Rosen terapia

Smer tela orientovanej terapie bol pomenovaný po tvorcovi, psychoterapeut Marion Rosen. A klienti uisťujú - táto metóda a pocity úplne ospravedlňujú meno.

Pri vývoji metódy (Rosen Therapy), talentovaná a pozorná americká žena sa stretla s obrovskou (viac ako 45 rokov) skúsenosťou v oblasti fyzioterapie. Pomáhajúc pacientom zbaviť sa svalového napätia, bolesti hlavy a iných čisto telesných ochorení, všimla si, že počas masáží a liečebnej gymnastiky mali aj psychologické problémy, ktoré sa počas liečby vyrovnali.

Na začiatku 80. rokov sa Marion aktívne venovala nielen metóde, ale aj získala prvú skupinu študentov a založila aj inštitút s názvom po sebe (Rosenov inštitút sa stále nachádza v Berkeley, USA). Dnes zastúpenia tohto inštitútu pôsobia po celom svete z Austrálie do Nórska. Po prvýkrát navštívila Marion Rosen v Moskve v apríli 1989 spolu s jednou z jej prvých študentov Mary Kay Wrightovou (neskôr sa stala riaditeľkou distribúcie rosenovej metódy v Rusku v budúcnosti). V nasledujúcich rokoch Marion Rosen niekoľkokrát navštívil Moskvu, usporiadal semináre a otvorené prednášky pre praktizujúcich psychoterapeutov. Dnes v hlavnom meste je otvorené stredisko pod záštitou Rosenského inštitútu.

Na rozdiel od klasického, kde metóda manipulácie s telom pacienta môže byť čokoľvek, rosen metóda praktiky veľmi jemné, upokojujúce, pohodlné dotyky. Zameriava sa na svalové napätie, ktoré sa považuje za stelesnenie psychologických problémov pacienta, ako aj dýchacieho procesu. Súbežne hovorí klient a terapeut, dialóg je nevyhnutnou súčasťou stretnutia. Ale všetky tieto frázy: "ľahká masáž", "terapeutická konverzácia" - len spôsob, ako hovoriť o metóde rosen; v skutočnosti vyjadrenie jeho podstaty slovami je dosť ťažké. Áno, vyzerá to ako masáž, ale urobme si rezerváciu: základný rozdiel medzi rosen-terapiou a bežnou masážou spočíva v tom, že v ňom nie je žiadny systém ani premeditované pohyby. Všetko sa robí inštinktívne, keď sa terapeut prispôsobí na rovnakú vlnovú dĺžku s klientom (takže matka upokojujúce plačúce dieťa nikdy nespomína, ako presne uškrtí jej dieťa späť a aké slová jej bude spať).

Kľúčovým bodom rosen-terapie je pocit úprimného súcitu pacienta (ktorý sa zároveň nikdy nestane lítosťou). To isté platí aj pre dialóg: niekto sa najprv nemusí páčiť takéto nepríjemné "trietie" do duše, ale tento štýl rozhovoru - upokojujúci, hladko tečúci, sympatický - sa rodí terapeutmi Rosen. Samotní odborníci hovoria: "Nezáleží na tom a čo hovoriť dôležitým - ako». Podľa stupňa uvoľnenia je táto metóda trochu ako Vladimír Baskakov. A v tomto a ostatných smeroch po ukončení prvého zasadnutia človek dýcha a pohybuje inak: chôdza sa stáva elegantnejšou, hlas je jemnejší, ani tuhosť v gestách a nálada sa nezlepšuje. Od zasadania po reláciu sa tieto prejavy stávajú dlhšími a stabilnejšími.

Pozrite si video: Tunnekehon aakkoset osa 26. Rosenterapiassa ilmoille noussutta (August 2019).