Ako učiť dieťaťu, aby napísal krásne

Píše ako kuracie mäso so svojou labkou, ty sa naříkáš pri pohľade na čmáranie v zápisníku svojho vlastného dieťaťa. Nestrácajte paniku! Dokonca aj vtedy, keď ruky vášho dieťaťa rastie z nesprávneho miesta, môžete a mali by ste sa naučiť písať krásne. Povieme, ako to urobiť.

V dobe počítačov a elektronických prístrojov sa zdá byť schopnosť písať jasne, úhľadne a krásne skoro anachronizmus. V skutočnosti stojí za to prinútiť vašich vlastných potomkov k tomu, aby vykonávali výtvory, strácali čas a energiu na tejto zbytočnej, v skutočnosti okupácii? Stojí za to, hovoria odborníci, a vysvetlite prečo.

"Písací proces sa týka jemných motorických zručností, ktoré priamo súvisia s mozgom," hovorí Olga Turovtseva, detský psychológ, učiteľka. - Keď sa dieťa dôkladne naučí odvodiť listy, prebúdza záujem o učenie, učenie a svet ako celok. Naučiť sa písať je súčasťou aktívneho rozvoja osobnosti dieťaťa, účinného nástroja, ktorý pomáha podporovať vytrvalosť, trpezlivosť, pozornosť na detail a schopnosť sústrediť sa. "

Ale príliš ponáhľať sa s tréningom tiež nestojí za to. Podľa pozorovania učiteľov sa deti, ktoré sa naučili písať v ranom detstve, ručne písali, sa rýchlo zhoršili v dôsledku toho, že ruka ešte nie je usadená. Ošklivý rukopis môže byť stanovený ako zručnosť, a keď sa dieťa stane prvým zrovnávačom, bude ťažké ho rekvalifikovať. Okrem toho rodičia nemusia poznať požiadavky na písanie správ, a učiť syna podľa vlastných pravidiel. Preto bude múdrejší venovať čas pred školou než písanie, ale rozvíjať jemné motorické zručnosti, ktoré sa stanú dobrým základom zvládnutia umenia kaligrafie v budúcnosti.

Naučte svoje dieťa, aby písal krásne

Váš malý študent sa ľahko naučí, ako krásne a presne vytlačiť najzložitejšie písmená na papieri, ak vezmeme do úvahy niekoľko dôležitých bodov.

* Vyvinuté jemné motorické zručnosti. Pripravené svaly ruky - jedna z podmienok pre krásny, elegantný rukopis. "Pre rozvoj jemných motorických zručností sú takéto aktivity ako kreslenie, tkanie z korálkov, modelovanie z ílu a hliny, montáž predmetov od dizajnéra, sú vynikajúce," hovorí Olga Turovtseva. - Nechajte dieťa nezávisle viazať šnúrky, tlačidlá tlačidiel. Od troch rokov sa odporúča pripraviť svaly na písanie prostredníctvom rozvoja jemných motorických zručností. " Ako rozvíjať jemné motorické zručnosti u dieťaťa, prečítajte si tu.

* Správne držanie tela. Ručné písanie závisí od pozície pri stole. Dieťa by malo sedieť s rovnou chrbát, jeho hlavu mierne ohnutá, kolená sklonené v pravom uhle, dotýkajúce sa podlahy rukami, ruky ležiace na povrchu stola. Bude pre dieťa jednoduché udržiavať správne držanie tela počas celej relácie, ak má normálne držanie tela a silný bedrový pás. Gymnastika mu pomôže vytvoriť správny postoj, posilniť jeho svaly. Súbor špeciálnych cvičení nájdete tu a tu.

* Pohodlné pracovisko. Je nepravdepodobné, že sa vaše dieťa bude snažiť robiť, ak nie je pohodlné. Usporiadajte mu roh s pohodlným stolom a stabilnou stoličkou správnej výšky. Ako zorganizovať študenta na pracovisku priamo tu.

* Pohodlná rukoväť. Často rodičia prehliadajú tento dôležitý bod, a to je jeden z kľúčových. Pri výbere písacieho nástroja by ste mali radšej uprednostňovať guličku, nie gélové pero, ktoré môže poškriabať papier a gél - na rozmazanie. Tučné a ťažké písacie predmety nebudú fungovať ani pre nich, dieťa ešte nemá dosť veľké a silné prsty. Úplne hladké držadlá nie sú najlepšou voľbou, odporúča sa vyhľadávať so špeciálnou gumovou podšívkou v oblasti uchopenia, aby sa prsty nekĺzli. Dávajte pozor na špeciálne perá, ktoré sa učia písať. Majú špeciálne výrezy pre prsty. Takéto zariadenie pomôže opraviť zručnosť na správne držanie písacieho nástroja.

"Plniace pero je ideálnym nástrojom na zvládnutie umeleckého výtvarného umenia," hovorí Olga Turovtseva. - V procese písania s perom, úsilie plastu striedavo s relaxáciou. Zároveň pri zobrazovaní písmen s bežným guličkovým perom má dieťa neustále svalové napätie, a to nielen v rukách, ale aj na chrbte a ramenách. "

Učte svoje dieťa, aby držal nástroj na písanie správne palcom a stredným prstom, iba držaním ukazováka na vrchu. Špička pera by mala čeliť ramenu. Kefka sa pohybuje voľne pri písaní, zatiaľ čo lak pracovnej ruky je nehybný.

Ako vytvoriť lekciu

Začnite trénovať, keď má vaše dieťa dostatok času na odpočinok po škole a pripraviť si lekciu. Nevystavujte detský vlak viac ako pol hodiny. Počas zasadnutia urobte krátke prestávky. "Malý študent by mal začať cvičiť v dobrej nálade a v uvoľnenej atmosfére," hovorí Olga Turovtseva. - Haste a nervozita prinesú opačný výsledok k požadovanému - písmená vyjdú nerovnomerne, linky budú skákať. Dokonca aj keď nie ste spokojní s tým, čo sa stane, nenechajte sa rozčúliť a núťte dieťaťu opakovať niekoľkokrát. Takže odradíte jeho túžbu zapojiť sa. Nezabudnite, že proces písania by mal vzbudiť záujem a potešenie vašich detí. "

Cook všetko, čo potrebujete. Okrem pera budete potrebovať špeciálne príručky s písmenami a bodkovanými čiarami s oddelenými riadkami pre nezávislé písanie. A po chvíli bude potrebný školský notebook v šikmom pravítku. Záznam alebo zápisník by mal byť umiestnený pod uhlom 25 stupňov k okraju stola.

Školenie by malo byť rozdelené do niekoľkých etáp.

* Začnite obkročením prerušovanej čiary v písme paličiek, tvarov a vlnitých čiar. Potom sa môžete pokúsiť vysledovať písmená. Keď sa dieťa cíti dostatočne sebavedomé, pokračujte vo vývoji písaných listov.

* V tomto štádiu dieťa píše listy v liste a neustále odkazuje na vzorku na začiatku riadku. Každé nové písmeno by malo byť spustené po úspešnom prijatí predchádzajúceho písmena. Potom pokračujte, aby ste sa naučili písať celé slová.

* Pokračujte v písaní malých viet. Po prvé, vlak v recept, potom - v bežnom notebooku v šikmom pravítku. Ak chcete konsolidovať zručnosť, trvať niekoľko minút každý deň napísať malý počet viet z knihy do notebooku.

V počiatočnom štádiu tréningu počas prestávky alebo po škole je žiaduce urobiť dieťa jednoduchou masážou. To pomôže svalom relaxovať, uvoľniť kŕče. Tu sú niektoré účinné, jednoduché a bezpečné techniky, ktoré každá matka dokáže zvládnuť.

* Jemne potiahnite zadnú časť predlaktia v smere od lakťa k zápästiu;

* Pripevnite oblasť predlaktia v smere od lakťa k ruke palcom a ukazovákom, postupne zvyšujte tlakovú silu;

* S rýchlym tempom urobte niekoľko ľahkých rytmických sekacích pohybov s okrajom dlane cez svaly predlaktia.