Monotónne zabíja

V USA objavil nový druh potravinovej neurózy. Ľudia, ktorí denne jedia to isté, nielenže zbavujú vitamíny, ale riskujú sociálnu fóbiu, osteoporózu a dokonca aj skorý infarkt.

Amber Scott, 29, pripúšťa, že žil len desať výrobkov od jeho troch rokov. Všetko ostatné je pre ňu nejedlé: "Nebudete si myslieť, že vyberiete trávu a žuťte ju? Pre mňa sú špagety rovnaké silo. "

Americká Heather Hill, úspešná obchodná žena 39 rokov, sa pri stole správa ako nezbedné dieťa. Hranolky, cestoviny s maslom alebo kečupom, vegetariánska pizza, brokolica, kukurica na šunke, koláče a sušienky bez orechov - to je jej celá strava. "Je potrebné dať kúsok iného jedla do úst a môj žalúdok je kŕč," hovorí Heather. "Môj mozog okamžite zrejme zmrazí a jednoducho sa nemôže páčiť."

Najviac sa pani Hillová obáva, že deti si budú všimnúť jej zvláštnosť. Päťročná Sara napríklad už začína skopírovať svoju matku a vyberať si z menu. "V detstve a mládeži som si myslela, že tento sladký výkrik zdôrazňuje moju individualitu," zdieľa Heather spomienky. "Teraz sa často cítim zahanbený a zahanbený."

Skutočne, blázon - nepriateľ nechce. Moody jedlíci (anglicky - vybíraví jedáci) musia vydržať nepríjemnosti a psychický tlak. Priateľské a firemné večierky, večere s príbuznými, večere s kolegami sa premieňajú na mučenie, ak považujete za jedlé iba sedem alebo desať jedál.

63-ročný tvorca Bob Krause priznáva, že už dávno dal pravidlo, že po siedmich večerných hodinách nemôže zostať v cudzom dome - aby sa vyhýbal pozvaniu na večeru. Bob žije na vyprážanom syre, milkshakes s čokoládou alebo vanilkou, krutóny a maslo.

"Jediné mäso, ktoré jedím, je slanina," hovorí Bob. - Ale plátok by mal byť veľmi chrumkavý a nie veľmi hustý. Slanina s korením už mi pripomína nechutné nečistoty. Mala som šťastie, pretože ostatní ľudia s týmto problémom spravidla netolerujú mäso. "

Na rozdiel od toho, kaviarní jedlíci sa neobťažujú na jedlo. Nebojí sa tuky, ich výber je diktovaný textúrou a chuťou jedla. Na ich tanieri je zvyčajne jedlo bielej alebo svetlej farby s difúznou štruktúrou, ako sú cestoviny. Avšak, najviac rozmarný jedlíci v Spojených štátoch milujú francúzske hranolky a.

Medikanti sa najviac obávajú náročných jedlík, ktorí ohrozujú zdravie. "Selektívna výživa" (to je spôsob, ako sa neuróza formuluje oficiálne) časom nevyhnutne vedie k nedostatku dôležitých stopových prvkov, a preto najprv trpia srdcové cievy a kosti.

Na podnet výskumníkov z univerzity Duke sa v súčasnosti uskutočňuje národné online sčítanie obyčajných jedlík. Psychológovia dúfajú, že v roku 2013, kedy bude aktualizovaný register potravinárskych neurónov v USA, bude k nim pridaná selektívna výživa. V centre môžete absolvovať kurz psychoterapie - klienti sa učia pracovať na zvyšovaní sebaúcty, na prekonaní strachu z jedla a skúšaní nových produktov.

Psychológka Julia Erofeyeva, ktorá sa špecializuje na liečbu fóbie a závislosti na jedlách, tvrdí, že v ruskej praxi ešte nevznikla takáto neuróza, ale jej dôvody sú zrejmé.

"Každý deň nám médiá bombardujú informácie o strave, škodlivých a nekvalitných produktoch - priemerná osoba jednoducho nevie, čo je. Preto si vyberá niekoľko bezpečných výrobkov podľa jeho názoru a odmieta od ostatných, aby sa bránili. Výberová výživa vám dáva pocit, že máte kontrolu. Skutočnosť, že ľudia s touto neurózou vyberajú prevažne škodlivé a škrobové potraviny, je tiež vysvetliteľný. Rýchlo zväčšujú tón. "

Podľa mojich pozorovaní, tak či onak, každý druhý trpí touto neurózou. Objednám si svoj obľúbený šalát v kaviarni celé týždne. Môj kolega sa pripojil na šumivé "slimáky" so škoricou, ostatné jedli na tri mesiace za sebou. Najvôveryhodnejším kandidátom na rozmarný jedlík je môj brat. Sendviče s klobásou a syrom, cestoviny s kečupom, košíček a príležitostne niekoľko banánov - na tomto menu sedí celé mesiace.

Výživová Ekaterina Belová, s ktorou som zdieľala novinky, súhlasí s tým, že väčšina z nás jedia rovnaký typ a je to koreň problémov s hmotnosťou. "Keď ľudia prídu ku mne s cieľom znížiť hmotnosť, analyzujeme ich stravu spoločne. Ukazuje sa, že spravidla sedia na tuku a múku. Kúpia väčšinou mrazené polotovary a hotové varenie: knedle, ruský šalát, sleď pod kožušinou, koreanský mrkvový šalát, sladkosti. Vzhľadom na túto stravu, aj u mladých štíhlych pacientov, zisťujeme zvýšený cholesterol a poškodené krvné cievy. Ľudia, ktorí už majú diéty, majú ďalší problém - úplne vylúčia obilné výrobky, berúc do úvahy, že obilniny sú plné, ale v skutočnosti sa zbavujú energie, pocitu sýtosti a dobrej nálady. Vychádzajú zo sladkostí a prirodzene rastú silné. "

Aby ste sa nestali obeťou tejto neurózy, musíte experimentovať a rozširovať kulinárske obzory, odporúčajú odborníci na výživu. Povedzme, že je pravidlom vyskúšať aspoň tri nové druhy zeleniny, ovocia alebo obilnín týždenne. Určite sa ukáže, že šťavnatá polievka, o ktorej ste mali neplodné spomienky z detstva, je fantasticky chutné, alebo budete objařený humusom a stanete sa milovníkom tabu.