Stanislav Rogachev o cene športových víťazstiev

Rozhodol som sa prestať bojovať wushu, keď som vyhral štvrté víťazstvo na ruskom šampionáte. To mi v priebehu času umožnilo vidieť niečo cennejšie v čínskych bojových umeniach.

V wushu existujú dva hlavné smery. Prvým z nich je taolo. Jej predstavitelia pripravujú demonštrácie na súťaž a sudcovia ich hodnotia ako gymnastiku - pozerajú sa na techniku ​​bojových pohybov, akrobatických prvkov atď. Ďalším smerom - Sanda Wushu, kontaktné zápasy. Vyzerá to ako kickboxing, ale s hodmi a skoky.

V boji proti Wushu som sa veľmi bála procesu boja so sebou: bolo to veľmi ťažké v bojoch a vynaložila som veľké úsilie na to, aby som sa vydržala až do konca. Mysleli sme si, že "nemôžem" je len vtedy, keď ste v bezvedomí. Na prvej súťaži som dostal veľmi silného súpera. Zvonenie v mojich ušiach, závrat, bolo ťažko odolať. V tomto boji som si uvedomil, že boj je tréningom ducha. Pozrel som sa do konkurenčných očí a cítil som, že ideme rovnako, ale v určitom čase som zrazu v nich videl prázdnotu. Opustil sa. Pokračoval v boji, ale vnútorne nemohol odolávať tomuto napätiu. Začal som ustúpiť, nejako ľahšie konať a nakoniec som vyhral.

Zlomené čeľuste, trasenie, zlomený nos - cena štyroch mojich víťazstiev v ruskom šampionáte. V istom momente som si uvedomil, že to nemôže pokračovať, a opustil boj wushu v exponenciálnej časti. Ale nebolo to bez zranení. Kedysi, v predvečer medzinárodného majstrovstva, moje kolená toľko bolelo, že som ani nemohol sedieť. Nešiel som k lekárovi, práve som si podal lieky proti bolesti a použil masť. V šampionáte, ktorý udelal, získal cenu a potom sa s ním zaobchádzalo osem mesiacov. Počas tohto obdobia som nemohol skákať: moje kĺby vyskočili z pristátia, musel som ich upraviť. Všeobecne platí, že šport mi nedal zdravie.

Postupom času som si uvedomil, že nielen kontaktné zápasy, ale akýkoľvek šport je silné preťaženie, z ktorého telo vyčerpá. Teraz príležitostne hovorím na súťažiach a väčšinu času venujem čínskej gymnastike vrátane jej učenia. Mám záujem o liečebný účinok tréningu a primárne oceňujem wushu ako prostriedok na pohyb viac, čo je pre nás všetkých nevyhnutné s nasadeným životným štýlom.

Užitočné odkazy:

Video stretnutia "Čínska gymnastika" s Stanislavom Rogachevom vo fitness video knižnici klubu "Live!".

Video stretnutia "Dýchanie praxe" s Stanislav Rogachev vo fitness-video knižnici klubu "ALIVE!".