Mesiac bez supermarketov

Skromná americká bloggerka sa stala hrdinkou príbehu na CNN, keď napadla svojich čitateľov: Kto je pripravený s ňou úplne opustiť priemyselné jedlo za 28. február? Z takmer tisíc účastníkov sa do finále dostalo len niekoľko.

Podmienky súťaže, ktorú Jennifer Makruser uverejnila na svojom blogu koncom januára (mimochodom, pracujúca mama, realitný agent), sa na prvý krát zdalo jednoduché. V skutočnosti je skutočne ťažké žiť bez jedla v balíčkoch iba štyri týždne? A na oplátku sa naučte robiť domáce chlieb, jogurt, syry a iné dobroty. Ako sa ukázalo, pre väčšinu z nás to je takmer neskutočné. V dobe pohodlia potravín a mikrovlniek sme úplne zabudli, ako variť.

Nie je prekvapujúce, že mnohí sa nedokázali vyrovnať ani s prvou úlohou Jennifer. Bolo potrebné uvoľniť chladničku a bufet zo všetkých priemyselných výrobkov. Rafinované maslo, múka, soľ, margarín, cukor, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, obchodné syry a makaróny boli odoslané do odpadkového koša. "Neexistuje žiadne balené jedlo," naliehal autor nápadu, "prinútiť svoje chuťové poháriky do života a vybudovať novú stravu na pokrmy pripravené vlastnými rukami zo sezónnych zásob." A inšpirovaný osobným príkladom.

Jennifer učil súťažiacich k klíčeniu semien, mletie obilia do múky a pečenia. Tresnite bravčové sardinky, aby nedošlo k vyprážaniu alebo pečeniu v rafinovanom oleji. Vytvorte si vlastné syry, kefír a jogurt. Po ceste sa účastníci "súťaže" naučili jednoduché recepty na polievky, šaláty, kotlety, pečivo, prílohy, ovocné dezerty a obilniny.

Tí, ktorí prešli testom a dostali sa do finále, urobili veľa nečakaných objavov. Tu je najviac nepríjemné z nich: Ak sa rozhodnete zabudnúť na potraviny v krabiciach, výber výrobkov sa prudko zúžil a varenie trvá veľa času a úsilia.

"Každé ráno som musel stráviť jednu hodinu, aby som brúsil ovos a pohánku do múky a z neho robili vafle a palacinky pre celú rodinu," povedala kanadská účastníčka Kassandra Mayerová. - Okrem toho som urobil omeletu a zemiakové placky. V prvom týždni to bolo ťažké, cítil som sa ako otrok v kuchyni a dokonca som myslel, že ísť na diaľku. " Na druhej strane, taká vydatná raňajky sa stala obrovskou výhodou. Cassandrové deti sa nerezali a nechodili na sladkosti do bufetu medzi jedlami.

Ďalší záver súťažiacich: musí byť naplánované zdravé menu. Dawn Partlow z Michiganu sa snažil držať jednoduchých jedál: steaky, pečené zemiaky, šaláty a polievky na predmrazenom vývaru. "Urobil som rozvrh: nezabudnite namočiť obilie v noci, mleť múku, urobiť jogurt a tak ďalej. To všetko netrvá veľa času, ale také veci je potrebné urobiť vopred. "

Navyše mäso, ryby, zelenina a ovocie šetrné k životnému prostrediu sú drahšie ako pohodové jedlo a rýchle občerstvenie - nie každá rodina si to môže dovoliť.

"Prirodzená výživa stojí viac, pretože je výhodnejšia, je to otázka priorít," povedala Jennifer Makruserová. Je spokojná s výsledkami svojho experimentu a chystá sa v blízkej budúcnosti zopakovať mesiac bez továrenských potrava. Cieľ, ktorý si stanovila pre seba - dokázať, že každý, ak chce, môže pridať ďalšie zdravé jedlá do svojho života - bolo dosiahnuté.

Napriek tomu sa mi zdá, že nie je príliš rozumné nechať na opačných stranách barikády pestovať priemyselnú a domácu gastronómiu. Olivový olej, konzervovaná zelenina v chladnej sezóne, sušené ovocie sú celkom zdravá voľba, a to aj zo supermarketu. Ak nemáte čas na pečenie ráno, môžete si vybrať kvalitný chlieb a celozrnné obilniny na raňajky v obchode.

Pozrite si video: Gazdovská obroda je zdravá náhrada supermarketov. Rozhovor so Žiarislavom (August 2019).