Respiračná gymnastika pre deti do 3 rokov

S priateľmi s jednoduchými, efektívnymi a zábavnými dychovými cvičeniami, skôr ako vzrušujúca hra, vaše dieťa zabudne na to, čo je zima, bronchitída a zápal hrdla a jeho reč bude krásna a správna. Zapojme sa!

Bolo pozorované, že deti, ktoré často trpia tracheitídou, laryngitídou a falošnými obilninami, sa vyznačujú malým objemom pľúc a ich dýchanie je plytké (horná klaviculárna). Nenatifikované vdychovať a vydychovať spôsobujú ochorenia horných dýchacích ciest a oni naopak narušujú tvorbu krásneho hlasu. Dýchacie cvičenia vám pomôžu naučiť dieťaťu voľný dych a plynulé dlhé vypršanie.

Hlavným cieľom cvičení je nastavenie správneho dýchania bránicového rebra vykonávaného s aktívnou účasťou bránice a spodnej časti hrudníka. Respiračná gymnastika má tiež všeobecný liečebný účinok: aktivuje lymfy a krvný obeh v tkanivách nosohltanu, má priaznivý účinok na pľúca, zvyšuje ich objem a zlepšuje ventiláciu; vytvára svaly bránice, hrudníka, pružnejšie a mobilnejšie, uvoľňuje napätie hlasiviek.

Základné pravidlá

Pri výkone dychu s vaším dieťaťom si zapamätajte nasledujúce body:

- Školenie sa odporúča v predvzduchovanom priestore, najlepšie vo vonkajšom prostredí. V dusnej miestnosti nemôže byť zapojený!

- Dobrá nálada dieťaťa a túžba po cvičení - predpokladom pre výkon.

- Nezapojujte sa do dýchacích teliesok ihneď po jedle, počkajte aspoň pol hodiny. Ale nemôžete robiť cvičenia na prázdny žalúdok - to môže vyvolať slabosť a závrat v dieťati.

- Začnite s jedným alebo dvoma cvičeniami. Nepoužívajte okamžite jednu lekciu na vykonanie celého komplexu. Dve alebo tri minúty tréningu stačia na to, aby ste mohli začať. Respiračná gymnastika - veľká záťaž pre dieťa. Nadmerná práca je zvlášť škodlivá pre deti s astmou. Tieto deti by mali byť pod dohľadom lekára.

- Počas cvičenia pozorne sledujte blaho dieťaťa. Ak je bledý, sťažuje sa na závrat alebo slabosť, ihneď prestane cvičiť. Uistite sa, že o tom informujete lekára, aby zistil príčinu choroby, ktorá sa objavila u dieťaťa.

- Uistite sa, že počas cvičenia ramená dieťaťa zostávajú takmer nehybné, nie sú žiadne napätie a neprirodzené výrazy tváre.

cvičenie

Triedy sú skôr ako vzrušujúca hra. Zahrajte si to s vaším dieťaťom. Snažím sa napodobniť, rýchlo sa naučí, ako robiť cvičenia správne.

Od 1 do 1,5 roka

Choďte s dieťaťom do kvetu a ponúknite mu, aby cítil s vami. Dýchajte vzduch nosom, zatiaľ čo ústa sú zatvorené. Vydychujte ústa: "aaaa ...". Prechádzajúc z kvetu na kvetinu, vykonajte cvičenie niekoľkokrát. Namiesto kvetov môžete cítiť voňavé ovocie, vonné oleje (šalvia, mäta, levanduľa).

Od 1,5 roka do 3 rokov

Opýtajte sa svojho dieťaťa, aby vdychovalo a pomaly vydychovalo ústami trikrát. Keď dieťa dôverne vykoná túto postupnosť pohybov, vdychujte - s nosom, vydychujte - s ústami, pokračujte v cvičení. Je lepšie ich vykonávať ležiace na pohovke alebo na koberci.

"Shorthead." Požiadajte dieťa, aby si predstavil, že je to mačiatko. Ležať na chrbte, musíte vydychovať vzduchovú fontánu. Dajte dieťa na rovný povrch a položte malý vankúš pod hlavu. Pravá ruka je na bruchu v oblasti bránice. Dieťa vdychuje vzduch nosom, súčasne ťahá do brucha a potom pomaly vydychuje ústa a vytiahne bruško: "ffff". Opakujte cvičenie niekoľkokrát.

"Fakir". Nechajte dieťa sedieť na koberci, s prekríženými nohami v turečtine. Chrbát je rovný. Vytvárame potrubie z dvoch voľne zatočených vačiek a prinášame to do našich pier. Čucháme vzduch a súčasne odstraňujeme brucho. Potom pomaly vydychujte vzduch v "potrubí", pričom hovoríte: "f-f-f", bruško vydutie. Opakujte cvičenie niekoľkokrát.

"Balloon". Ak chcete vdýchnuť brucho dieťaťa nafúknuté, vydychovanie pomaly klesá. Môžete si predstaviť, že v bruchu je balón. Vdychovanie sa vykonáva cez nos, výdych cez ústa. Opakujte cvičenie niekoľkokrát.

"Výťah". Sedieť hračka alebo bábika na bruchu dieťaťa a požiadať dieťa, aby si predstavil, že je to výťah, ktorý stúpa alebo klesá. Pri inhalácii sa zdvihne výťah s "cestujúcim", bruško vybuchne súčasne, pri výdychu klesá - bruška sa zatiahne. Ďalšou verziou hry je dotknúť sa brucha na dlani svojej matky. Opakujte cvičenie niekoľkokrát.

"Let mlyna." Malé motýle vystrihnúť z farebného papiera. Posaďte sa s dieťaťom na stôl a položte pred mňa pred sebou moru. Teraz vyfúknite každého sám. Vyhrá ten, ktorého mora bude ďalej pretekať.

Pracujte s dieťaťom pravidelne 10-15 minút a čoskoro si všimnete pozitívne zmeny!

Chcete urobiť fitness s vaším dieťaťom?

Vo fitness videoknižnici nájdete všetky video tutoriály "Fitness mama" s Natáliou Bakhirevou.