Pre telo a dušu: ayurvedické zábalové recepty

Bojujte s nadváhou a celulitídou? Pridajte do bežných receptov na starostlivosť o pokožku zábal na báze Ayurvedy. Povieme, ako tieto postupy vykonávať nezávisle.

Presne povedané, zábaly ako postup nie sú zahrnuté v klasickej Ayurvede, kde sa tradične používajú medicínske kompresie, napríklad v prípade varixov. Avšak odborníci z ayurvedy nemajú nič proti obalom v komplexných programoch na chudnutie, tvarovanie tela a liečbu celulitídy. Takéto zábaly sú založené na ayurvédských rastlinných pastách.

"Ajurvédske zábaly pomáhajú jemne očistiť pokožku, odstrániť toxíny a toxíny a zvýšiť mikrocirkuláciu krvi," hovorí doktor Durre Shahvar, hlavný lekár indickej rodinnej kliniky. - Výsledkom je zlepšenie štruktúry kože. Je nasýtený živinami, zanecháva sčervenanie, olupuje. Zábaly normalizujú výmenu tekutiny v tkanivách a funkcii gastrointestinálneho traktu. Ak chcete zbaviť alebo významne znížiť vzhľad celulitídy, ako aj korigovať siluetu, postačí 10-12 procedúr za predpokladu, že udržiavate zdravý životný štýl a správne sa stravujete. Príjemným vedľajším účinkom takýchto postupov je odstránenie nervového napätia a účinky stresu. "

Ayurvédsky systém, ako je známe, je postavený na koncepte troch dosh a zábaly nie sú výnimkou. Pre každý dosha je perfektný recept na tento postup.

Zbaliť recepty

Balenie je možno jedným z mála procedúr Ayurveda, ktoré je možné vykonať nezávisle. "Aby ste to dosiahli, budete potrebovať rastlinné prášky: kurkuma, santalové drevo, horčičné semienka, tulsi, neem, triphala (k dispozícii v obchodoch Ayurveda), hovorí Durre Shahvar. - Tieto zložky sú dobré pre dosovú pokožku akéhokoľvek druhu. Jemne čistí a dezinfikuje, zabraňuje zápalu. Horčičné semená stimulujú krvný obeh a pripravujú pokožku na vystavenie pôsobeniu bioaktívnych zložiek, čo im umožní preniknúť čo najhlbšie do vrstiev epidermy. Kurkuma vyrovnáva tón pleti a triphala a tulsi mu dávajú pružnosť a pevnosť. Na rastlinné prášky sa pridáva prírodný olej - sezam, santalové drevo, horčica alebo kokosový orech. Oleje zvlhčujú, vyživujú, zmäkčujú a regenerujú bunky kože. Obalový olej by sa mal vyberať podľa jeho dávky. " Všetky ingrediencie si môžete zakúpiť v obchode Ayurvedic.

Ako variť

Najskôr pripravte základnú zmes. Zmiešajte 2 polievkové lyžice. l. Tulsi prášok, 1 polievková lyžica. l. neem prášok, 2 lyžice. l. trifálny prášok, 2 lyžičky. l. prášok z horčičných semien (semená predtým potrebné na vyprážanie a brúsenie) a 2 polievkové lyžice. l. kurkuma.

Teraz by ste mali do zmesi pridať malé množstvo prírodného oleja podľa vašej dávky. Oleje musia vziať toľko, aby výsledkom bola pastovitá hmota.

- Pre kapha vhodný olej so stimulačným účinkom, ako je horčica.

- Pre pittu vyberte olej s upokojujúcim a chladiacim účinkom, ako je santalové drevo alebo kokosový orech.

- Pre vatu sa odporúča otepľovací a zvlhčujúci olej, napríklad sezamový olej.

Ako držať zábal

V Ayurvede sa akýkoľvek postup nepovažuje za úplný, ak neobsahuje masáž. Na ayurvédských klinikách pred zábalom predchádza masáž hlavy, tváre, rúk a nôh pomocou špeciálnej bylinnej kompozície zloženej podľa typu ústavy.

Doma doma jednoducho aplikujeme aurvédsku pastu na predtým vyčistenú pleť tela s energickými masážnymi pohybmi, venujúc osobitnú pozornosť problémovým oblastiam. Potom sa zabaľte filmom. Toto by sa malo robiť opatrne, aby sa nerušilo.

- Najprv zabaľte jednu nohu do dvoch vrstiev, potom hýždeň a žalúdok v jednej vrstve.

- Choďte na druhú nohu a zabaľte ju do dvoch vrstiev.

- Choďte späť do zadku a do žalúdka a urobte ďalšie kolo.

- Z brucha, zdvihnite, chyťte oblasť hrudníka a urobte ešte dve otáčky.

- Na konci uchopte jedno rameno a znova urobte obrat v hrudníku. To je potrebné, aby film neklesol.

Potom sa zabalte do suchého listu a ľahnite si pod dve alebo tri prikrývky po dobu 20 minút. Na konci postupu vypláchnite zmes z tela teplou vodou. Ak chcete odstrániť sfarbený pigment z kurkuma, prejdite cez kožu pomocou žínku. Nakoniec použite hydratačný prostriedok na pokožku a anticelulitídny liek na problémové oblasti.

Ajurvédsky zábal by sa mal vykonať 1 krát týždenne ako preventívne opatrenie pre celulitídu a 3 krát týždenne (s prestávkou 1 deň) s výraznou "pomarančovou kôrou" a nadmernou hmotnosťou. Udržujte postup počas kritických dní a chladu.

Skúste to! Výsledok nie je dlhý.