Rodina a deti dospelých: Syndróm prázdnych hnízd

Skôr alebo neskôr sa to stane s každou rodinou. Dospelé deti ju opúšťajú a dom sa zrazu uklidní. Pre mnohé páry sa to stáva ťažkým utrpením, plným depresie a dokonca rozvodu. Spolu s psychológmi sme zistili, ako prežiť syndróm prázdneho hniezda.

Väčšina nášho dospelého života sa zvyčajne venuje výchove detí, zvykneme si ich starať, radujeme sa z ich úspechov a pomáhame im vyrovnať sa s ťažkosťami. A keď náhle vypestované potomky opúšťajú rodičovský dom, zdá sa, že naša existencia zmrzne. V psychológii sa tento stav nazýva syndróm prázdnych hniezd.

"Je tu vnútorná prázdnota - emocionálna, energická a sémantická," vysvetľuje psychológ Yana Leikina, - Rodičia už nie sú dôležité, potrebné. Kríza v strednom veku je často na týchto skúsenostiach prekrytá. "

Podľa odborníkov starostlivosť o deti z domova je obzvlášť bolestivá pre tie ženy, pre ktorých dieťa bolo vždy jedinou radosťou a svetlom v okne. Zvyčajne takéto matky vytvárajú nadmerne úzke vzťahy so svojimi deťmi, naplnené nadmernou starostlivosťou a kontrolou. Prirodzene v tomto prípade pokusy detí uniknúť z obsedantného rodičovského krídla spôsobujú silný odpor. "Ak je žena realizovaná výlučne prostredníctvom detí, potom oddelenie od dieťaťa spôsobuje iba jej utrpenie," hovorí psychológ Olga Krasnová.

Navyše, počas tohto obdobia sa vzťah s manželom často zrútil. "Ak sú manželia a manželia zjednotení len starostlivosťou o dieťa, je celkom možné, že sa po odchode budú rozlúštiť," hovorí Yana Leikina. Znalec konštatuje, že často sa v takých pároch aj spôsob vzájomného kontaktu je vhodný: napríklad manžel vždy volá manželku "matku" a ona je jeho "otcom".

Olga Krasnová dodáva, že s odchodom detí z domu sa vzťahy často rozpadajú v tých rodinách, kde proces výchovy nie je rovnocenný - keď jeden z rodičov túto funkciu úplne prevzal. "V tomto prípade manželia jednoducho nie sú schopní zdieľať si pocity, ktoré majú o prázdnom hniezde," vysvetľujú experti.

Rodinné a dospelé deti: ako pochopiť, že starostlivosť o deti je príliš bolestivá?

Odborníci poznamenávajú, že so zlým scenárom je syndróm prázdneho hniezda sprevádzaný depresiou, so stratou pocitu vlastnej hodnoty a zmyslu života. "V súčasnosti sa niektorí starší ľudia dostanú do seba, stanú sa depresívnymi, tichými," poznamenáva Yana Leikina.

Utrpení rodičia sa často snažia prilákať pozornosť dieťaťa háčikom alebo klamstvom. Napríklad začnú aktívne zasahovať do života dieťaťa, pokúšať sa ho ovládať, alebo na ňu visieť svoje vlastné problémy. V tomto období sú matky rozvíjané psychosomatické poruchy, ktoré sa stávajú vynikajúcim dôvodom manipulácie: "Nehovoríte mi, ale ležam pod tlakom!". "Namiesto toho, aby sa stala oporou, sa matka stáva zdrojom nekonečných problémov," dodáva psychológ. Takto sa v anekdotách opisuje zlá svokra svokra, ktorá terorizuje svojho snacha, alebo notoricky známe mamičky, ktoré dusia svoju nadmernú starostlivosť. "Takéto správanie rodiča môže tiež spôsobiť prehnanú reakciu u dieťaťa," poznamenáva Olga Krásová. "Napríklad začne veľmi často volat svoju matku a požiada ju o radu o každom drobnom veku."