Ako vyrobiť prírodný jogurt?

Prírodné jogurt sa často uvádza v receptoch zdravých potravín. Málokedy ho nájdeš na predaj, takže najlepšou možnosťou je naučiť sa variť doma. Hlavná vec je robiť to správne.

Domáce jogurt

Prírodný jogurt pozostáva z troch zložiek: plnotučné mlieko, bulbulský prútik (Lactobacillus bulgaricus) a termofilnú streptokokovú kyselinu mliečnu (Streptococcus thermophilus).

Tieto mikroorganizmy sú mimoriadne užitočné: normalizujú črevnú flóru, zastavujú rast hnilobných a patogénnych baktérií, posilňujú imunitný systém, oslabujú zlé ekologické a nekvalitné produkty. Stimuluje vstrebávanie esenciálnych aminokyselín a vitamínov (vrátane vzácnych K a skupín B, D), vápnika, železa.

V prírodnom jogurte by nemali byť konzervačné látky, stabilizátory, príchute, farby, prísady, cukor a sladidlá. Trvanlivosť prírodného jogurtu nie je dlhšia ako mesiac. Problémom je, že pri priemyselnej výrobe a preprave majú prospešné baktérie veľmi málo šancí na prežitie. A ak sú v jogurnom množstve málo, jeho účinok má tendenciu k nule.

Ako urobiť prírodné jogurt doma?

Ak potrebujete prírodný jogurt, najbezpečnejšou vecou je variť sami. Spýtal som sa Iriny Rozhkovovej, vedúcej výskumnej úlohy v Ústrednom laboratóriu mikrobiológie Allruského vedeckého výskumného ústavu mliekarenského priemyslu, aby som uviedol podrobné pokyny a popísal typické chyby, ktoré urobíme, keď budeme mať doma jogurt.

Krok 1. Predám jogurtový štartér

Sourdough sa predáva v lekárňach. V Moskve je možné ju zakúpiť aj vo Výskumnom ústave mliečneho priemyslu. Stačí si variť pár litrov jogurtu.

Nestojí za to: používajte jogurt na ukladanie ako štartér, dokonca aj bez prísad alebo konzervačných látok. Faktom je, že vzhľadom na charakteristiky fermentovaného mliečneho produktu sa v ňom nevytvára cudzia kontaminujúca mikroflóra (najčastejšie E. coli). Pri fermentácii sa taká patogénna mikroflóra môže zvýšiť, čo vedie k infekciám a otravám potravín.

Krok 2. Vyberte mlieko

Ideálne - pasterizované alebo UHT mlieko s krátkou trvanlivosťou. Odborníci v oblasti mliečnych výrobkov sú dôveryhodní napríklad v produktoch mliekarní Obninsk, Valio a Ruzskoye Milk.

Nestojí za to: jogurt na sterilizované mlieko. V Európskej únii už túto technológiu opúšťajú: vitamíny a iné cenné látky v takom mlieku sú stratené. Okrem toho sa k sterilizovanému nápoju pridáva veľa soli a stabilizátorov.

Krok 3. Zriediť kvas

Pridajte pohár mlieka (150-200 ml) do varu a ochlaďte na + 40-45 stupňov. Pridajte 5 - 7 ml tohto mlieka do fľaše kvasu. Zľahka pretrepať. Zmiešajte výslednú kvapalinu z fľaše so zvyšným mliekom. Nalejte do termosky alebo jogurtu. Vložte na teplé miesto, napríklad blízko batérie, alebo kryt s vankúšom. Kyslé osem až desať hodín. Ferment v kvapalnej forme sa môže skladovať v chladničke maximálne dva týždne.

Nestojí za to: kontrola teploty mlieka prstom nie je hygienická. Použiť kapacitu na tvár - ak koža trpí, teplota je dokonalá. Nepoužívajte prísady do plastovej nádoby. Dokonca aj pri miernom zahriatí môže uvoľniť karcinogénne fenolformaldehydové živice do mlieka.

Krok 4. Kuchárske jogurt

Varte a ochlaďte na + 40-45 stupňov jeden litr mlieka. Položte lyžicu zriedenej sourdough v nej. Nalejte do sklenenej nádoby, termosku alebo jogurtu a fermentujte päť až šesť hodín. Tento jogurt sa môže skladovať v chladničke po dobu piatich až siedmich dní.

Nestojí za to: pridajte suché mlieko k hustote - kvalita vášho domáceho jogurtu nie je presne pridaná. Nezabúdajte na pravidlá hygienickej bezpečnosti - vždy riadte pokrmy vriacou vodou.