Cyklistika, trekking, turistika: ako si vybrať topánky

V sezóne turistiky a chôdze je v plnom prúde. Ako chrániť nohy pred poškodením, prehriatím, chladom a vlhkosťou? Výber topánok na turistiku v lese, v horách a na bicykli.

Športy, ktoré robím - beh, bežecké lyžovanie a triatlon - sú veľmi blízko športovej turistike a orientačnému športu. Niektorí účastníci dokonca integrujú účasť v pretekoch alebo v triatlone s viacdennou cyklotúrou. Preto sa otázky turistického obuvi a oblasti jeho aplikácie museli študovať veľmi starostlivo. Zdieľam svoje skúsenosti a tipy so skúsenosťami!

Ako si vybrať topánky: sledovanie

Spravidla to znamená ísť do lesa. Avšak les môže byť iný: je to mestský park s hladkými prašnými chodníkmi a turistické chodníky s koreňmi a bažinatými oblasťami a kopcovitými kopcami ...

Z tohto dôvodu sú trekingové topánky pomerne široký pojem. Obsahuje všetku obuv navrhnutú pre turistické trasy, s výnimkou vysokej nadmorskej výšky. (Pre nich sú tzv. Horolezecké topánky). Môže ísť o sandále, tenisky alebo topánky. Prítomnosť v popise predpony "sledovanie" znamená dobrú priľnavosť podošvy k zemi, tráve, piesku, ílu a nízkej hmotnosti. A potom začnú rozdiely.

* Trekingové sandále sa líšia od bežnej spoľahlivej fixácie okolo členku (päta sa nelamuje) a anatomickej vložky. Pokiaľ ide o trenie, je to vec nešťastia, ale všeobecné pravidlo - nie je ďaleko dlho v nových topánkach - nebolo zrušené. Sú vhodné na prechádzky mestskými parky, pozdĺž diaľnice - svojím slovom, kde je riziko, že cesta prechádza pod uhlom a kĺzať po nej je minimálna.

* Sledovanie tenisky - Hybridné tenisky a topánky. Ich vrchol je vyrobený z odolnejšieho a odolnejšieho materiálu, ako napríklad v teniskách na beh alebo fitness. Spravidla existuje impregnácia alebo membrána odpudzujúca vodu. Niektoré modely, naopak, sú určené na ohrev - vyzerajú ako sandále s trvanlivou špičkou a pätou, ktoré sú pokryté sieťkou. Rozsah ich aplikácie je však dosť úzky: vysoký trávny a cestný prach skôr či neskôr "zabíja" akúkoľvek sieť. V tejto topánke sa už môžete dostať von z mestských parkov v lese, ale bez vetroviek a kaluží.

* Ľahké trekingové topánky vyhrá tenisky v kríži kvôli vysokým vrcholom. Pevne fixuje členok, ale "horkosť" topánok nepridáva! To je dôvod, prečo väčšina z tých, ktorí pravidelne chodia na turistiku, vyberajú túto obuv aj v horúčave. Účinne chránia nohu a členku pred nárazmi, škrabancami, miernou dislokáciou, hadmi a hmyzom, neumožňujú vlhkosti a piesku dostať sa do topánok cez top. Nohy v topánkach skĺzajú menej kvôli priľnavosti, nielen v spodnej časti nohy, ale aj na vrchu. Topánky sú odolné voči vlhkosti, takže sa namočia, musíte stáť vo vode po dobu 40 minút, takže prechádzanie lávkou nie je problém. V mimoriadne mokrých podmienkach môžu byť ľahké trekingové topánky doplnené špeciálnymi nepremokavými obalovými obalmi, ktoré sa v suchých dňoch jednoducho odstránia a vložia do batohu. Je taktiež veľmi praktické, že obuv z mokrého lesa je nielen impregnovaná vodou-odpudzujúcou alebo membránou, ale tiež obalená po obvode.

Spravidla tí, ktorí chodia na počasie, majú pravidelne 2-3 páry topánok na rôzne podmienky. Ale pre začiatočníkov sa často objavuje otázka: ak to nebude fungovať s výletmi, môžem v meste použiť trekingovú obuv? V zásade áno, ale uvedomte si, že podošva na plochom asfalte sa bude cítiť drsne. Ale za daždivé, slzavé počasie, dokonca aj v meste, trekingová obuv môže byť spásou.