Snívanie je zlé!

Zdá sa, že vedci vyvrátili vyhlásenie, že sen nie je škodlivý. Podľa ich názoru sny, dokonca aj najjasnejšie, otrávia náš život. Je naozaj potrebné prestať snívať, aby ste sa stali šťastnými?

Podľa nedávnej štúdie uskutočnenej Harvardovými psychológmi Danielom Gilbertom a Matthewom Killingsworthom je polovica ich času (46,7% presnejšie) väčšina ľudí odvrátená od toho, čo robia. A to je to, čo ich robí menej šťastnými.

Ak chceme zistiť, čo robíme, keď odpadáme, Gilbert a Killingsworth vyvinuli špeciálnu aplikáciu pre iPhone a uviedli ho na internet a vyzvali každého, aby sa zúčastnil prieskumu. Z celého sveta bolo viac ako 2 000 ľudí vo veku od 8 do 88 rokov. Čas od času sa dobrovoľníci dostali otázka: čo presne sú momentálne zaneprázdnení a o čom premýšľajú?

"Ukázalo sa, že najčastejšie, rozptýlenie sa od skutkov, ľudia odrážajú, spomínajú a ľutujú svoje minulé činy alebo slová. Tiež sa vznášajú v oblakoch, snívajú o tom, čo sa ešte nestalo, ani o tom, čo sa stalo a nie je určené, aby sa vôbec stalo, "hovorí profesor Gilbert.

Ľudia sú neustále rozptýlení, bez ohľadu na povahu ich hlavného podnikania - v práci, pri výbere produktov v supermarkete a dokonca aj pri pokuse o upokojenie plačúceho dieťaťa, máme rovnakú frekvenciu myšlienok odnášaných od reality. Jedinou výnimkou je pohlavie.

"Ak vo všetkých ostatných prípadoch, s výnimkou pohlavia, ľudia preukázali minimálnu hranicu odberu okolo 30% z celkového času, potom iba v milovaní táto úroveň len sotva prekročila 9%," uviedol Killingsworth. Je to pochopiteľné - je potrebné snívať niečo iné, ak už máte sex? O to viac, že ​​nie sú v posteli, ľutujú, že včera nemali čas zaplatiť účty za byt alebo kupovať chlieb na raňajky.

Senzačnosť alebo reflexia jednoznačne neprispievajú k účinnej implementácii prípadov - to je fakt. Ale čo má naše šťastie? A navyše: okrem správy o záležitostiach sa psychológovia tiež pýtali respondentov, aby v čase, keď odpovedali na otázky, hodnotili svoju úroveň šťastia a potešenia v 100-stupňovej mierke. A vznikol vzťah: tým menej sme rozptýlení vonkajšími myšlienkami, to znamená, že čím viac sme sa tu a teraz podieľali na procese, tým viac sme sa cítili dôvernejší a pozitívnejší.

S ľútosťou a reflexiou je všetko pre mňa osobne jasné - takéto myšlienky naozaj nepáči. Ale sny? Naozaj, aj keď ich rozptyľujeme, stávame sa mizerne? Bohužiaľ, áno. "Bez ohľadu na to, či sme rozptýlení smutnými a nepríjemnými myšlienkami alebo sa oddávame blaženým myšlienkam o jasnej budúcnosti, stane sa emočne menej stabilnou," vysvetľuje Gilbert, ktorý mimochodom po publikácii knihy "Prekvapenie nad šťastie" (Utrpenie po šťastí) dostal od novinárov prezývku Profesor štúdie šťastia. "Sny vyvolávajú obavy z možného zlyhania a ľutuje, že minulosť vyvoláva pocity hnevu a záchvatov neoprávnenej sebakritiky. V tomto a v inom prípade nás trápi, a to nielenže znižuje našu efektívnosť v podnikaní, ale tiež nás robí menej šťastnými. "

Takže čo je možné snívať o budúcich víťazstvách alebo analyzovať svoje minulé chyby a priori je škodlivé? A nevidíš ma, milenec, ktorý stúpa v oblakoch, šťastie ako uši? Podľa Gilberta, bohužiaľ, áno. Ale som rád, že som sa riadil radou ďalšieho amerického psychológa Andre Kukla. Nedávno som napísal o svojej teórii duševných chýb.

"Chronická neschopnosť robiť správnu vec v správny čas je príčinou väčšiny našich nešťastí," hovorí Puppet. - A z väčšej časti táto neschopnosť spočíva v tom, že sa nesústredíme na plnenie naliehavých úloh, nezapojujeme do samotného procesu, ale šírime myšlienky pozdĺž stromu, premýšľame o udalostiach alebo emóciách, ktoré často nemajú rozum. " Stručne povedané, Doll verí, že všetko má svoj čas. Hlavnou vecou je vybrať ten správny okamih pre sny a myšlienky o minulosti.

Osobne nevidím nič zlé v tom, že sedí v metre alebo v lietadle, stojí pod sprchou alebo vo fronte na divadelné lístky, trochu sníva. Napríklad o tom, ako môj život bude šťastný a prosperujúci, akonáhle sa naučím nerozoberať tomu, čo sa tu a teraz deje.