Kaula jóga: medzi asanami a gongom

Dnes 29. októbra sa uskutoční úvodný seminár o kaula jogy. Odporúčam každému: osobne po prvej návšteve gong-meditácie som sa cítil ako obrovský hudobný nástroj, cez ktorý prešli vlny nepopsateľných pocitov.

Kaula Yoga je klasický hybrid s praktikantmi. Kábul Majster Ilya Dunajevskij je zapojený. Po dlhú dobu prebiehali kurzy v štáte Sat Nam v meste China Town, ale nedávno sa Dunajevskí a jeho kolegovia presťahovali do novej miestnosti na stanici metra Prospekt Mira.

Kaula je jedným zo smerov indickej tantry. Od pradávnej praxe získala Ilya hlavné nástroje pre prácu s vedomím: yantra a mudra. Yantra - vizuálny obraz, ktorý môže aktivovať hlboké podvedomé ľudské zdroje. Je potrebné pozrieť sa na yantru dlhú dobu, byť v pevnej póze, najlepšie bez blikania. V tomto prípade sa zvyčajne skrýva mantra a ruky a prsty sú zložené do špeciálnej figúry alebo zámku - mudry.

Hlavným filozofickým princípom Kauly je trik ("trojica" v sanskrte), tj jednota a rovnosť osobnosti - jiva, energie - šakti a absolútna - šiva. Z moderného hľadiska život a úspechy jednotlivca nie sú menej dôležité ako grandiózna hra kozmických síl. Neexistuje žiadny rozpor medzi duchovným a spoločenským životom, vnútorným a vonkajším, v kaul. Tento formát, podľa Dunajevského, vám umožňuje ponoriť sa do najhlbších stavov vedomia a zostať aktívnym členom spoločnosti. Mnohí veľkí majstri kaul boli úradníkmi alebo obchodníkmi, čo im nebránilo v tom, aby si túžili ponoriť sa do stavu samadhi - najvyššej extázy. Všeobecne platí, že Kaula Yoga prináša veľmi rýchly účinok, ktorý sa dosahuje predovšetkým skupinovou prácou. To samozrejme nie je praxou pre domáce použitie.

A gong-meditácia je, chcem vám vo všeobecnosti povedať, niečo oddelené. Ona je obzvlášť dobrá po hodine a pol nekompromisne. Po dlhej expozícii v Shawasane nakoniec príde - postoj k uvoľneniu. Zdá sa, že celé telo je umyté a spracované do najodľahlejších buniek. Telo je tak uvoľnené, že sa cíti ako želé. A na tomto želé sa zvukové vlny začínajú šíriť z úderov gongu. Mmmmmm ...

Veľmi odporúčam, aby ste sa v tejto praxi pokúsili. Pripomínam, že úvodný seminár je dnes. Všetky detaily sú tu.