7 faktorov, ktoré ovplyvňujú tvar prsníka, čo ste nevedeli

Samozrejme, všetci vieme, že tehotenstvo, dojčenie, strata hmotnosti a prírastok hmotnosti neprejdú bez stopy pre naše mliečne žľazy, navždy meniace ich stav a vzhľad. Existuje však mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť tvar prsníka a jeho zdravie. Chceš vedieť čo?

* Antikoncepčné tabletky. Ich prvá generácia obsahovala veľa hormonálneho estrogénu. "Z tohto dôvodu u žien, ktoré ich užívali, sa prsné žľazy zväčšili a niekedy výrazne," hovorí Meri jane minkin, gynekológ, profesor na Yale School of Medicine. - V moderných prípravkoch je obsiahnutá iba jedna pätina predchádzajúcej dávky estrogénu, preto už nemajú takýto účinok na hrudník. Avšak mierny nárast mliečnych žliaz v procese užívania antikoncepčných piluliek sa považuje za variant normy. U niektorých žien môže estrogénový hormón spôsobiť, že prsia sú citlivejšie a trochu bolestivé vďaka svojej schopnosti zadržiavať vodu v tkanivách. Ak to spôsobuje nepríjemné pocity, požiadajte svojho lekára, aby si vybral nový liek. "

* Ďalšie lieky. Podobná situácia sa môže vyskytnúť aj v prípade iných liekov. Najprv antipsychotiká a antidepresíva: sú viac ako iní, ktorí sú schopní ovplyvniť stav prsníkov. "Napríklad výrobky určené na liečbu bipolárnej poruchy môžu zvýšiť hladinu hormónu prolaktínu," hovorí Minkin. - spôsobuje procesy v tele podobné tým, ktoré sa vyskytujú počas laktácie. Ak žena počas liečby pocíti nepohodlie a bolesť v mliečnych žľazách, zvyčajne je predpísaná protizápalová a analgetická liečba. Prestúpenie prsníka a citlivosť odstraňujú aj diuretiká: odstraňujú prebytočnú tekutinu z tela. "

* Cvičenie. Dokonca aj pravidelné silové tréning nie je pravdepodobné, že výrazne zmení tvar hrudníka. Koniec koncov, prsné žľazy sa nachádzajú na svaloch, ale nie sú súčasťou, hovorí Melissa Grossbyová, MD, profesorka plastickej chirurgie na univerzite v Texase. - Takže zvýšením svalového rastu a sily prakticky neovplyvňuje veľkosť a tvar vašej poprsie. Ale nehovoriac, že ​​fitness nemá vôbec vplyv na hrudník. V jednej štúdii sa napríklad ukázalo, že počas cvičenia sa prsné žľazy pohybujú hore a dole v amplitúde 8 palcov. Športová podprsenka znižuje negatívny vplyv na hruď o 78%. "

* Uhryznutie hmyzom. Ukazuje sa, že škodlivý hmyz, napríklad pavúky, veľmi miluje ženskú prsia (berte na vedomie, ak cestujete v exotických krajinách). "Je to veľký problém, ktorý znepokojuje ženy aj lekárov," hovorí Minkin. - Faktom je, že v dôsledku hmyzu uhryzne v oblasti prsných žliaz vzniknú červené zapálené tulene, ktoré sa môžu mylne zamieňať s rakovinou z edému-infiltrátu - vzácnou, ale agresívnou formou rakoviny. Podobnosť s malígnym nádorom je naozaj skvelá, zatiaľ čo je to len reakcia na uhryznutie, ktoré sa dá antibiotikami ľahko odstrániť. Táto forma rakoviny sa môže prejaviť doslova cez noc. Preto ak spozorujete červené, zapálené opuchy na prsiach, určite sa poraďte s lekárom, aj keď ste si istí, že ste boli jednoducho uhryznutí pavúkmi. "

* Kofeín. Je to smutné, ale pravdivé: pre svoj ranný šálka kávy riskujete, že sa vám vyplatí zdravie na hrudníku. U niektorých žien sú mliečne tkanivá citlivejšie na kofeín a môžu použiť fibrózu - zhutnenie tkanív - na použitie tohto ochuteného nápoja (aj v primeraných množstvách). "Preto sa hrudník stáva veľmi bolestivým a citlivým pred menštruáciou," hovorí Minkin. "Špecialisti ešte nemajú presné vysvetlenie toho, čo spôsobuje takýto účinok kofeínu, ale ak pred menštruáciou bolí vaša hrudník, pokúste sa niekoľko týždňov prestať s kávou." Ak to nefunguje, lekár môže predpisovať lieky, ktoré sa používajú na liečbu endometriózy. Obsahujú malé množstvo hormónov a prinášajú úľavu mnohým ženám trpiacim bolesťou na hrudníku.

* Alkohol. Keď večer pijete pohár vína, ani neviete, ako poškodiť hruď! "K dnešnému dňu sa v rôznych krajinách uskutočnilo vyše 100 vedeckých štúdií, ktorých výsledky dokazujú: existuje priama súvislosť medzi príjmom alkoholu a zvýšeným rizikom rakoviny prsníka," hovorí Minkin. "Napríklad nedávna štúdia, ktorú vykonali angličtí onkológovia s účasťou viac ako 28 000 žien, ukázala, že aj malá spotreba alkoholu, menej ako jeden nápoj denne, zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny prsníka o približne 12%. Úžasná postava! Vedci ešte nepociťovali, ako alkohol prispieva k rozvoju rakoviny, ale pravdepodobne je dôvodom zvýšenia hladiny estrogénu, hormónu, ktorý je spojený s rastom nádorov. "

* Pohlavie. Možno ste si všimli, že počas lásky je vaša busta osobitne zvodná: vyššia, pružnejšia, s napätými bradavkami a výraznými areolmi. Táto metamorfóza má jednoduché vysvetlenie: pri intímnom zákroku sa zvyšuje srdcový tep, zvyšuje sa krvný tlak, zvyšuje sa krvný obeh. Krv sa pohybuje hrudníkom, doslova sa naplní.

Majte tieto faktory pod kontrolou, aby vaše prsia zdravé a krásne pre budúce roky!