Ako odlíšiť lásku od náklonnosti

V dlhom vzťahu sa skôr alebo neskôr stretneme s otázkou: "Čo ma drží blízko tejto osobe - láske alebo náklonnosti?". A ak hodnotíme lásku ako "dobrý", "úprimný" pocit, potom pripútanosť je bolestivá rutina. Ale je to spravodlivé? Je možné udržať oheň vo vzťahoch rokov? A je to tak zlé, ak sú silné pocity preč, nahradené náklonnosťou? Ako odlíšiť lásku od náklonnosti. Učíme sa od odborníka.

Je príloha dobrá alebo zlá?

ako už bolo vysvetlené Sexolog, klinický psychológ a sexuálny tréner v centre pre rodinu a sexuálne vzdelávanie Tajomstvo Anastasia FilippovaNáklonnosť je normálnou súčasťou zrelosti lásky. "Tento pocit sa prirodzene vyskytuje medzi dvoma ľuďmi, ktorí sú vo vzťahu rokov. Príloha je základom silnejších pocitov - lásky alebo lásky. Súčasne to môže byť opísané túžbou byť blízky konkrétnej osobe, ktorej vynecháte pri odlúčení, "vysvetľuje expert. Podľa odborníka sa v zdravých vzťahoch rozvíja aj láska a náklonnosť, posilňuje sa a slúži ako vynikajúci základ pre silné a harmonické vzťahy.

Prirodzene, niekedy v takomto vzťahu môže vzniknúť nuda alebo pocit určitej predvídateľnosti, ale je to úplne normálne, a to musí byť pochopené.

"V priebehu rokov pocity, ktoré ste pocítili pre partnera v prvých mesiacoch alebo rokoch vzťahu, v každom prípade začnú ustupovať. Nebudete tak dychtiví reagovať na bozky alebo splachovať flush v reakcii na kompliment od partnera. Ale láska má dva spôsoby: môže sa zmeniť na lásku - naozaj silný a silný pocit, alebo sa premeniť na zvyk byť s jednou osobou, "vysvetľuje psychológ.

Láska môže existovať bez lásky

Ako zdôrazňuje Anastasia Filippova, niekedy náš vzťah môže byť postavený výlučne na náklonnosti, hoci subjektívnym spôsobom sa nám zdá, že to je láska.

"Môžete sa pripojiť nielen k osobe, ale aj k útulnému bytu a k obľúbeným kaviarňam ak vôňu niektorých parfumov," dodáva psychológ. A keď hovoríme o milostných vzťahoch, takéto "držanie" partnera nie je nič iné ako bolestivá závislosť.

"Napríklad, ak je dievča v nevhodnom vzťahu. Muž ju uráža, trpí, ale neodvažuje sa prerušiť túto väzbu. V tomto prípade všetko, čo drží dievča vedľa partnera, je zvyk a strach z budúcnosti. Podobne sa zo strachu z budúcnosti odmietnete presunúť do nového bytu, aj keď je väčší a bližší metro, pokračovať v návšteve svojej obľúbenej reštaurácie, dokonca aj vtedy, keď sa šéfkuchár zmení a jedlo sa stáva strašným chuťou. " poznamenáva expertka.

A ak základ zdravého, láskavého pripútania je zmysel pre partnerovu hodnotu, pochopenie toho, čo je pre ne dobré, pak patologické "lpanie" k druhému je založené na neurotickom strachu z osamelosti, zmien, bezcennosti, irelevantnosti atď.

Ako zdôrazňuje psychológ, takéto vzťahy deštruktívne ovplyvňujú váš život a musíte sa ich zbaviť. "Takže, po prvé, zbavte sa príležitosti stretnúť sa s novou osobou, s ktorou budete snáď budovať skutočne silný vzťah, a po druhé, klamete svojho partnera," verí expert.

Ako pochopiť, že láska bola nahradená zvykom

Niekedy sa tiež stane, že láska z úplne úspešného vzťahu sa odparuje veľmi pomaly a nepostrehnuteľne. A potom zostáva len pohodlný zvyk byť blízko k inej osobe, ktorá sa v podstate premení zo sexuálneho partnera na starodávneho priateľa. Podľa Anastasie Filippovej môže byť ťažké rozlíšiť takú priateľskú formu náklonnosti od zrelého lásky. Ale mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim "zvončekom":

* Cítite sa spolu spolu. "Keď ste oddelení od svojho partnera, ste si veľmi dobre vedomí jeho nedostatku, ste nudí a chcete sa znova k nemu priblížiť, ale keď sa nakoniec dostanete blízko, pocit spokojnosti vás neprekrýva. Namiesto toho sa cítite osamelý práve preto, že nemáte pocit lásky, "vysvetľuje expert.

* Vo vzťahu si myslíte len o sebe. "Napríklad, keď sa rozhodnete pre otázku, ktorá je dôležitá pre váš vzťah (kam chodiť na dovolenku, či si chcete kúpiť nový nábytok v obývacej izbe alebo začať dieťa), ste riadení výlučne svojimi pocitmi, preferenciami a túžbami. Vo vzťahu, v ktorom je láska, každý partner si vždy myslí nielen o sebe, ale aj o svojom zvolenom, starosti o svoje pocity a túžby, "poznamenáva psychológ.

* Začali ste si všimnúť viac a viac nedostatkov vo svojom partnerovi. "V láske sa spravidla partneri navzájom prijímajú tak, ako sú, aj keď človek nikdy neznižuje toaletu a dievča je vždy neskoro na termíny. Ak je vzťah len zvykom, potom aj tie najmenšie nevýhody partnera každodenne zraňujú každodenne oči, čo v konečnom dôsledku vedie ku konfliktom a nedorozumeniam, "hovorí expert.

* Je ťažké pre vás prezentovať sa vedľa partnera za 10 rokov. Ak láska vládne vo vzťahoch, potom vnútorne vždy rozpoznáme určitú perspektívu v páre. Ak si myslíte, že budete spolu a za desať rokov vás nudí alebo zúfalo, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nie je žiadna láska vo vašom páre.

* Nechcete mať sex s partnerom. V prípade, že neexistuje žiadna láska vo vzťahu, intímny vzťah je vnímaný ako niečo bežné a nedáva emocionálne uspokojenie. V tejto situácii sa budete čoraz viac rozhliadávať pri hľadaní nových zmyslových skúseností.

Čo robiť, ak láska opúšťa vzťah?

Ak sa nejedná o patologickú závislosť, ale len o pripútanosť zvykom, potom nie je potrebné takéto spojenie pretrhnúť. Je dôležitejšie určiť si pre seba to, čo je pre vás dôležitejšie - určitý komfort pre domácnosť, pokoj a stabilitu, alebo jasné, silné pocity. A ak si vyberiete druhú, potom premýšľajte - je možné oživiť lásku vo vašom páre alebo je to nenávratne preč? Ak sa ukáže, že zdroje vo vzťahu už nie sú tam, potom stále stojí za to ísť hľadať nového muža. A ak obaja ste pripravení "zatriasť" močiar, v ktorom ste boli neskoro, začnite aktívne robiť to. Nakoniec láska môže byť zachovaná len v živom, dynamickom vzťahu. "Držte romantiku v pároch - choďte na dáta, strávte čas spoločne (spoločné výlety do obchodu alebo pre dieťa do záhrady sa neberú do úvahy!), Navzájom si vzďaľujte častejšie prekvapenie a vaše spojenie bude hrať novým spôsobom", zhrnula Anastasia Filippova ,