuť fyzickú aktivitu a jesť viac tučných, vysoko kalorických potravín.

Čo robiť

Ak zistíte, že ste výkrm kvôli užívaniu antidepresív, informujte o tom svojho lekára a požiadajte, aby ste si vybrali iný liek. Ak tablety nemajú s tým nič spoločné a vy získate váhu len z dôvodu zlej nálady, odborníci odporúčajú kontaktovať psychologa za pomoc alebo nájsť skupinu rovnako zmýšľajúcich ľudí s podobnými problémami. "Účasť na stretnutiach skupín a priateľské stretnutia sú skvelým spôsobom, ako nájsť podporu pri riešení depresie," poznamenáva Belinda Needhamová.

Užívate hormonálne lieky

Mnoho liekov obsahujúcich hormóny môže spôsobiť prírastok hmotnosti. Patria medzi ne antikoncepčné prostriedky, steroidy, beta-blokátory na liečbu kardiovaskulárnych ochorení, niektoré lieky na liečbu reumatoidnej artritídy a mnohé ďalšie. "Keď vidím pacientov, ktorí majú obavy z nárastu telesnej hmotnosti, začnem študovať ich lieky. Niektoré z nich ovplyvňujú chuť k jedlu, a niektorí zmeniť metabolizmus, "- poznamenáva Stephen Wittlin, riaditeľ Endokrinológie na Rochester Medical Center v Rochester, NY.

Čo robiť

Ak máte podozrenie, že ste sa zotavili kvôli pravidelnému užívaniu akýchkoľvek liekov, má tiež zmysel konzultovať s lekárom a požiadať vás, aby ste si vybrali alternatívnu liečbu bez takýchto vedľajších účinkov.

Vaše črevá nefungujú dobre.

Problémy s tráviacim traktom, vrátane pomalého fungovania čriev, môžu tiež vysvetliť náhly výskyt extra kilo. "V ideálnom prípade by ste mali vyhnúť hodinu po jedle," zdôrazňuje Robert Hedaya. Ak máte nepravidelnú stoličku, môže to byť obvinenie z dehydratácie, užívania určitých liekov, nedostatku vlákien v strave alebo nedostatku "dobrej" flóry v čreve.

Čo robiť

Ak je jediným problémom zápcha, probiotiká pomôžu vytvoriť prácu tráviaceho traktu. A nezabudnite, že vaša strava by mala obsahovať dostatočné množstvo vlákniny a vody. Ak to nepomôže a vaše črevá stále fungujú zle, poraďte sa so svojím lekárom, aby ste vylúčili vážnejšie poruchy, ako je hypotyreóza alebo neurológia.

Vaše telo chýba živiny

Nepriamou príčinou získania ďalších kilogramov môže byť nedostatok horčíka, železa alebo vitamínu D. Nedostatok týchto látok môže podkopať prácu vášho imunitného systému, znížiť energetické zdroje a spomaliť metabolizmus. "Môžete sa pokúsiť kompenzovať nedostatok energie kofeínom alebo sladkosťami. Alebo napríklad cítiť, že sú príliš slabé na to, aby robili fyzické cvičenia, "vysvetľuje Robert Hedaya.

Čo robiť

Podľa Roberta Hedayiho sa môžete pokúsiť zvýšiť hladinu železa v tele, opierajúc sa o červené mäso a špenát. Môžete zvýšiť množstvo horčíka pridaním brazílskych orechov a mandlí do vašej stravy. Podľa lekára je ťažšie kompenzovať nedostatok vitamínu D kvôli mlieku alebo opaľovaniu. A v takom prípade vám pomôžu špeciálne doplnky. Mali by byť však pod dohľadom špecialistu. "Na určenie správnej dávky vitamínu D môže trvať nejaký čas. Musíte skontrolovať zloženie krvi každý týždeň, aby lekár mohol upraviť stravu, "vysvetľuje expert. Okrem toho, podľa odborníka, ak je nedostatok živín, musíte najskôr testovať, aby ste vylúčili hypotyreózu a iné stavy vedúce k plnosti.

Máte viac ako 50 rokov

Je tiež dôležité vziať do úvahy skutočnosť, že s vekom náš metabolizmus nevyhnutne spomaľuje. "Je to skutočné - v 40 alebo 50 rokoch nehoříme toľko kalórií, ako sme spálili v 20," poznamenáva Dominic Fradin-Read, MD, asistent na lekárskej škole Loma Lind v Kalifornii. Preto, aby sme udržali úroveň metabolizmu na správnej úrovni v dospelosti, musíme znížiť množstvo konzumovaných potravín a zvýšiť fyzickú aktivitu. "Niektoré štúdie ukazujú, že pri dlhodobej udržiavaní hmotnosti je cvičenie ešte dôležitejšie ako diéta," dodáva expert.

Čo robiť

"Nezabudnite, že nie všetky kalórie sú rovnaké, pokiaľ ide o váhu. Konzumácia potravín s bielkovinami spôsobí, že vaše telo bude efektívnejšie spaľovať tuk. A "rýchle" sacharidy, naopak, prispievajú k tomu, že tukový tuk sa hromadí, "- povedal Dominic Fradin-Reed. Po 50 rokoch špecialista odporúča, aby sa uprednostnili bielkovinové potraviny s nízkym obsahom tuku, ale mal by sa znížiť podiel uhľohydrátov v strave.