5 pravidiel používania ručného dezinfekčného prostriedku

Všetci vieme, že ruky by mali byť umývané mydlom. Tento jednoduchý postup nás spoľahlivo chráni pred baktériami a vírusmi. Avšak voda a mydlo nie sú vždy po ruke a potom sa na záchranu dostane alkoholový sanitár. Hovoríme o tom, ako správne používať dezinfekčné prostriedky, aby mali naozaj prospech.

Použite čistiaci prostriedok len vtedy, keď voda a mydlo nie sú k dispozícii.

Podľa Doktor medicíny, špecialista Mayo Clinic (USA) Pritisha Tosh, voda s mydlom je vašou hlavnou obranou proti patogénom mnohých chorôb. Avšak, ak ste niekde vonku a nie je miesto na umývanie rúk, potom je bezpečné používať saniser namiesto mydla. "Z dôvodu pohodlia a účinnosti dezinfekčných prostriedkov je ich použitie naozaj dobrý nápad," zdôrazňuje expert.

Okrem toho štúdia publikovaná v časopise Pediatrics ukázala, že dezinfekcia na ruky dokáže spoľahlivejšie chrániť pred vírusmi ako mydlom. Takže podľa údajov vedeckej práce boli tie deti, ktoré používali sanizér, menej pravdepodobné, že dostanú chrípku, než tí, ktorí jednoducho umyli ruky mydlom.

"Účinnosť dezinfekčného prostriedku na ruky je stále nižšia ako účinok mydla a vody. Všeobecná schopnosť odolať infekciám v sanitárnych zariadeniach však môže byť vyššia jednoducho preto, lebo sa dajú ľahšie používať niekoľkokrát denne, "vysvetľuje Dr. Pritish Tosh. Ako však zdôraznil expert, to vôbec neznamená, že by ste nemuseli umývať ruky vôbec. Okrem tohto základného postupu použite aj iný dezinfekčný prostriedok.

Nepoužívajte dezinfekčné prostriedky, ak sú ruky veľmi znečistené.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) dezinfekčné prostriedky jednoducho nefungujú, ak sú doslova zakryté rukami bahnom. "Nečistoty a mastnoty nezmiznú, ak práve zatrite sanier do rúk. Ak máte na svojich dlaniach nečistoty a na nich uvoľníte roztok alkoholu, jednoducho vytvoríte bahno a baktérie nezmiznú ", vysvetľuje MD, špecialista v oblasti infekčných chorôb z New Jersey Tanaya Bowmeek, Preto v takýchto situáciách stačí len naliehavo nájsť príležitosť na úplné umytie rúk.

Uistite sa, že dezinfekčný prostriedok obsahuje aspoň 60% alkoholu.

V podstate alkohol zabíja alebo deaktivuje vírusy. Tieto čistiace prostriedky sú preto najefektívnejšie, v ktorých obsahujú od 60% do 95%.

Správne trieť sanizér do rúk

Podľa Tanai Bowmik je tiež dôležité, aby ste dezinfekčné prostriedky na vaše ruky špecializovali. Odborník odporúča nalievať sanírovú látku na dlaň jednej ruky a potom ju obrusovať oboma rukami, až kým nevysuší.

Vyhnite sa čomu označenému ako "antibakteriálny".

Odborníci neodporúčajú nákup takzvaných antibakteriálnych gélov a ručných sprejov. Faktom je, že v takýchto prostriedkoch s najväčšou pravdepodobnosťou nie je obsah alkoholu, ale antibiotikum triclosan. Rozsiahle používanie tejto látky môže viesť k masívnemu rozšíreniu mikroorganizmov odolných voči antibiotikám. Okrem toho môže použitie triclosanu nepriaznivo ovplyvniť imunitný systém a spôsobiť, že telo je zraniteľnejšie voči tradičným chorobám, ako je bežná nádcha.