Ashtanga Vinyasa jóga. Ashtanga jóga centrum

Dynamická prax asány v striktne definovanej sekvencii, vyvinutá na základe hatha jogy Sri Pattabhi Jois v polovici 20. storočia. Ashtanga sa tiež nazýva jóga pre mladých ľudí - na rozdiel od iných oblastí nemá dlhé fixácie, je dynamická a na niektorých miestach sa podobá tancu.

Preložený zo Sanskritu, "Ashtanga" znamená "osem základov" alebo "osem vetví". Zakladateľom a držiteľom tradície tohto trendu bol Pattabhi Jois z Mysore (India). Joyceho mentor bol hlavným učiteľom minulého storočia, Šrí Krišnamačarya. Dostal starý text "Jóga Corunta", ktorý opísal prax ashtanga vinyasa od svojho učiteľa Rama Mohana Brahmachariho a preniesol poznatky na Joyce. Samotný rukopis sa bohužiaľ nezachoval.

V 60. rokoch dvadsiateho storočia navštívil Mysore, kde Joyce vyučoval, belgický Andre van Lisbet. Na výletoch napísal návod, ktorý sa v Európe stal neuveriteľne populárnym. Tisíce cudzincov sa ponáhľali do Mysore, ktorí chceli osobne hovoriť s Pattabhiom Joisom. Rozširovanie spoločnosti Ashtanga Vinyasa bolo propagované aj tým, že v rôznych časoch ju praktizovali mnohé hviezdy showbiznisu, ako napríklad herečka Gwyneth Paltrow, herec Willem Dafoe a módna návrhárka Donna Karan. A Madonna dokonca zahrnula mantru, ktorá spravidla začína akúkoľvek triedu jogy v Ashtanga, v piesni Shanti / Ashtangi z jej albumu Ray of Light.

Dynamické prvky ashtanga vinyasa, podľa jednej z verzií, boli požičané z anglického gymnastiky a techniky indických zápasníkov. Podľa iného, ​​netypické pohyby pre tradičnú jogu pochádzali z Tibetu. Táto technika je mobilná a zameriava sa na opakované rytmické opakovanie Vinyasas - dynamické kombinácie asanasu - v kombinácii s pranayamou. Na rozdiel od iných škôl sa pozornosť venuje nielen samotným asanom, ale aj procesu prechodu medzi nimi. Používa tiež svalové "zámky" - bandha, ktoré vám umožňujú zhromažďovať životnú energiu (prana) a zložitosť sa zvyšuje s každou lekciou. Učí sa rozpoznať a regulovať energetické toky v tele. Výsledkom je rýchle zosilnenie všetkých svalových skupín, zvýšenie pružnosti tela, normalizácia hmotnosti, zvýšenie odolnosti proti stresu.

Pri výkone komplexu ashtanga-vinyasa-jóga sa teplo a potenie ohrieva: takto dochádza k fyzickému, energetickému a informačnému čisteniu. Podľa učenia "šesť jedov obklopujúcich duchovné srdce" je pôvodne prítomné v ľudskom tele a odporúča sa im čas od času zbaviť. V Ashtanga je šesť krokov vedúcich k samadhi (osvietenie). Hovorí sa, že akonáhle študenti začnú robiť značné pokroky vo svojej praxi, guru im odhaľuje tajomstvá, ktoré sa nedajú naučiť z verejne dostupnej literatúry jogy.

Ilya Zhuravlevová, učiteľka strediska moskovskej ashtanga jogy, poznamenáva, že tento smer jogy si vyžaduje od trénera vytrvalosť a dobrú telesnú výchovu. Pre tých, ktorí utrpeli vážne zranenia alebo choroby, rovnako ako tých, ktorí majú ťažkosti s koncentráciou, je lepšie začať jednoduchými a ľahkými štýlmi asanskej praxe, ako je Iyengar jóga. "Je veľmi dôležité mať kvalifikovaného učiteľa, ktorý študoval s opatrovníkmi tradície v Indii," povedal Zhuravlev. - Bohužiaľ, ľudia, ktorí nemajú skúsenosti so vzdelávaním v tradícii, učia tento pomerne náročný smer, a to len pri pohľade cez knihu alebo pri sledovaní videa. Títo učitelia môžu prelomiť drevo, pretože nepoznajú množstvo odtieňov. "

Pozrite sa tiež: yoga asanas v obrázkoch, centrá jogy, jóga ashtanga vinyasa, centrum jóga Iyengar, stredisko ashtanga jogy Moskva, moskovská jogová škola, mantra jóga, yoga video lekcie online, jóga semináre, teória jogy, tibetská joga, Iyengar jóga asan, yoga shri, osvietenie jogy, cvičenie jogy, cvičenie jogy pre začiatočníkov, kundalini mantra jóga, jóga pre zdravie žien, shanti klub, iyengar jóga video, yoga video online, jóga šanti, joga class 2011, yoga guru, pre dve, osemkruhovú jogu