Je syndróm chronickej únavy nákazlivý?

V Spojených štátoch bude čoskoro testované na syndróm chronickej únavy (CFS). Američania našli u pacientov s CFS vírus, ktorý možno prenášať sexuálne. A to je napriek tomu, že v Rusku jednoducho neexistuje taká diagnóza.

Syndróm chronickej únavy

Je ťažké uveriť, ale je to pravda. Tím vedcov z Štátneho ústavu pre rakovinu, kliniky Cleveland a výskumného centra Whittemore Peterson v Nevade sa stali autormi vedeckého vnímania. Takmer 98% z 300 osôb, ktoré sa zúčastnili na prieskume CFS, mali vo svojej krvi vírus XMRV, ktorý patrí do rovnakej rodiny ako pôvodcovia AIDS, leukémie a rakoviny prostaty. Do roku 2006 sa predpokladalo, že sa môžu infikovať iba zvieratá vírusom XMRV.

Či je XMRV presne vinníkom pre CFS a ako presne vstupuje do tela, je nejasné. Opakované a väčšie experimenty sú potrebné. Imunológovia však teraz majú tendenciu veriť, že infekcia sa nevyskytuje prostredníctvom kvapôčok vo vzduchu, ale počas dôverných kontaktov, od matky až po embryo, ako aj pri transfúznej krvi.

Aby som bol úprimný, táto správa ma šokovala. Podobne ako väčšina neoznámených som zobral do úvahy notoricky známu chronickú únavu ("chtonické", ako som raz vtipala môj kolega) niečo zo sezónnej depresie alebo nedostatku vitamínu z jari. V podstate klamlivé meno nezodpovedá stotine časti toho, čo sa ľudia s touto chorobou musia obávať.

Chronická únava a nespavosť

Predstavte si, že vaše svaly sú bolestivé v rovnakom čase, bolesť kostí, bolesť v krku, mučené migrény a nespavosť (alebo naopak, spať 12-14 hodín denne a stále sa rozpadá), máte neustále trochu horúčky a máte ťažkosti s koncentráciou , A po piatich minútach jednoduchej fyzickej práce ste pokrytý takou únavou, ako keby ste museli prekonať alpský vrchol a niekedy doslova nemáte silu držať pohár vody vo svojej ruke. Takže pacienti s CFS žijú v tomto stave niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov - po mnoho rokov. Príznaky sú podobné AIDS alebo rakovine, ale zatiaľ nie je liečba tejto choroby.

"Keby som si dnes musel vybrať, na čo sa nakazím, vyberiem si HIV," pripúšťa Nancy Klima, vedúca oddelenia imunológie na University of Miami a riaditeľka Výskumného centra pre HIV / AIDS. - Moji pacienti s HIV, na rozdiel od pacientov s CFS, cítia a vyzerajú skvele vďaka drogám, ktoré sa objavili počas troch desaťročí vedeckej práce. A neexistuje takmer žiadny výskumný grant pre CFS - to znamená, že milión ľudí v Spojených štátoch jednoducho vypadne zo života. " Okrem toho pacienti s CFS, ktorých WHO má 16 miliónov na celom svete, musia ešte stále brániť svoje právo na chorobu. "

Svet prvýkrát počul o tejto zvláštnej chorobe v roku 1984, keď 200 obyvateľov americkej dediny Incline našlo príznaky nevysvetliteľnej únavy (mimochodom, príbeh pre X-súbory, mimochodom). Potom lekári z americkej epidemiologickej služby dabovali pacientov hystericky a doktor Paul Cheney a ďalší lekári, ktorí trvali na podivnej diagnóze CFS, boli šarlatány. Predtým, ako sa pomalý štátny stroj podarilo prebudovať, bolo prelomených pomerne málo osudov a vedeckých kariér. Pacienti s CFS nedostali poistenie a nemocenské dávky. Najznámejšou obeťou vedeckej komunity je imunológ Elaine Defreitas, ktorý v polovici deväťdesiatych rokov zaplatil cenu za odvahu predpokladať, že CFS má vírusovú povahu.

Situácia sa začala meniť po uverejnení americkej novinárky Hillary Johnsonovej. Jej kniha Osler's Web (1996) o CFS upriamila pozornosť na tento problém a pomohla odhaliť úradníkov, ktorí nazvali syndróm vynález a prerozdeľovali peniaze pridelené na jeho výskum bez povolenia. Johnson zobral novinky o združení CFS s vírusom XMRV ako osobným víťazstvom: "Naša vojna vo Vietname skončila. Naše Guantánamo je uzavreté, "napísala vo svojom blogu.

Môžu skončiť, ale v Rusku všetko začína. "Neexistuje žiadna taká choroba v domácom lekárskom registri ICD-10," povedal Andrei Shulzhenko, vedúci oddelenia alergológie a imunoterapie na Ústavu imunológie FMBA v Rusku. - Po prvé, musíme jasne vyjadriť, čo to je, a potom hľadať liek. A v komerčných klinikách je každá druhá diagnostikovaná, pretože je zisková. "

Dokážete si predstaviť, ako s takýmto prístupom sa náš CFS "liečí"? Poviem to. Bolesť svalov a kĺbov? Prepáčte, aby som vyskúšal analgetiká. Nespavosť? Sedatíva. Únava, depresia, problémy s koncentráciou? Píšte antidepresíva. Oslabená imunita (v prípade CFS sa aktivuje celý rad infekcií v tele)? Tu máte imunostimulanty.

Moja kolegyňa Natalya N., ktorá bola diagnostikovaná metropolitnými lekármi s chronickým únavovým syndrómom, šla niekoľko rokov lekárom pri hľadaní príčin a nápravných opatrení pre túto chorobu: "Už dlho hľadám vírusovú povahu mojich ochorení. Ale žiadny lekár nikdy nenašiel ani nezistil vírus, ktorý by mohol byť zodpovedný za môj stav. Povedali mi im, že imunita je nulová, ale nebolo to jeho liečba, ktorá bola ponúknutá na liečbu, ale depresia, ktorá sa, ako sa ukázalo, nikdy nemala ... "

V našej krajine málo problémov berie vážne. Prvý a najznámejší ruský výskumník je profesor Nelli Artsimovič. Formulovala symptómy CFS, vyvinula množstvo experimentálnych liekov a metód (vrátane imunostimulantov adamantánov, ktoré sa predtým používali ako športový doping). Špecialisti, ktorí sú oboznámení s CFS, dostávajú dnes v Štátnom výskumnom centre - Ústav imunológie, Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie, Klinika neurologie v Moskve a na klinike č. 2 Ruskej akadémie vied.

Napokon tu je psychologický portrét osoby, ktorá má väčšiu šancu padnúť do rúk CFS, podľa profesora Artsimovicha: "Ženy sú choré častejšie ako muži a mladí (vrátane detí) majú väčšiu pravdepodobnosť ako starší ľudia. Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje vo worochholics, veľmi energický, ambiciózny, zodpovedný, ale s citlivým nervovým systémom. Chcú sa cítiť lepšie ako všetci ostatní, posunúť hory, dosiahnuť to nemožné. Nadhodili svoje schopnosti. Títo ľudia sa snažia dosiahnuť všetko, čo im boli zverené, a ešte viac. " Znie to strašne dobre, nie?