Viac fitness - menej čokolády

Experiment, stanovený britskými vedcami, dokázal: fitness triedy znižujú túžbu po čokoláde a stres nemá žiadny vplyv na to.

Nerobil by som si sladký zub, ale je pre mňa ťažké odmietnuť čokoládový bar. Vždy som vysvetlil lásku k tejto pochúťke s nervóznou prácou: verí, že čokoláda zmierňuje stres. A až potom, čo som videl výsledky práce špecialistov z Externej univerzity, uvedomil som si, že nie je také ťažké vyrovnať sa s pokušením a že som s niečím klamal.

Vedci z tejto univerzity vybrali 78 milovníkov čokolády a ako súčasť experimentu vytvorili pracovné podmienky v blízkosti kancelárskych. Polovica testovaných osôb prešla priamo do "kancelárie" a druhá polovica prešla telocvičňou, kde chodili 15 minút na bežiacom páse. Okrem toho bola každá skupina rozdelená na polovicu: prvá bola v núdzovom príkaze na riešenie zložitých problémov, dostala prísľub od úradov a druhá potichu posunula papier celý deň.

Každý účastník experimentu na stole počas dňa bol miska čokolády. Po skončení skúsenosti výskumníci starostlivo vypočítali, koho jedli, a urobili dva dôležité závery.

Po prvé, fitness triedy polovicu túžbu po čokoláde, Možno preto, že počas tréningu, rovnako ako z baru tmavej čokolády, telo produkuje endorfíny. Alebo možno ranná prechádzka ako celok prispôsobí človeka zdravému spôsobu a on vytrvalo odoláva pokušeniu.

A tu zdôraznenie spotreby čokolády v experimente nemalo žiadny vplyv: nútené workaholici ho nevedeli viac ako ich uvoľnenejších kolegov. Preto druhý záver: rozbaľovanie ďalšej čokolády "na nervy", v skutočnosti ju nepotrebujeme, ale len pod vhodnou výhovorkou sa oddávame našim slabostiam.

Štúdia britských záujemcov a inšpirovala ma z iného dôvodu. Opäť potvrdil, že aj malý tréning môže byť veľkým prínosom. Dôkaz o tom existoval skôr. Najmä pätnásť minút dennej fyzickej kondície môže:

- Predĺžiť život o tri roky. Vedci z Tchaj-wanu po dobu ôsmich rokov sledovali históriu 400 000 svojich krajanov a zistili, že tí, ktorí praktizovali fitness 15 minút denne a priemerná dĺžka života bola dlhšia a šanca na kardiovaskulárne ochorenie, rakovinu a cukrovku menej ako to tých, ktorí viedli sedavý životný štýl.

- Stabilizovať hmotnosť. Američania vypočítali, že za 15 minút budete chodiť asi 1,5 km veselým tempom. Robte tieto prechádzky denne, a to bude stačiť na záchranu hmotnosti a nie je lepšie.

- Pomôžte ako dlhšie tréningy. V minulom roku sa v Európskom žurnále aplikovanej fyziológie publikovali výsledky vedeckej práce, ktorá dokázala, že tri krátke 15-minútové tréningy v týždni spotreby energie sa rovnajú jednému dlhodobému.