Tréning vo vode: ako sa cvičiť v bazéne, v mori, v rieke

Voda nielenže opotrebováva kameň, ale aj práca sa čuduje s figúrkou. Cvičenie vo vode pomáha rýchlo schudnúť, posilniť svaly a je vhodné aj pre tých, ktorí majú problémy s chrbticou. Ako vytvoriť lekciu v mori, v bazéne alebo v rieke, naučili sme sa od inštruktorov plávania a vodnej aerobiku.

Čo je dobré cvičenie vo vode

Prvou výhodou tréningu vo vode, ktorú spomínajú inštruktori fitness, je to, že sú povolené takmer každému. "Dokonca aj tí, ktorí majú kĺbové a spinálne ochorenia," hovorí Andrei Mikhailov elitný trenažér siete klubov svetovej triedy, Mitino, manažér fitness klubu World Class LITE. "Výcvik vo vode je často jedinou vecou, ​​ktorú možno a mali by byť vykonávané, keď je zakázaná akákoľvek iná fyzická aktivita." Absolvovanie tried v plávaní a aqua aerobiku by nemalo byť iba s problémami ucha, hrdla alebo nosa: otitis, bolesť v krku, tečúci nos. V opačnom prípade takáto kondícia jeden plný!

"Po prvé, záťaž na kardiovaskulárny systém je vo vode výrazne znížená," hovorí Alexander Korhov, tréner v kúpacej a aqua aerobike sieť fitness klubov X-Fit. "Keď sa počas plavby vodorovne roztiahneme vo vode a dokonca aj keď v ňom visíme pri cvičení s aqua aerobikou, je oveľa jednoduchšie, aby srdce pumpovalo krv v celom obehovom systéme tela: neexistuje taký tlak ako na zemi." Krv je nasýtená kyslíkom a rovnomerne sa šíri po celom tele.

Po druhé, vzhľadom k odporu vody dostanete väčšie zaťaženie svalov než počas "pozemných" tréningov. "A táto záťaž, vzhľadom na to, že voda má tlačné vlastnosti, sa prakticky necíti a ľahšie sa prenáša," hovorí Andrey Mikhailov.

Po tretie, počas tréningu vo vode, rozvíjate svoje telo čo najkomplexnejšie. "Ak je na zemi, aby ste vyvážene vyvalili ramenné svaly, musíte najprv pumpovať biceps a potom triceps vo vode (opäť kvôli svojmu odporu) zaručené, že flexorové a extenzívne svaly budú spracované v každom cvičení," zdôrazňuje Andrey Mikhailov.

Po štvrté, keď trénuje v rieke, v bazéne alebo v mori, voda neustále masíruje telo a spôsobuje lymfatické drenážne účinky. "Morse ovplyvňuje najmä metabolické procesy v koži a zlepšuje jeho tón a vzhľad," poznamenáva Alexander Korkhov.

Ďalšou výhodou tréningov vo vode, najmä v lete: počas nich sa netušíme. Takže sa nestratíme s vodou ani minerálnymi látkami, ktoré sa v nej rozpúšťajú.

Trénujte vo vode a vytvrdzujte a zlepšujte prácu pľúc a aktivujte venózny odtok a - opäť - nepoškodte ani kĺby ani chrbticu.

Čo rozvíjať tréning vo vode

Po prvé, tréning vo vodnom plávaní, aqua aerobiku a športových hrách - je to vynikajúce kardio. "Okrem toho vám lekcie v prírodnom jazierku naučia navigovať a zvyšovať sebavedomie ako plavec," hovorí Alexander Korkhov.

Absolútne všetky cvičenia vo vode vyvíjajú vytrvalosť: budete cítiť, ako bude jednoduchšie a ľahšie prenášať zaťaženie doslova z triedy do triedy.

Ale pre rozvoj silového tréningu vo vode nie je veľmi vhodné. "Tu budú mať pomoc, ak nebudú úplne noví," konštatuje Andrej Mikhailov. - Spočiatku harmonicky zosilnia všetky svaly tela. Ale potom musíte ísť pracovať s váhami z vody: pretože má tlačný efekt, nebude možné zvýšiť zaťaženie v ňom. "