Ako zvýšiť imunitu dieťaťa?

Väčšina rodičov má veľmi neurčitú predstavu o imunite. Ale vďaka reklame sú absolútne istí, že je potrebné ich "propagovať". Ako to urobiť správne, a čo je najdôležitejšie? Všetko je v tomto materiáli.

Imunita je komplexný obranný systém, ktorý udržuje vnútorné prostredie tela v nezmenenom stave, ničí nebezpečné mikróby a svoje vlastné "choré" (napríklad rakovinové) bunky.

"Imunitný systém pozostáva z mnohých orgánov, buniek, nešpecifických faktorov," vysvetľuje Alexander Poletaev, Profesor Výskumného ústavu konvenčnej fyziológie pomenovaný po PK Anokhin RAMS. - Môžete upraviť počet určitých ochranných buniek alebo látok, prácu imunitného orgánu. Avšak, nevediac presne, aký odkaz na jeho zlyhanie došlo, čo treba napraviť, práca celého systému nemôže byť "zvýšená"! A v zásade závažné stavy imunodeficiencie, ktoré si vyžadujú vážny lekársky dohľad, našťastie nie sú bežné u detí. " Takže pod frázou "musíte zvýšiť imunitu dieťaťa" vo väčšine prípadov musíte pochopiť, že stačí posilniť ju, aby som tak povedal, podporiť systém v bojovej pripravenosti.

"Je dôležité pochopiť, že stav všeobecnej imunity je 99% závislý od životného štýlu dieťaťa," hovorí Alexey Reginov, pediatr. "Zatiaľ čo posilniť lokálnu imunitu (schopnosť slizníc a pokožky chrániť telo pred penetráciou cudzích agensov), existuje množstvo veľmi špecifických opatrení, pri ktorých môžete chrániť svoje dieťa pred sezónnymi prechladnutiami."

Ako trénovať miestnu imunitu

Prvou bariérou patogénnych baktérií a vírusov je koža a sliznice nasofaryngu. Aby sa vyrovnali so svojimi povinnosťami, musia byť zdravé. "Akékoľvek poškodenie kože, ako napríklad podráždenie, alergie alebo dermatitída, by malo byť okamžite odstránené," hovorí Alexander Poletaev. - Pokiaľ ide o sliznice, je dôležité sledovať ich vlhkosť (hustý hlien nebude schopný neutralizovať patogény). K tomu je dôležité udržiavať určitú teplotu v dome: približne 22-23 ° C - počas dňa, 18-19 ° C - v noci). Dávajte pozor na vlhkosť - to je dôležité najmä počas vykurovacej sezóny. Jeho optimálna hodnota je 60-70%.

Na posilnenie lokálnej imunity môžete používať lieky. "Patria sem spreje na lokálne použitie, vďaka ktorým sa v slizniciach zvyšuje produkcia špecifických imunitných buniek (imunoglobulíny triedy A - IgA), ktoré ničia cudzie látky," vysvetľuje Alexey Reginov. Takéto lieky sa dobre používajú na prevenciu prechladnutia.