Ploché nohy u detí: ako s nimi zaobchádzať?

Mnohí rodičia nemajú žiadnu predstavu, prečo ich lekári radi vystrašia diagnózou plochých nôh. Zdá sa, že zvyčajná chyba, viac kozmetická ... Ale neškodný, na prvý pohľad odchýlka v anatómii dieťaťa môže viesť k vážnym problémom s chrbticou a kĺbmi. Je možné opraviť ploché nohy u detí?

Oblúkový tvar nohy nie je z povahy určený. Je to prirodzený mechanizmus odpisovania, ktorý chráni chrbticu pred preťažením, ktoré sa nedá vyhnúť počas vzpriamenej polohy. Oblúk nohy vyhladzuje údery, ktoré telo prijíma pri behu, chôdzi a skákaní. Keď ploché odpisové vlastnosti chodidla sú rozbité a zaťaženie perekaldyvaetsya na chrbtici a kĺby. V dôsledku toho môže byť dieťa vážne narušené držanie tela. Mimochodom, u 60% detí je flatfoot sprevádzané zakrivenie chrbtice. Všeobecný fyzický vývoj dieťaťa sa tiež zhoršuje: nohy často bolejú, rýchlo unavuje, netolerujú ani malé fyzické námahy. Z tohto dôvodu je pri prvom podozrení na rozvoj tejto choroby potrebné prijať naliehavé opatrenia.

Príčiny flatfoot u detí

Až päť rokov sa diagnostikovanie "plochých chodidiel" nedeje deťom: oblúk nohy sa stále vytvára. Je "postavená" tkanivom chrupavky, ktorá neskôr osifikuje a potom sa nedá opraviť. "Obvykle sa hovorí o plochých nohách, keď je dieťa staršie ako 12 rokov," hovorí Olga Polyaková, traumatológ-ortopedista pre deti, klinika "Medicína". - V tomto veku sa situácia objektívne posudzuje pomocou röntgenových lúčov so zaťažením v predných a bočných výčnelkoch. Bez takého vyšetrenia je diagnóza nesprávna. " V prípade detí c, je vhodné hovoriť len o náchylnosti na chorobu, ktorá sa mimochodom odvysiela dnes dosť často. Existujú aj rizikové skupiny - najmä deti narodené s pätnou nohou, so svalovou dystóniou, s dedičnými predispozíciami, deti, ktoré v prvom roku života mali rachity. "Navyše, hypodynamia, nohavice s plochou podošvou bez podpätkov, slabým svalnatým korzetom, profesionálnym športom, môže situáciu zhoršiť," dodáva Olga Polyaková.

Ako opraviť situáciu

Deti sa narodia so sploštenou nohou, takže každý z nich musí zabrániť plochému chodidlu. Oblúk oblúka, v doslovnom zmysle slova, musí byť postavený, vytvorený s pomocou správne vybraných topánok, gymnastika a špeciálnej masáže.

* Nezabúdajte na preventívne vyšetrenia ortopedického chirurga. V prvom roku života dieťaťa by sa mal lekár navštíviť trikrát, potom každých šesť mesiacov.

* Masírujte. Lekári odporúčajú každému dieťaťu podstúpiť preventívnu masáž po 3 mesiacoch a potom opakovať podľa indikácií. Rodičia môžu tento postup vykonať sami po konzultácii s pediatrom a ovládaním techník. Dieťa nohy zdvihnúť, miesiť, libra a trčať (v tomto poradí), robiť 10-20 pohybov od spodu nahor pozdĺž vnútorného povrchu holennej kosti.

* Vyberte si správnu obuv. Akonáhle sa dieťa začne postaviť na vlastnú päsť, odporúča sa zakúpiť obuv. Prvá obuv dieťaťa by mala mať podperu na oblúku - umožní mechanicky tlačiť oblúk nohy. Ak to nestačí, alebo ak už bolo dieťa diagnostikované s plochými nohami, budú vyžadované špeciálne jednotlivé stielky: pre každodenné nosenie - tuhšie, pre športové hry - mäkšie. A nezabudnite: v žiadnom prípade by dieťa nemalo nosiť topánky pre staršie deti. Dokonca aj topánky, ktoré zostali v dobrom stave, ešte "sedeli" na úpätí ďalšieho dieťaťa.

* Povzbudzujte svoje dieťa, aby chodilo na nerovnom teréne. "Chôdza na hladkom rovnom povrchu naboso je zbytočná pre deti aj pre dospelých," hovorí Olga Polyaková. - Teraz existuje veľa zariadení pre dom, na ktorom môže dieťa chodiť bez obuvi, rovnako ako na tráve, kamienkách a piesku. Napríklad rôzne koberce, ktoré napodobňujú morské dno, trávnik. "

* Urobte gymnastiku. Špeciálne cviky na úpravu nepravidelného tvaru nohy sa môžu naučiť na recepcii u ortopedického chirurga. Existuje však veľa cvičení, ktoré deti staršie ako dva roky dokážu vyskúšať, aby zabránili tomu, aby mali ploché nohy: chôdzu po prstoch, na pätách a na ohnutých prstoch (až 200 krokov denne); chytanie akýchkoľvek položiek prstami; vytiahol prsty koberec a veci. Všetky tieto cvičenia nie sú nové a dobre známe, dlho dokázali svoju vysokú účinnosť s pravidelným výkonom.

* Urobte fitness. Dieťa s vysokým rizikom flatfoot nie je najlepším kandidátom na profesionálne športy. Avšak akékoľvek mierne telesné aktivity budú mať prospech. Najmä korčuľovanie a korčuľovanie pomáhajú udržať oblúk nohy. Navyše v tomto prípade funguje nielen noha, ale aj svalové svaly. Ale skákať na trampolíne, triedy, ktoré budú musieť nosiť topánky (tanečné sály, gymnastika) môžu poškodiť. Dať takéto časti dieťaťu by malo byť len v tých prípadoch, ak je jeho noha správne formovaná. Ak dieťa už má ploché nohy, zbavenie sa nebude fungovať. Ale pomocou týchto opatrení môžete minimalizovať škodu spôsobenú plochou nohou zdravím.

Normálny 0 falošný falošný falošný RU X-NONE X-NIE MicrosoftInternetExplorer4

Mnohí rodičia nemajú žiadnu predstavu, prečo ich lekári radi vystrašia diagnózou plochých nôh. Zdá sa, že zvyčajná chyba, viac kozmetická ... Ale neškodný, na prvý pohľad odchýlka v anatómii dieťaťa môže viesť k vážnym problémom s chrbticou a kĺbmi. Je možné opraviť ploché nohy u detí?