6 tráviacich problémov, ktoré spôsobujú nadváhu

Často spôsobujú, že vzhľad nadmernej hmotnosti nemôže neskoré večere alebo zneužívanie rýchleho občerstvenia, ale ... poruchy tráviaceho systému. Takže možno stratiť 5 kg, jedna z týchto diagnóz zasahuje.

Práca nášho tráviaceho systému sa doslova prejavuje na všetkom - od stavu kostí a imunity k nálade. Ovplyvňuje aj to, či udržujeme stabilnú hmotnosť alebo získavame ďalšie kilogramy. Odkaz je priamy: pod vplyvom určitých diagnóz sa mení naša chuť do jedla a ako sa živiny absorbujú z potravy. Aké problémy s trávením spôsobujú zvýšenie telesnej hmotnosti?

Gastroezofageálna choroba (GERD)

Hlavným príznakom tejto ťažko vyslovenej diagnózy je pravidelné pálenie záhy. GERD sa vyskytuje, pretože žalúdočná šťava (veľmi kyslej substancie) sa dostáva do pažeráka a dráždi slizničné steny. Pre tých, ktorí majú túto diagnózu, potravina sa často stáva liekom - pri žuvaní, slinách sa uvoľňuje, čo neutralizuje kyselinu, bolesť klesá. Ale bohužiaľ, po chvíli sa všetky nepríjemné príznaky - pálenie záhy, nadúvanie, nevoľnosť - vrátia späť. Chcú sa ich zbaviť, dosahujeme ďalšiu časť "lieku", a tak pokračujeme v cykle prejedania.

Zistite si v tomto popise sami? Neodkladajte návštevu lekárovi: po diagnostikovaní Vám predpíše vhodnú liečbu a diétu, čo minimalizuje nepríjemné pocity. A pravdepodobne vás zbaví nielen problémov s trávením, ale aj nadmernej hmotnosti.

Duodenálny vred

Zápaly na povrchu sliznice žalúdka alebo tenkého čreva (ktoré charakterizujú túto diagnózu) sú znova spôsobené množstvom kyseliny. A rovnako ako u GERD, jedenie môže znížiť bolestivé príznaky (nadúvanie a nevoľnosť) - dočasne neutralizuje kyselinu a "opravuje" poškodenie sliznice. A ako už bolo zrejmé, výsledkom týchto dodatočných "terapeutických" občerstvenia je jeden - znateľný prírastok hmotnosti.

Riešenie problému, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, by malo byť hľadané spolu s gastroenterológom.

zápcha

Tento problém trávenia vás robí "ťažšími" v doslovnom zmysle (hlavne ak sa zameriavate na čítanie stupnice). Ale najdôležitejšie je, že nepríjemné pocity v črevách nám spôsobujú letargiu, a preto sa zdá byť oveľa atraktívnejšia myšlienka vynechať cvičenie v prospech sedavých voľnočasových aktivít.

Našťastie sa vo väčšine prípadov môžete s príznakom vyrovnať sami: zvýšiť príjem vlákniny (25-30 g denne) a vodu (až 30-40 ml na 1 kg váhy). Bude tiež užitočné pridať činnosť - energetická chôdza alebo kardiovaskulárna aktivita.

dysbacteriosis

Náš tráviaci systém je domovom miliardy rôznych baktérií, a to ako "dobrých", tak aj "zlých". Množstvo štúdií dokazuje, že ak dôjde k narušeniu ich rovnováhy (dysbakterióza), môže sa zvýšiť ich váha. Stáva sa to dvoma spôsobmi.

Po prvé, baktérie môžu produkovať metán, ktorý spomaľuje celkovú funkciu tenkého čreva, čo umožňuje intestinálnym vilom absorbovať viac živín a energie (čítať kalórie) z potravy, než telo potrebuje. Po druhé, dysbakterióza môže spomaliť metabolizmus a produkciu inzulínu a leptínu, ktoré regulujú pocit hladu a sýtosti. Celkovo to môže zvýšiť túžbu po potravinách sacharidov alebo spôsobiť neustály pocit hladu.

Aby sa znížilo riziko dysbiózy (alebo sa zhoršil jeho priebeh), gastroenterológovia odporúčajú, aby zneužívanie antibiotík nezneužívali. A pravidelne saturujte svoje telo probiotikami.

Syndróm dráždivého čreva (IBS)

Ide o pomerne bežnú diagnózu, ktorá sa často vyskytuje v spojení s ďalšími tráviacimi problémami - dysbióza, citlivosť na určité produkty, zvýšená permeabilita čriev. IBS môže spôsobiť chronický zápal slizníc a nadúvanie, čo, ako už bolo spomenuté, vedie k zvýšeniu hmotnosti.

Ak máte túto diagnózu, odporúčame Vám pripraviť sa na dlhú cestu: IBS sa ošetruje špeciálnou diétou (často bezlepkovou diétou alebo FODMAPom), pričom užíva probiotiká a znižuje úroveň stresu.

Potravinová intolerancia

Je často zamieňaná s alergiami na určité výrobky, ale rozdiel medzi diagnózami je významný: alergie sú reakciou imunitného systému. Intolerancia postihuje iba tráviaci systém, čo spôsobuje narušenie jeho práce počas "kontaktu" s niektorými výrobkami (najčastejšie mliečne výrobky). Symptómy intolerancie - nadúvanie, plyn, kŕče. V dôsledku toho môžete mať pocit, že získavate váhu.

Z časti je to pravda (prečo sme tu napísali). Problém je vyriešený vylúčením z ponuky nevhodných produktov.