Alena Mordovina o čakrách, princípoch jogy a pranayámy na oceáne

Ako sa môžete porozumieť sami pomocou praxe jogy a prestať žiť podľa scenára druhého? Poviem vám o tom v novembrovom fitnes turné "Chakra jóga" v Goa.

Účelom tried na turné po Goa je sebapoznanie. Praktická joga pomáha nášmu duchovnému rozvoju. Je to dlhá, niekedy ťažká cesta, plná prekvapení, krásy a radosti. Navrhujem, aby ste urobili cestu ako cestovanie. Raz, na pobreží vzdialeného Indického oceánu, pomocou čakry jogy sa ponoríme do nášho vnútorného sveta a budeme sa snažiť rozpútať potenciál a dokonca úplnú transformáciu osobnosti.

Na samom začiatku prehliadky s pomocou špeciálneho testu - meditatívnej praxe obrátenia sa k podvedomiu - určujeme naše dominantné čakry, aby sme pochopili, s čím bude každý z nás pracovať. Otvorením tejto alebo tej čakry pomocou praxe asan, dýchacích techník a vizualizácie sa lepšie rozumieme, ovplyvňujeme náš emocionálny stav a skryté príležitosti.

Čakáme na každodenné pranayámu - dýchacie techniky s držaním dychu. Tieto postupy zvyšujú energetickú úroveň tela. Retencia dychu ovplyvňuje vnútrobunkové procesy, prispieva k rozpadu glukózy a mastných kyselín a tvorbe väčšieho množstva energie, ako aj prietoku krvi vrátane väčšieho počtu kapilár. Vďaka voličskému úsiliu budeme trénovať ajna-čakru vrátane čelných lalokov mozgu, ktoré sú tiež zodpovedné za koncentráciu pozornosti, ktorú väčšina z nás nemá. Pozornosť sa často porovnáva s úzkosťou: táto časť nášho vedomia je najužšia, pretože čelné laloky sú slabo rozvinuté. Ukázalo sa, že praktizovaním dychu držíme vôľu a pozornosť, zlepšujeme koncentráciu a to nám pomáha ľahko zvládnuť meditatívne postupy.

Poznávam vás aj iným spôsobom sebapoznávania: podrobne budeme študovať prvý krok osemnásobnej cesty jogy - jamy. Spája princípy vonkajšieho obmedzenia:

- Ahimsa. Odmietanie ublížiť, láska ku všetkým živým veciam. Aby ste dodržali tento princíp, musíte sa najprv naučiť, aby ste nepoškodili seba, pozorne počúvali svoje telo. Budeme pracovať s hnevom - to je on, kto zvyčajne vedie k priamemu násiliu.

- Sathya. Pravdivosť. Podľa princípov jogy musíte povedať pravdu, ktorá je príjemná, alebo urobiť nepríjemnú pravdu čo najpríjemnejšia a vyjadrovať ju vo vhodnom čase. Prostredníctvom meditácie sa učíme, čo je naša vnútorná pravda.

- Asteya. Zrieknutie sa krádeže a zbavenia sa zbytočných. Budeme uvažovať o jednoduchom princípe: kým sa nezúčastníte starých, cesta pre nového k vášmu životu je uzavretá.

- Aparigraha. Odmietnutie prijímať darčeky a nezáväznosť. Naučíme sa, aby sme sa nestretli a neopustili, budeme skúmať naše najhlbšie obavy, aby sme získali vnútornú slobodu.

- Brahmacharya. Harmonizácia túžob. Naše túžby sú spojené s našou životnou energiou, takže ich musíme zvládnuť.

Po piatich zásadách jamy pomáha šetriť energiu pri interakcii s inými ľuďmi. V triede budeme schopní pochopiť, či dodržiavame tieto zásady, a naučiť sa akumulovať energiu a riadiť jej toky.

čo: fitness tour "Chakra jóga" s Alenou Mordovinou.

kde: Goa, India.

kedy: 16. - 27. novembra.

Užitočné odkazy:

Videohovory "Yogalates" a "Pilates" s Alenou Mordovinou vo fitness video knižnici klubu "LIVE!".